140 obserwujących
7225 notek
18732k odsłony
2759 odsłon

Cenckiewicz przegrał proces z Nitrasem. Poszło o udostępnionego mema na Twitterze

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz przegrał proces ze Sławomirem Nitrasem.
Dr hab. Sławomir Cenckiewicz przegrał proces ze Sławomirem Nitrasem.
Wykop Skomentuj99

Historyk Sławomir Cenckiewicz musi przeprosić posła PO Sławomira Nitrasa za sugestię, jakoby popełnił przestępstwo, wykonując mandat parlamentarzysty - orzekł Sąd Okręgowy w Szczecinie. Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego nie ukrywa rozczarowania z powodu orzeczenia. 

W ocenie sądu, Sławomir Cenckiewicz naruszył dobra osobiste Sławomira Nitrasa. Teraz badacz dziejów najnowszych musi wpłacić 5 tys. złotych dla Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Na tym jednak nie koniec. Historyk czasów PRL musi zamieścić oświadczenie, którego nie będzie mógł usunąć z sieci przez okres pół roku od momentu uprawomocnienia wyroku. Brzmi ono: "W informacjach publikowanych przeze mnie na portalu Twitter zawarłem nieprawdziwe insynuacje dotyczące posła Sławomira Nitrasa, jakoby dopuścił się w trakcie pełnienia swoich obowiązków przestępstwa. Moje wpisy zawierają nieprawdziwe i naruszające dobra osobiste Sławomira Nitrasa sugestie, w związku z czym za swoje publikacje przepraszam ". Mem został udostępniony przez Cenckiewicza w 2016 roku. 

- Długo czekałem, ale mam wyrok przeciwko Sławomirowi Cenckiewiczowi za kłamliwe słowa na mój temat. Czekam jeszcze na wyrok przeciw Pani Pawłowicz. Mam nadzieję, że to dobra przestroga dla następnych - nie ukrywał satysfakcji po ogłoszeniu wyroku Sławomir Nitras. 

Cenckiewicz zapowiedział odwołanie się od wyroku szczecińskiego sądu. - Przegrałem w połowie - sąd uznał podanie 1 memu z trzech wpisów za obraźliwe dla Nitrasa. I obniżył o połowę kwotę roszczenia. Uważajcie na wpisy i podawanie memów! Będzie apelacja! Nie ma zgody na taką hucpę! - stwierdził dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 

Wyrok jest nieprawomocny, a Cenckiewicz - zdaniem Nitrasa - naruszył dobra osobiste posła w postaci powielenia trzech memów. Ostatecznie ma przeprosić za jedną grafikę, która sugerowała, że politycy PO są kieszonkowcami. 
Sławomir Cenckiewicz jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, współautorem głośnej książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". Od 2016 roku dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, zasiada również w Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.


GW

Wykop Skomentuj99
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo