Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
60 obserwujących
407 notek
933k odsłony
4743 odsłony

Haniebne doniesienie do prokuratury na TOPR

Wykop Skomentuj157

Jak donoszą polskie media, prokuratura na podstawie doniesienia „prywatnej osoby”, rozpoczęła postępowanie w sprawie nieudzielenia pomocy przez ratowników TOPR, uwięzionym w „Jaskini Śnieżnej” grotołazom.

Od pewnego czasu w środowisku speleologicznym krążyły szeptane informacje o atakach na Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, wychodzących z inicjatywy członków Grupy Ratownictwa Jaskiniowego będącej częścią struktur Polskiego Związku Alpinizmu. TOPR od początku działań zrezygnował z oferowanego przez GRJ wsparcia w postaci uczestnictwa w akcji ratunkowej. Kilku członków tej grupy zapowiedziało, że przedłożą skargę na TOPR do zagranicznego arbitrażu.

Jednocześnie dwóch członków tej grupy samowolnie wtargnęło do Jaskini Śnieżnej podczas akcji ratunkowej, aby na własną rękę podjąć próbę dotarcia do zaginionych jeszcze wtedy kolegów drogą, którą oni wcześniej przeszli. Nie ulega wątpliwości, że obecne doniesienie ma związek z tymi ekscesami członków GRJ PZA.

Szukam słów, które byłyby dyplomatyczne i ich nie znajduję, aby opisać to co czuję po takim zachowaniu członków PZA.

Zadam, zatem pytanie szanownym kolegom z Grupy Ratownictwa Jaskiniowego.

Drodzy speleolodzy! Chcecie przekonać cały świat o tym, że chodzący po jaskiniach ludzie, to pokręceni psychopaci? Chcecie przekonać cały świat, że chodzący po jaskiniach, to nigdy nie dorośli chłopcy o histerycznej naturze? Co chcecie tym osiągnąć?

A może wy nie posiadacie świadomości, że każdy z nas uprawiających alpinizm jaskiniowy i powierzchniowy, może stracić życie podczas nawet prostej wyprawy, na banalnie prostej drodze wspinaczkowej? Nikt nigdy Wam tego nie uświadomił? Nigdy nie pomyśleliście, że aby oskarżać ratowników o zaniedbania najpierw trzeba być w porządku wobec samego siebie? Najpierw dokonać rachunku sumienia i zapytać się - jaki do cholery sport uprawiam? To nie balet. To nie taniec towarzyski, albo szachy.

W tym sporcie, który uprawiacie, podejmujecie najwyższe ryzyko. To wasz wybór i wasza wolność. Nikt Wam tego nie zabrania!

Ale odczepcie się od ratowników, którzy ratują największych jajcarzy z opresji i nigdy nie powiedzą w mediach tego, co o takich wyczynach  każdy zdrowo myślący człowiek sądzi. To ich honor, że wychodzą, ratują i nie oceniają! To żelazna zasada TOPR-u przestrzegana od zarania tej organizacji, że ratowany bez względu na poczynione błędy nigdy nie był skarcony złym słowem ani gestem przez ratujących.

Ta zasada, którą ja nazywam zasadą „Dobrego Samarytanina” udzielającego pomocy tylko, dlatego bo bliźni tej pomocy potrzebuje. Bez pytania o okoliczności, w jakich się znalazł, bez ocen moralnych i wymądrzania się na temat błędów, jakie popełnił.

Apeluję do władz Polskiego Związku Alpinizmu o jak najszybsze usunięcie z szeregów niedojrzałych rozrabiaków. Nie wolno takich ludzi tolerować, bo przynoszą nam wszystkim uprawiającym ten wspaniały sport hańbę. Ich rozdęte do rozmiarów Zeppelina ego, nie może niszczyć podstawowych relacji, jakie obowiązują pomiędzy ratownikami a wspinaczami.

Po doniesieniu do prokuratury, mleko się rozlało i tak jak w słynnym przypadku nauczyciela z Tychów i tu zapadnie zapewne wyrok skazujący, ale wbrew intencjom donosicieli skazanym nie będzie Naczelnik TOPR-u. Tego jestem pewien.ps. Dziekuję blogerowi Generee za linka do oświadczenia, które wklejam poniżej.


KOMUNIKAT RZECZNIKA PROKURATURY: Zawiadomienie w sprawie niewłaściwie

prowadzonej akcji ratowniczej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem wpłynęło, złożone w Komendzie Policji w Wadowicach, zawiadomienie grotołaza i ratownika jaskiniowego o popełnieniu przestępstwa z art. 162 § 1 Kodeksu karnego mającego polegać na niewykorzystaniu przez TOPR wszystkich ustawowych możliwości udzielenia pomocy dwóm grotołazom uwięzionym w Jaskini Wielkiej Śnieżnej oraz na przerwaniu w dniu 23.08.2019 r. akcji ratowniczej.

Dotychczas nie wszczęto w powyższej sprawie postępowania przygotowawczego, natomiast wykonano czynności w niezbędnym zakresie w trybie art. 308 § 1 k.p.k..

Prokurator Rejonowy w Zakopanem w dniu 26.08.2019 r. wystąpił do Prokuratora Okręgowego w Nowym Sączu z wnioskiem o wyznaczenie innej jednostki organizacyjnej prokuratorzy do przeprowadzenia postępowania w przedmiocie powyższego zawiadomienia, a to z uwagi na utrzymywanie stałych kontaktów służbowych z Naczelnikiem i ratownikami TOPR, co mogłoby wywołać wątpliwości co do bezstronności prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Zakopanem przy rozpoznaniu tego zawiadomienia.

Utworzono: 2019-08-27 godz: 14:39:00 http://www.prokuratura-nowysacz.pl/index.php?str=2&id=165&fbclid=IwAR0bgDCGS2OE3w2KBYwzmUtCNVO30cG88QVjdj9hLF-8B-tcRe1TIoGuYo8 ps2 Wczoraj wieczorem wreszcie ktoś się w PZA obudził, albo wyciągnął głowę z piasku. Moim zdaniem reakcja zbyt późna, czyli musztarda po obiedzie. 

Jaskinia Wielka Śnieżna – komunikat PZA

Opublikowano: 27-08-2019; 20:08 przez Ewelina Raczyńska


W związku z wydarzeniami w Jaskini Wielkiej Śnieżnej – Rodziny naszych pozostałych w jaskini Kolegów, bliscy i taternicy jaskiniowi – przechodzimy przez bardzo trudne chwile.

Dramat naszych Kolegów wywołuje w środowisku jaskiniowym wiele emocji. Apelujemy do wszystkich o umiar i powstrzymanie się od pochopnych wypowiedzi i osądów. W naszym odczuciu ocena przebiegu akcji ratowniczej powinna być prowadzona po jej zakończeniu.

Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu, Komisja Taternictwa Jaskiniowego i Grupa Ratownictwa Jaskiniowego odcinają się od wniosku o wszczęcie postępowania, który został złożony w prokuraturze przez osobę prywatną, w sprawie działania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Chcemy podkreślić, że akcja w Wielkiej Śnieżnej jest ogromnym wyzwaniem dla całego środowiska i instytucji ratowniczych. Stoimy na stanowisku, że tak złożona akcja ratownicza powinna być punktem wyjścia do dyskusji na temat zasad i możliwości współdziałania w przyszłości.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w akcję niesienia pomocy naszym Kolegom.

Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu

Komisja Taternictwa Jaskiniowego

Grupa Ratownictwa Jaskiniowego

Zródło: http://pza.org.pl/news/news-jaskinie/jaskinia-wielka-sniezna-komunikat-pza 

Wykop Skomentuj157
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości