153 obserwujących
7958 notek
20977k odsłon
3231 odsłon

Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla. Kaczyński czytał noblistkę, Gliński doczyta

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla
Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla
Wykop Skomentuj242

Minister finansów Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie Oldze Tokarczuk zdobycia nagrody. 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości czytał noblistkę już wcześniej. - Pewnie państwa zaskoczę, ale teraz czytam „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk - mówił Jarosław Kaczyński zapytany w 2016 roku o aktualną lekturę. Z kolei wicepremier Piotr Gliński jeszcze niedawno stwierdził, że nie doczytał żadnej jej książki, ale dziś zadeklarował, że zamierza nadrobić braki.  

Polecamy: Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

„Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie” - napisał Kwieciński na Twitterze. „Bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki” - dodał Kwieciński, załączając gratulacje dla Olgi Tokarczuk. Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro, czyli ponad 3 mln 370 tys. zł). 

Wcześniej szef resortu finansów, którego wieści o nagrodzie dla Tokarczuk zastały w Luksemburgu na spotkaniu Rady UE ds. finansów przyznał, że nie wie, czy będzie jakaś specjalna nagroda finansowa, czy fundusz dla noblistki. – Musimy na ten temat porozmawiać, jeszcze nie miałem posiedzenia kierownictwa na ten temat, ale myślę, że będę wyrazicielem woli wszystkich moich kolegów, żeby pogratulować pani Oldze. Przyznaje się, że nie czytałem żadnej książki, ale w najbliższym wolnym czasie z przyjemnością przeczytam – mówił dziennikarzom Kwieciński. 

Pisarka Olga Tokarczuk (P) podczas spotkania z czytelnikami w klubie
Pisarka Olga Tokarczuk (P) podczas spotkania z czytelnikami w klubie "Pod Gruszką" w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Jak zaznaczył szef resoru finansów, w ostatnim czasie miał bardzo mało wolnego czasu na czytanie literatury niefachowej, bo musiał czytać bardzo dużo, ale rzeczy związanych ze swoją pracą. – To jest o tyle ważny sukces, bo wielu komentatorów, ekspertów dawało szanse jej konkurentom, także tym bardziej bardzo się cieszymy i gratulujemy – dodał. 

„Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję!” - napisał wicepremier Gliński. 

 

Zapowiedział, że w związku z nagrodą dla Tokarczuk „tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki”. 

Wcześniej wicepremier stwierdził, że nie doczytał żadnej książki pisarki, co wypomniał mu publicysta Onetu Janusz Schwertner. 

 

Wicepremier odpowiedział: 

 

Szwedzka Akademia ogłosiła w czwartek, że polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. 

Nagroda dla Olgi Tokarczuk to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska. 

Polka jest autorką m.in.: „Podróży ludzi Księgi”, „Prawieku i innych czasów”, „Gry na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Ksiąg Jakubowych" oraz „Biegunów”, za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami. 

Ceremonia wręczenia nagród odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. 

KW

Wykop Skomentuj242
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura