25 obserwujących
443 notki
269k odsłon
151 odsłon

14 czerwca - Narodowy Dzień Ofiar Nazistowskich Obozów - refleksje

KL Auschwitz
KL Auschwitz
Wykop Skomentuj2

14 czerwca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady ustanowiony w dniu pierwszego transportu do KL Auschwitz. Przez pierwsze lata w obozie byli głównie Polacy.

Na stronie muzeum można przeczytać, że w obchodach 79. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, które odbyły się w Oświęcimiu i w Harmężach wzięło udział kilkoro byłych więźniów obozu, jak również przedstawiciele władz Rzeczpospolitej Polskiej: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, a także parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń współorganizujących obchody, dyrekcja i pracownicy Muzeum Auschwitz.

O obchodach informowali oo. Franciszkanie w Harmężach, gdzie był pierwszy punkt obchodów.

Informację podała lokalna prasa np. Gazeta Krakowska

Skrót z uroczystości pojawił się w Wiadomościach TVP czy TV Trwam.

Ponad półtoragodzinną relację na żywo przeprowadziła internetowa telewizja wRealu24.

Na S24 temat całkowicie zignorowany, w tym przez oficjalne kanały S24.

Nie udało mi się ustalić kto z "parlamentarzystów i korpusu dyplomatycznego" był obecny. wRealu24 twierdzi, że obchody były lokalne, bez udziału polityków pierwszego szeregu. PAD był w USA, ale reszta?

Twitter podaje, że nie wpuszczono osób z polskimi flagami na drzewcach. Ponoć na drzewcach wolno tylko izraelskie. Polskie flagi wpuszczano jeśli były niesione w rękach.

Twitter podaje, że kierowca kampera z napisem "Polska, a nie Polin" został aresztowany w Oświęcimiu.

Prezydent Izraela R. Rivlin zaprosił prezydenta Rosji W. Putina na celebrację 75 rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz przez Armię Czerwoną. Świętowanie odbędzie się w Polsce w styczniu 2020.

HERZLIYA, June 14. /TASS/. Israel is anticipating Russian President Vladimir Putin's visit in January 2020 for the 75th anniversary of the liberation of the Auschwitz concentration camp in Poland by the Red Army, Israel's President Reuven Rivlin said on Thursday.

Czy ktoś w PiSie wie, że w styczniu 2020 przylatuje do Polski prezydent Rosji? Czy też po zwycięstwie PiS scenariusz rozbiorowy zostanie zrealizowany przed styczniem 2020?


Poprzednia notka

Subiektywnie i okołomeczowo + memy

<--->

Następna notka

Izraelski prezydent zaprosił W. Putina ... do Polski


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka