CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
69 obserwujących
478 notek
574k odsłony
  1034   0

Bajeczne przeznaczenie Agnes Smedley (23 luty1892 - 6 maj1950)

Agnes Smedley - amerykańska dziennikarka i działaczka komunistyczna urodzona w Missouri w 1892 roku, dorastała w biedzie. Była najstarszą z pięciorga rodzeństwa.

Przybyła do Chin pod koniec 1928 roku gdzie żyła przez 12 lat.

 Na początku i w środku wojny oporu przeciwko japońskiej agresji jest świadkiem brutalności Japończyków w Chinach.

Agnes Smedley odważnie dzierżyła pióro, żądając sprawiedliwości, napisała wiele książek na temat Chin: „Marsz Armii Czerwonej Chin” w 1934 roku,„Chińskie losy: szkice współczesnych Chin”(1933, „Chiny walczą” (1938) i „Battle Hymn of China” (1943), dzięki którym pomogła zrozumieć światu rewolucyjną walkę w Chinach.


                     image


Pod jej kierunkiem Mao Zedong stawiał pierwsze kroki w tańcu salonowym. (Mniej jednak wiemy o jej romansie w Yan'an z Mao Zedongiem).

Smedley prowadziła lekcje tańca w kościele katolickim.

 Wybrała kilka starych płyt i odtwarzała ich dzwięk na ręcznym gramofonie.

Mao Zedong, Zhu De, Zhou Enlai, He Long i inni przywódcy uczestniczyli w tych zajęciach wieczorem. Nauczyli się tańczyć ze Smedley i jej tłumaczką Wu Lili, aktorką z Szanghaju i nauczycielką angielskiego Mao Zedonga.


                                           image


Amerykańska dziennikarka zasłynęła w Chinach, gdzie mieszkała i pracowała. W latach 1929-1941 zyskała narodową sławę jako narratorka chińskiej rewolucji, głęboko sprzeciwiająca się antyintelektualnym i autorytarnym siłom tamtych czasów.                       image


Agnes Smedley dorastała w trudnych warunkach. W młodym wieku zaczęła pracować po zajęciach szkolnych, aby utrzymać rodzinę. Wkrótce porzuciła szkołę w 1907 roku. Jej matka zmarła, gdy nastolatka miała 18 lat.

  Zdjęcie rodzinne z 1899 roku przedstawia Agnes Smedley w drugim rzędzie po lewej stronie ojca.

Charles Smedley wraz z rodziną przeniósł się do okręgu górniczego w Trynidadzie w Kolorado. Cierpiał na alkoholizm i niewiele robił, aby kształcić swoje dzieci.

                   image


W wieku 16 lat opuściła dom i przez kolejne lata pracowała na różnych stanowiskach w odmiennych regionach USA.

Po krótkim nieszczęśliwym małżeństwie z Ernstem Brundinem, socjalistycznym myślicielem, którego poznała podczas studiów, rozwiodła się w 1916 roku i przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała i studiowała na New York University.

  Tam też zaangażowała się w politykę i ruch antykoncepcyjny zrodzony w 1914 .

To właśnie w Nowym Jorku rozpoczęła karierę jako międzynarodowa dziennikarka i działaczka społeczna.


image


W 1911 roku Agnes Smedley została przyjęta jako „wolna słuchaczka” w Tempe Normal College, który później stał się Arizona State University.

Choć nie miała matury, szybko imponuje swym rówieśnikom i profesorom umiejętnościami pisania i przemawiania podczas debat.

Na zdjęciu, z mieszkankami żeńskiego akademika.


                 image


Smedley współpracuje dla indyjskiego nacjonalisty Lali Lajpat Rai i szybko zaangażuje się w jego walkę o niepodległość Indii.

W 1918 roku została aresztowana za szpiegostwo i oskarżona o niezarejestrowanie się jako agentka indyjskich nacjonalistów.

Była przetrzymywana w Nowym Jorku przez kilka tygodni, zanim zarzuty zostały oddalone.

Całkowicie rozczarowana Stanami Zjednoczonymi wyjeżdza do Europy.

                          image

Od 1919 do 1928 mieszka w Berlinie z przywódcą indyjskich nacjonalistów Virendranath Chattopadhyaya.

Uczy języka angielskiego na Uniwersytecie w Berlinie, kończy studia azjatyckie i pisze artykuły do kilku czasopism.

Pomaga również w stworzeniu pierwszej publicznej kliniki antykoncepcyjnej w Niemczech.

Rozpoczyna psychoanalizę, próbując zwalczyć depresję, a jako formę terapii zaczyna pisać autobiograficzną powieść „Córka ziemi” (1929).

         image


W 1928 roku Smedley wyjechała do Chin jako specjalna korespondentka „Frankfurter Zeitung”.

Ze swojej bazy w Shanghai’u udaje się w ogległe regiony Chin, dużo podróżuje, zaprzyjaźniając się z pisarzem Lu Xunem. Z entuzjamem zdaje sobie sprawę z rozwoju rosnącego ruchu komunistycznego.

  Publikuje także książki o Chinach („Chinese Destinies”, 1933, „China's Red Army Marches”, 1934), które wspierają ruch komunistyczny.

W 1936 roku wyrusza w podróż, aby dotrzeć do północnych Chin pod kontrolą komunistów.

Na zdjęciu zrobionym w Szanghaju w lutym 1933 roku. :

 Smedley, Soong Ching-ling- żona Sun Jat-sena, Lu Xun - pisarz uznawany za najwybitniejszego chińskiego autora XX wieku, Bernard Shaw – irlandzki dramaturg i prozaik i Cai Yuanpei (rektor Uniwersytetu w Pekinie, znany z krytyki kultury chińskiej, która doprowadziła do ruchu 4 maja)


image


W 1930 roku związała się z Chińską Ligą Praw Obywatelskich.

Na zdjęciu :

od lewej: Lin Yutang (pisarz i tłumacz), Lu Xun (jeden z głównych chińskich pisarzy XX wieku), Song Chingling (żona Sun Yat-sena), A.Smedley i Li Peihua.


image


W grudniu 1936 r. znajduje się w Xi'an, prowadząc w języku angielskim programy dotyczące schwytania Czang Kaj-szeka przez mandżurskie oddziały rebeliantów.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura