156 obserwujących
8401 notek
22085k odsłon
1835 odsłon

Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem. Okrzyki podczas wystąpienia: "Konstytucja"

Antoni Macierewicz zadebiutował w Sejmie jako marszałek senior. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Antoni Macierewicz zadebiutował w Sejmie jako marszałek senior. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj140

- Wszyscy obywatele, a zwłaszcza ci, którzy ustanawiają prawo, muszą szanować ustawę zasadniczą - przemawiał Antoni Macierewicz w czasie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu. Posłowie opozycji kilka razy przerywali wystąpienie marszałka seniora IX kadencji. 

- Inauguracja nowej kadencji Sejmu to moment szczególny dla wszystkich. Stajemy przed naszymi obywatelami i społecznością międzynarodową, której stanowimy część. Polacy zawsze byli sławni z tego, że niepodległość była i jest podstawowym warunkiem realizowania swobód obywatelskich - rozpoczął przemowę Antoni Macierewicz. 

Inauguracja Sejmu. Andrzej Duda w orędziu: Polakiem jest ten, kto ma Polskę w sercu

W dalszej części marszałek senior i były szef MON wytknął polskim elitom politycznym nierozliczenie stanu wojennego. Gdy Macierewicz wyraził obawę przed ideologią gender, która jest promowana na uczelniach wyższych czy w mediach, opozycja zareagowała buczeniem. Musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości.


- Zwracam się do państwa: posłów i posłanek, o odrzucenie tej negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej. Zwracam się o szacunek dla niepodległościowego wysiłku narodu polskiego. Czas wznosić gmach niepodległego państwa polskiego, opartego na chrześcijańskich zasadach. (...) Musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości - podkreślił marszałek senior. 

Cywilizacja chrześcijańska i konstytucja 

- Nasza siła wyrasta z cywilizacji chrześcijańskiej! - mówił Macierewicz i wskazał na dwa artykuły z konstytucji, które należy bezwzględnie przestrzegać. Mowa o usankcjonowanym małżeństwie kobiety i mężczyzny jako podstawie rodziny oraz o tym, że Polska jest niepodległym i suwerennym państwem. Zwrócił też uwagę na artykuł 8: "Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej". - Konstytucję można zmieniać, ulepszać, ale stoi ona ponad innymi źródłami prawa - dodał. Macierewicz usłyszał natychmiast oklaski z ław opozycji, a część posłów krzyczała "konstytucja". 

Marszałek senior przypomniał, że w wyborach ogromne poparcie uzyskały partie, reprezentujące wartości narodowe i patriotyczne. - Żaden z dotychczasowych Sejmów Rzeczypospolitej nie reprezentował tak zróżnicowanej grupy społecznej. Fenomenem jest wielka frekwencja w tych wyborach. Historia zapamięta to wielkie osiągnięcie - przekonywał Macierewicz. 

- Odpowiedzialność za losy Polski spada na większość rządową. Po raz pierwszy w najnowszej historii Polacy dali jednej formacji obowiązek utworzenia samodzielnego rządu. To wielkie zaufanie, którego nie otrzymał żaden rząd ani przywódca w powojennej Polsce - przypomniał polityk. 

Wpadka marszałka seniora Macierewicza

Na koniec przemówienia, Macierewicz wzywał do solidarnej pracy wszystkich posłów, godnego pełnienia urzędu i jedności. - Jestem przekonany, że wszyscy posłowie, niezależnie od poglądów, zgodnie będą współpracować w Sejmie. Nasza siła leży w jedności. Wyrasta ona wprost z cywilizacji chrześcijańskiej - ocenił.

- Niepodległość ma jeden kształt, a wiele postaci ma niewola. Dziękuję bardzo - zakończył wystąpienie Macierewicz. Do zabawnego incydentu doszło podczas ślubowania. Marszałek senior przestrzegał posłów, że za niezłożenie ślubowania grozi utrata mandatu. W czasie składania przysięgi, Antoni Macierewicz zapomniał powiedzieć "ślubuję", po czym szybko się poprawił. 

Są pierwsze reakcje na słowa marszałka seniora w Sejmie. 

- Macierewicz podczas swojego przemówienia mówił o całkowitym zakazie aborcji. Polska już teraz ma barbarzyńskie prawo. Lewica się nie boi - ani Macierewicza, ani księży, ani PiSu. Posłanki lewicy zgłoszą projekt ustawy wprowadzający europejskie standardy przerywania ciąży - zapowiedziała Marcelina Zawsza z partii Razem. 

- Ależ Macierewicz okłada prezydenta Dudę na temat roli Konstytucji - ironizował poseł Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska). 

- Wystąpienie Macierewicza można określić jednym słowem: OŚMIESZAJĄCE. Dla niego samego. Więcej słów szkoda. Wstydem Macierewicz może podzielić się z Andrzejem Dudą, który popełnił poważny błąd akurat jemu powierzając funkcję Marszałka Seniora - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz. 

Macierewicza skrytykował również poseł Konfederacji Konrad Berkowicz:


GW


Wykop Skomentuj140
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka