Prawda
Prawda w oczy kole.
4 obserwujących
51 notek
28k odsłon
  238   2

Polska oraz Czechy i Litwa: najwięcej pracujących pośród migrantów spoza UE

Pxhere
Pxhere
Z opublikowanego właśnie przez Europejski Urząd Statystyczny raportu dotyczącego rynku pracy w krajach UE oraz uczestnictwa w nim migrantów z państw zewnętrznych wynika, iż Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia obywateli spoza UE.

Polska oraz Czechy i Litwa: najwięcej pracujących pośród migrantów spoza UE


Z opublikowanego właśnie przez Europejski Urząd Statystyczny raportu "Labour market integration of migrants: regional employment rate" [1] dotyczącego rynku pracy w krajach UE oraz uczestnictwa w nim migrantów z państw zewnętrznych wynika, iż Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia obywateli spoza UE.

Wskaźnik zatrudnionych wśród przybyszów do Polski wynosi ponad 78 procent, więcej pracujących migrantów odnotowały tylko Czechy 82,4 proc., a także Litwa 80 proc. [2]


W 2020 r. Polska odnotowała jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia dla obywateli spoza UE w wieku 20-64 lata. Wynik powyżej 78 proc. był znacznie wyższy niż średnia UE (57,2 proc.). Ten fakt przyczynia się do wzrostu PKB Polski w ostatnich latach, który jest jednym z najwyższych wśród państw członkowskich UE 


image


Najsłabiej pod względem zatrudnienia osób nie będących obywatelami UE sytuacja wygląda we Francji, tylko 51,4 proc. pracujących migrantów oraz w Szwecji (50,9 proc.). Znaczna niechęć do podjęcia pracy cechuje także przybyszów spoza UE w takich krajach jak Belgia, Holandia (Niderlandy) oraz w Niemczech. 

Biorąc pod uwagę rekordowo niską stopę bezrobocia w Polsce [3] wynoszącą w kwietniu 3,1% według Eurostatu, nasuwają się dwa wnioski:

  • przybysze do Polski (głównie zza wschodniej granicy) pojawiają się w naszym kraju w celach zarobkowych, natomiast we Francji, Szwecji lub Niemczech migracja zewnętrzna celuje w uzyskanie profitów socjalnych i podjęcie pracy nie jest dla przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu priorytetem;
  • Polska gospodarka ma solidne podstawy rozwoju, znajduje się w trendzie zwyżkowym, o czym świadczy najniższe w UE bezrobocie wśród Polaków pomimo przyjęcia bardzo dużej liczby pracowników okresowych spoza Unii Europejskiej. 


W kwietniu Polska zanotowała najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, wyniosło 3,1 proc. - wynika z przedstawionych we wtorek danych Eurostatu. Bezrobocie w całej UE wyniosło 7,3 proc. Dane przekazywane przez EUrostat znalazły potwierdzenie w komunikatach międzynarodowych instytucji finansowych i doradczych.  W mijającym tygodniu poznaliśmy najnowszy odczyt wskaźnika aktywności finansowej PMI dla polskiej gospodarki, opracowany przez IHS Markit [4].

image


W publikacji IHS Markit czytamy:


Według najnowszych wyników badań PMI® w maju warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym uległy poprawie w najszybszym tempie w historii badań. Tempo wzrostu produkcji i nowych zamówień znacznie przyspieszyło, a niedobory podaży surowców na rynkach wywołały rekordowe opóźnienia w dostawach. Tymczasem tempo wzrostu zatrudnienia oraz tempo wzrostu zapasów pozycji zakupionych zarejestrowały jedne z najwyższych wartości od powstania obu wskaźników. 


W maju polski PMI wzrósł gwałtownie z kwietniowego poziomu 53,7 do 57,2, rejestrując najwyższy poziom w historii badań (od 1998).
image
Najnowszy odczyt pobił rekord z kwietnia 2004 (56,8), sygnalizując znaczącą poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym i wydłużając obecny trend zwyżkowy do 11 miesięcy.
Wszystkie komponenty PMI wpłynęły pozytywnie na majowy odczyt głównego wskaźnika drugi miesiąc z rzędu. Największy wpływ na majowy PMI miały nowe zmówienia oraz produkcja, podnosząc go odpowiednio o 1,5 oraz 1,3 pkt. Wzrost miesiąc do miesiąca głównego indeksu o 3,5 pkt był jednym z najwyższych wzrostów odnotowanych w historii badań.Do sytuacji ekonomicznej polskiego przemysłu odniósł się także Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) [5][6]:


Indeks PMI wzrósł w maju z 53,7 do 57,2 pkt. To najwyższy rezultat w historii badania. Bieżące wyniki zaczynają być porównywalne do ocen sentymentu w gospodarkach strefy euro czy Niemczech. 


image

Najnowszy odczyt PMI pobił rekord z kwietnia 2004 (56,8), sygnalizując znaczącą poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym i wydłużając obecny trend zwyżkowy do 11 miesięcy [7].


Analitycy PIE zwrócili uwagę na fakt, że wysoki wzrost indeksu PMI wynikał z silnej poprawy ocen produkcji i portfela zamówień.
"Takie oceny znajdą odzwierciedlenie w dynamicznym wzroście produkcji przemysłowej. Szacujemy, że w maju dynamika sięgać będzie 25 proc. r/r. W czerwcu będzie zbliżona do 20 proc. Dalej dominować będą branże eksportowe, a szczególnie szybko powinien rozwijać się handel z Niemcami. Przedsiębiorstwa z zachodnich województw coraz rzadziej wskazują, że barierą ograniczającą rozwój jest niedostateczny popyt ze strony kontrahentów"[1]. https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210602-1

[2]. https://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/8180120,zatrudnienie-obywateli-spoza-ue-polska-eurostat.html

[3]. https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/eurostat-w-kwietniu-polska-z-najnizszym-bezrobociem-w-unii-europejskiej-aktualizacja,472946.html

[4]. https://www.markiteconomics.com/Public/Home/PressRelease/8a71d770086746c9bfd000d1ff311820

[5]. https://twitter.com/PIE_NET_PL/status/1399626687302844416

[6]. https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/06/Miesiecznik-Makro_05-21.pdf

[7]. https://www.wnp.pl/finanse/wskaznik-pmi-dla-polskiego-przemyslu-jest-najwyzszy-w-historii,472878.html

[8]. https://www.tysol.pl/a66584-Eurostat-Polska-odnotowala-jeden-z-najwyzszych-wskaznikow-zatrudnienia-obywateli-spoza-UE

[9]. https://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/pmi-polska-pol


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka