41 obserwujących
812 notek
1417k odsłon
943 odsłony

Podejrzany szef KNF vs. oskarżony szef NIK

Wykop Skomentuj22

W ciągu ostatniego roku uprawnione organy państwa postawiły zarzut byłemu szefowi KNF Markowi Chrzanowskiemu oraz wniosły akt oskarżenia przeciwko aktualnemu szefowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Obie sprawy wiele mówią o państwie, a przede wszystkim o kondycji elit politycznych, sprawujących władzę w Polsce. Zarówno KNF, jak i NIK, są to kluczowe dla funkcjonowania państwa instytucje, aczkolwiek - co oczywiste - działające w różnych obszarach. Mimo to aż prosi się, by porównać nieco obie sprawy. Warto w tym miejscu uzupełnić, że Marek Chrzanowski został w ostatnich godzinach aresztowany przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na dwa miesiące. Decyzja sądu jest nieprawomocna i obrońcy zapowiadają jej zaskarżenie, przeto przesłanka ta może ulec zmianie.

Na początek warto nieco przypomnieć materię obu spraw. Krzysztof Kwiatkowski został oskarżony o to, że wspólnie z byłym posłem PSL Janem Burym ustawiali konkursy w NIK pod dyktando tego ostatniego, który nota bene był też członkiem Krajowej Rady Sądownictwa (sic!). Mówiąc krótko, oskarżeni są o to, iż Jan Bury chciał obsadzić kluczowe stanowiska w oddziałach NIK swoimi ludźmi, a Krzysztof Kwiatkowski - wykorzystując stanowisko służbowe - miał mu to umożliwiać. Obu grozi do 3 lat pozbawienia wolności za ten czyn, aczkolwiek Jan Bury oskarżony jest o popełnienie wielu innych przestępstw. Tak czy siak, Krzysztof Kwiatkowski odpowiada z wolnej stopy i formalnie nadal pełni obowiązki szefa NIK. Natomiast Marek Chrzanowski podejrzany jest o to, że obiecał przychylne potraktowanie banku Leszka Czarneckiego przez kierowany przezeń organ państwa w zamian za przyjęcie do pracy znajomego prawnika, prawdopodobnie z wynagrodzeniem idącym w dziesiątki milionów złotych. Marek Chrzanowski nie jest już szefem KNF, grozi mu kara 10 lat pozbawienia wolności i prawdopodobnie będzie doprowadzany do sądu z aresztu.

Bez dwóch zdań Marek Chrzanowski i Krzysztof Kwiatkowski wyrządzili Polsce niepowetowane szkody. Jeśli zarzuty zostaną bowiem potwierdzone przez sądy, to może okazać się, iż szef nadzoru finansowego - zamiast nadzorować system finansowy państwa - skorzystał z okazji (czy aby z pierwszej?), by załatwić sobie osobistą sprawę, zaś szef najważniejszej instytucji kontrolnej państwa zeszmacił ją bardziej niż przysłowiową żonę Cezara (czy aby jeden raz?). Oczywiście, finał obu spraw może być odmienny, od tego są sądy, dlatego też podchodzę do nich z odpowiednim dystansem.

W obu przypadkach organy państwa, czyli odpowiednie służby i prokuratury, zachowały się właściwie, i to zarówno za rządów PO-PSL, jak i obecnie. Różne są jednak reakcje części elit politycznych, mimo że - moim zdaniem - wszyscy znaczący politycy powinni zachować się tak samo, czyli piętnować, a już na pewno nie bronić. Nie przypominam sobie bowiem żadnych ostrych reakcji elit PO-PSL w sprawie Krzysztofa Kwiatkowskiego. Nie przypominam sobie również, by Gazeta Wyborcza pisała o mafii PO-PSL. Teraz zaś, zwłaszcza politycy PO, używają wielkich kwantyfikatorów i już pojawiły się słowa, jakoby w ostatnim stuleciu nie było większej afery niż KNF. Straszne to i śmieszne, biorąc pod uwagę, że w czasach rządu PO-PSL państwo polskie straciło setki miliardów złotych z podatku VAT bądź to wskutek niedołężności polityków i urzędników ministerialnych, bądź wskutek ich świadomego i celowego działania. Na tym tle zachowanie polityków aktualnego obozu władzy w sprawie KNF wypada całkiem racjonalnie, w co oczywiście nigdy nie uwierzą ani kapłani, ani tym bardziej wierni świątyni AntyPiSa.


https://dzienniklodzki.pl/krzysztof-kwiatkowski-prezes-nik-oskarzony-o-naduzycie-wladzy/ar/12462840

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/byly-szef-knf-aresztowany-na-dwa-miesiace/zn9s66x

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo