Blog
Na śródlądziu i obok
barkarz
barkarz Były barkarz
13 obserwujących 384 notki 163510 odsłon
barkarz, 14 maja 2017 r.

Wzgórze we Fromborku

127 0 0 A A A

Wprawdzie nie można nazwać zespołu katedralnego zamkiem, ale całe wzgórze jest silnie ufortyfikowane. Od strony Zalewu Wiślanego dojścia do niego broniła dość stroma skarpa, a od południa sucha fosa i solidne mury.

Mikołaj Kopernik  mieszkał, a raczej z rzadka pomieszkiwał w tej wieży. Dopiero w 1529 roku w wieku 56 lat osiadł tam, na stałe.

Kopernik żył w czasach gdy Warmia była częścią Polski. Podczas swojej kariery w hierarchii kościelnej jako kanonik był wielokrotnie kanclerzem i administratorem dóbr biskupa warmińskiego, więc nie miał czasu żeby poważnie zająć się pracą naukową. Podczas częstych Zatargów z krzyżakami musiał doglądać nie tylko Fromborka ale także Olsztyna i Lidzbarka, prawdopodobnie dużo czasu musiał spędzać w podróżach. Kopernik nie był też pozbawiony ambicji zostania biskupem warmińskim. Dopiero gdy w 1529 roku nie został wybrany, mimo podania jego kandydatury (razem z trzema innymi) przez króla Zygmunta Starego porzucił myśli o dalszej karierze i przestał pełnić funkcje publiczne. Cały czas mógł poświęcić pracy naukowej.

Opublikowano: 14.05.2017 11:25.
Autor: barkarz
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

nikt ważny

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Staram się dopóki zdrowie pozwala.
  • @PREBERT Nie to tylko krzywe zdjęcie:)
  • @DEDA Po drugiej stronie rzeki, nie kanału.

Tematy w dziale Rozmaitości