140 obserwujących
7215 notek
18701k odsłon
2288 odsłon

Wiemy, jak będzie wyglądał strajk nauczycieli. Broniarz i ZNP odsłaniają karty

Sławomir Broniarz zapowiada wielkie protesty nauczycieli. Fot. Twitter/Sławomir Broniarz
Sławomir Broniarz zapowiada wielkie protesty nauczycieli. Fot. Twitter/Sławomir Broniarz
Wykop Skomentuj105

Trwa strajk włoski w szkołach, ale na tym ZNP nie poprzestanie. W listopadzie na ulicach miast pojawią się nauczyciele, by wyrazić sprzeciw wobec polityki rządu w sferze edukacji. 

Strajk włoski w części szkół

- Naszą dezaprobatę chcemy wyrażać w różny sposób - powiedział Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od 23 października nauczyciele w szkołach wykonują tylko i wyłącznie podstawowe obowiązki, opisane w prawie oświatowym. Odwoływane są koła zajęć, wyjazdy naukowe i wycieczki szkolne, podczas których nauczyciele opiekują się uczniami i nie otrzymują za to dodatkowych pieniędzy. Nauczyciele nie prowadzą konkursów, kiermaszów książek, nie wychodzą z dziećmi do kin i teatrów. Strajk włoski ogranicza się do pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo. 

Nauczyciele kontynuują protest. ZNP rozpoczyna w szkołach bezterminowy strajk włoski

ZNP zamierza co miesiąc organizować wielkie manifestacje, za każdym razem w innym mieście. Protesty rozpoczną się 8 listopada w Krakowie. - Nauczyciele w zdecydowanej większości nie są zadowoleni z finansów przeznaczonych na edukację i z retoryki, która temu towarzyszy - uważa Broniarz.

Związek nie zgadza się z tezą ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który przypomina o podwyżkach płac od tego roku dla pracowników oświaty - łącznie o 15 proc. Szef resortu zauważył też, że nauczyciele powinni wziąć pod uwagę ograniczenia budżetowe. - Nigdy żadna grupa zawodowa w ciągu roku nie otrzymała tak znaczącej podwyżki - mówił Piontkowski

- Nie mówi się o tym, co zrobić, żeby zwiększyć autonomię nauczycieli i czas, jaki możemy poświęcić dziecku. Jeżeli ZNP mówi, że jesteśmy przywaleni biurokracją, to nikt z tym nie polemizuje, także minister. Ale on nic z tym nie robi, poza zwołaniem kolejnego posiedzenia zespołu. Mamy kolejne rozporządzenia, decyzje, zalecenia. Minister mnoży przepisy prawne, choć deklaruje, że trzeba odbiurokratyzować edukację - odpowiada ministrowi Broniarz. 

ZNP zapowiada protesty uliczne 

Szef ZNP dostrzega pozytywy protestów środowiska nauczycielskiego. Jego zdaniem, więcej grup zawodowych walczy o poprawę swoich warunków pracy.  - Jeżeli słyszę, że pielęgniarki mówią, że są pielęgniarkami, a nie firmą przeprowadzkową, to znaczy, że efekt medialny tego wydarzenia został osiągnięty. Jeżeli rady pedagogiczne zastanawiają się nad treścią swoich statutów szkół i mówią, że nie godzą się na to, by wciskać im wszystko, co tylko da się w szkole zrobić, to jednak jest to efekt protestu - stwierdził Broniarz. 

Manifestacje uliczne będą połączone z protestem włoskim aż do odwołania. - Protest włoski to proces. Będzie zależał od indywidualnej optyki każdego nauczyciela, a jednocześnie mam nadzieję, że będzie się rozwijał - ocenił lider ZNP. Broniarz zdementował tezy, jakoby pracownicy oświaty nie chcieli jeździć z uczniami na wycieczki. - Nic bardziej błędnego. Chcemy te wycieczki robić, ale na zasadach zgodnych z prawem, a nie na wariackich zasadach, że wycieczki są z pominięciem bezpieczeństwa uczniów, prawa do wypoczynku nauczyciela - wyliczał. 

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie dysponuje jeszcze danymi, które ukazałaby skalę protestu włoskiego. Pierwsze informacje napłyną do centrali 12 listopada, gdy dojdzie do spotkania Broniarza z szefami okręgów ZNP. Za akcją protestacyjną opowiedziało się 55 proc. respondentów w szkołach. 

Akcja protestacyjna ZNP odbędzie się 8 listopada w Krakowie, a potem w Gdańsku i Katowicach. 

GW

Wykop Skomentuj105
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo