20 obserwujących
875 notek
1395k odsłon
1330 odsłon

Sędzia TK prof. Pawłowicz zarzuciła sędziom SN zdradę Polski, państwa które im płaci.

Wykop Skomentuj88

image


To ustne uzasadnienie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, w wykonaniu sędzi prof. Krystyny Pawłowicz przejdzie do historii. Sędzia wytknęła Sądowi Najwyższemu nie tylko ignorancję, ale wręcz zdradę polskiego systemu prawnego. Przypomniała też sędziom, że  wydają wyroki w imieniu państwa polskiego, a nie w imieniu europejskich trybunałów.

Sąd Najwyższy swoją styczniową uchwałą trzech izb arbitralnie zakwestionował prawotwórcze kompetencje Sejmu, właściwość TK, prerogatywę prezydenta i inne zasady ustrojowe RP. - powiedziała w uzasadnieniu wtorkowego postanowienia Trybunału Konstytucyjnego sędzia Krystyna Pawłowicz. Ponadto sędzia Pawłowicz zaznaczyła, że Sąd Najwyższy podkreślając w uzasadnieniu styczniowej uchwały „konieczność lojalności wobec UE zignorował swój pierwszorzędny, konstytucyjny obowiązek wierności Rzeczpospolitej i obowiązek podlegania konstytucji”.

SN swą uchwałą zignorował także fakt, że sędziowie w RP wydają wyroki jako polscy sędziowie w imieniu RP i z jej symbolem na piersi, tj. z wizerunkiem polskiego orła, a nie jako sędziowie unijni oznaczeni emblematami UE - powiedziała. TK orzekł, że SN nie ma kompetencji do dokonywania za pomocą uchwały wykładni przepisów prowadzących do zmiany w ustroju sądownictwa, zaś powołania sędziów są wyłączną kompetencją Prezydenta RP, a SN nie ma prawa nadzoru nad tymi powołaniami.

Jak dodała Pawłowicz, SN „arbitralnie zakwestionował prawotwórcze kompetencje Sejmu, właściwość TK, konstytucyjną prerogatywę Prezydenta RP i inne zasady ustrojowe Rzeczypospolitej”. SN przyjął radykalną, sprzeczną z polską konstytucją, tezę o nadrzędności prawa unijnego nad prawem polskim i tezą tą motywował treść uchwały z 23 stycznia -oceniła. Trudno się nie zgodzić z taką opinią. Jeśli SN mamy utrzymywać z naszych podatków tylko po to aby knuł z unijnymi instytucjami przeciwko legalnym władzom w Polsce, to chyba coś tu jest nie tak. Że pani Gersdorf i jej świcie nie wstyd brać wcale niemałe pieniądze od polskiego podatnika tylko po to, aby za nie wypełniać polecenia Niemiec, czy Francji? Czas najwyższy to ukrócić.

Wykop Skomentuj88
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka