147 obserwujących
7474 notki
19597k odsłon
4296 odsłon

Marsz Równości w Katowicach. Zamiast władz miasta - burmistrz Kolonii. Mówił o autokratach

Uczestnicy Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Uczestnicy Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Wykop Skomentuj132

Parę tysięcy osób wzięło udział w Marszu Równości, który w sobotę po południu przeszedł ulicami Katowic. „Strefy wolne od LGBT” przypominają nazistowskie akcje przeciw Żydom w naszych miastach - mówił w jego trakcie burmistrz Kolonii Andreas Wolter.

Według policji w marszu wzięło udział około 2 tys. osób, według organizatorów - 6 tys. Paradę otworzył burmistrz miasta partnerskiego Katowic – niemieckiej Kolonii - Andreas Wolter. Wiceprezes głównego organizatora marszu, stowarzyszenia Tęczówka, Aleksandra Kossak powiedziała, że władze Katowic „póki co nie mają czasu, by tutaj się zjawić”. 

Burmistrz Kolonii: Opór wobec nacjonalistów i szowinistów

W wygłoszonym po angielsku przemówieniu Wolter przekonywał, że uczestnicy marszu pokazują „swoje prawdziwe barwy” – swój opór wobec autokratów, nacjonalistów i szowinistów; pokazują „swoją różnorodność wobec tych, którzy marzą o heterogenicznym społeczeństwie”. – Jesteśmy tu, ponieważ nie zgadzamy się, aby nasza solidarność została nam odebrana – mówił. 

Jak powiedział, pojęcie równości – jednocześnie jednego z podstawowych ludzkich praw – wiąże się z demokracją i sprzeciwem wobec dyskryminacji. – Chcemy w końcu równych ludzkich praw także tu, w Polsce – zaakcentował Wolter. 

– Walczymy o demokrację, rządy prawa, godność i samookreślenie, przeciw nienawiści, przemocy i wykluczeniu – podkreślił Wolter. Jak dodał, 80 lat po tym, jak nazistowskie Niemcy rozpoczęły w Polsce drugą wojnę światową, przeszłość ukazuje prawdę o populizmie, rasizmie i wykluczeniu. 

– To zaczyna się od sprzeciwu wobec obcości i inności, jak to miało miejsce w lipcu w Białymstoku. My jesteśmy dla nich tymi innymi. „Strefy wolne od LBGT” przypominają nazistowskie akcje przeciw Żydom w naszych miastach. Co będzie następne? To niszczy społeczeństwo i demoluje demokrację. Sprzeciwiamy się temu, bo wierzymy w nasz wspólny dom – Europę – deklarował burmistrz czwartego co do wielkości miasta Niemiec.

Zobacz galerię zdjęć:

Uczestnicy Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Uczestnicy Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel Uczestnicy Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel Uczestnicy Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel Uczestnicy Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel Uczestnicy kontrmanifestacji podczas Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel Uczestnicy kontrmanifestacji podczas Marszu Równości w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel +1 zdjęcie +2 zdjęcia
Marsz Równości w Katowicach
 

Był to trzeci Marsz Równości w Katowicach, drugi odbył się w ub. roku – po 10 latach od pierwszego. Wśród demonstrantów dominowała młodzież – wiele osób miało na sobie kolorowe stroje. Szły jednak również starsze osoby bez emblematów, nieraz z dziećmi czy psami. 

Chcą adopcji dzieci dla par homoseksualnych

Aleksandra Kossak przedstawiła manifest stowarzyszeń organizujących katowicki marsz. Znalazły się w nim postulaty m.in. „zmian prawnych chroniących grupy dyskryminowane, w szczególności zmian w zakresie mowy nienawiści wobec osób LBGTQIA+, zdecydowanych instytucjonalnych reakcji na wszelkie przejawy dyskryminacji i wprowadzenia powszechnej edukacji antydyskryminacyjnej, przede wszystkim w szkołach i instytucjach publicznych”. 

Wśród innych postulatów znalazły się: „wprowadzenie równości wobec prawa, czyli równości małżeńskiej osób tej samej płci, adopcji dzieci i prawa spadkowego, uregulowań prawnych i medycznych dotyczących osób transpłciowych i interpłciowych, służących uznaniu i umocnieniu różnorodności płciowej”. 

Manifestanci mieli m.in. transparenty: „Kultura gwałtu? – Nie! Mowa nienawiści? - Nie!”, „Nie dla przemocy”, „Czasy takie niespokojne, nieśmy miłość, a nie wojnę!”, a także ze śląską odmianą przez przypadki czasownika „przajać” (kochać. 

Uczestnicy krzyczeli m.in. „Myślę, czuję, decyduję”, „TVP: trujecie ludzi”. Nieśli flagi, m.in. w barwach polskich, śląskich i europejskich. Najliczniej nad marszem powiewały flagi tęczowe i inne symbole w tych kolorach, np. dmuchane jednorożce. 

Wraz z Marszem Równości przemieszczało się kilka samochodów – platform z nagłośnieniem (jeden z nich firmowała partia Wiosna, inne Razem i Komitet Obrony Demokracji). Pochód zamykał zespół bębniarzy. Przedstawiciele Greenpeace mieli transparent „Planeta, Szacunek, Człowiek, Energia, Równość, Przyroda”. 

Pochód zabezpieczały setki policjantów stojących wzdłuż ulic, którymi przemieszczała się manifestacja, i idących po bokach pochodu. Przed marszem szedł oddział szturmowy policji, jechały armatka wodna i grupa policjantów konnych. Nad miastem krążył policyjny śmigłowiec. 

Marsz wyruszył z placu Sejmu Śląskiego. Grupa kontrmanifestantów zgromadziła się na przylegającym do niego placu Piłsudskiego. Wznosiła okrzyki m.in.: „Polska bez rowerów”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Wielka Polska katolicka” i śpiewała: „Nie tęczowa, nie czerwona, tylko Polska narodowa”, „Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera”. 

Niektórzy uczestnicy kontrmanifestacji próbowali wznosić wulgarne hasła, ale koordynatorzy apelowali o spokój; przestrzegali, że „sprawy ich działaczy po wydarzeniach z ubiegłego roku toczą się po dziś dzień”. 

Grupki przeciwników parady gromadziły się też wzdłuż trasy pochodu, wiodącej ulicami m.in. Jagiellońską, Andrzeja i Mikołowską. Kilka osób z podniesionymi krzyżami i wizerunkami religijnymi modliło się przy kościele dominikanów na ul. Sokolskiej, kolejne grupy krążyły wokół marszu z transparentami przekonującymi, że „pedofilia wiąże się z homoseksualizmem”, a „homoseksualizm z przestępczością”. 

Na katowickim rynku na uczestników marszu czekało kilka osób w białych strojach ochronnych i z tabliczkami „kordon sanitarny” oraz przekreślonymi tęczowymi barwami. Nieprzychylne komentarze głosiła część przechodniów, niekiedy uciszanych przez innych obserwujących pochód. 

Marsz po przejściu części alei Korfantego i przez katowickie Rondo zakończył się przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Jak powiedziała przed rozpoczęciem pochodu Kossak, wzięli w nim udział politycy, m.in. unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska, europoseł Łukasz Kohut i posłanka Monika Rosa. 

Po zakończeniu parady młodsza aspirant Agnieszka Żyłka z katowickiej policji powiedziała PAP, że wydarzenie, które zgromadziło około 2 tys. uczestników, odbyło się bez incydentów. Prezes Tęczówki Tomasz Kołodziejczyk szacował liczbę uczestników na około 6 tys. osób. 

KW

Wykop Skomentuj132
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo