0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  391   0

Trzy nowe zbiorniki na paliwa w bazach PERN

Nowe magazyny będą służyły do obrotu paliwami oraz do magazynowania zapasów interwencyjnych. Fot. PERN
Nowe magazyny będą służyły do obrotu paliwami oraz do magazynowania zapasów interwencyjnych. Fot. PERN

Nowe pojemności w Emilianowie i Małaszewiczach to realizacje z programu Megainwestycje, które idą naprzód mimo pandemii koronawirusa.

Ograniczenie szarej strefy w handlu paliwami spowodowało wzrost zapotrzebowania na magazynowanie paliw. PERN oddał do eksploatacji nowe zbiorniki: w Małaszewiczach (woj. lubelskie) o pojemności 32 tys. m³ i w Emilianowie (woj. mazowieckie) dwa zbiorniki po 10 tys. m³. Będą służyły do obrotu paliwami oraz do magazynowania zapasów interwencyjnych.

Mimo trwającej epidemii i konieczności pracy w zaostrzonym reżimie sanitarnym, obie inwestycje ukończono przed czasem, podobnie jak uruchomiony w grudniu 2020 roku nowy zbiornik na paliwo w bazie w Boronowie, o którym pisaliśmy na blogu.

Nowe zbiorniki to część realizacji rozbudowy bazy magazynowej w ramach programu Megainwestycje. Pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³. Drugi etap to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Koluszkach i Boronowie, gdzie inwestycje już są ukończone, a także w Rejowcu i Dębogórzu.

Baza paliw w Emilianowie

Baza nr 5 w Emilianowie (woj. mazowieckie) działa od 1962 roku. Obecnie składa się z 30 zbiorników, w których magazynowane są: benzyna bezołowiowa, olej napędowy, opałowy, biokomponenty oraz dodatki uszlachetniające. Dzięki rozbudowie bazy o kolejne 2 zbiorniki całkowita pojemność magazynowa zwiększyła się o 20 tys. m³ do 143,5 tys. m³. Park zbiornikowy ma własną bocznicę kolejową połączoną z linią kolejową Radzymin-Tłuszcz. Kolejowy terminal rozładunkowy paliw umożliwia jednoczesny rozładunek aż 30 cystern kolejowych.

Baza paliw w Małaszewiczach

Baza nr 22 w Małaszewiczach (woj. lubelskie) składa się z 21 zbiorników paliwowych. Przechowuje się w nich benzynę bezołowiową, olej napędowy i olej opałowy. Rozbudowa bazy o kolejny zbiornik na olej napędowy zwiększyła całkowitej pojemności magazynowej o 32 tys. m³ do 116,5 tys. m³ .

zbiorniki na paliwa, PERN, Salon24

Nowe zbiorniki są bezpieczne dla środowiska. Są wykonane z blachy stalowej, mają bryłę w kształcie walca o osi pionowej z dachami stałymi w kształcie kopuł. Każdy zbiornik został posadowiony na oddzielnym żelbetowym fundamencie pierścieniowym, stanowiącym oparcie dla płaszcza stalowego zewnętrznego (osłony zbiornika) i wewnętrznego (zbiornika właściwego). Na fundamencie wykonano warstwę z mieszanki mineralno-asfaltowej piaskowo-żwirowej.

Każdy zbiornik jest otoczony ścianą osłonową, znajdującą się w odległości 2 m od płaszcza oraz wyposażony w monitorowane podwójne dno. Dno zbiornika jest podzielone na trzy sekcje. W każdej sekcji zastosowano czujniki podciśnieniowe do wykrywania potencjalnych wycieków.

Pod fundamentami i całymi zbiornikami znajduje się geomembrana. W skład systemu zabezpieczeń wchodzi także monitoring szczelności płaszcza zbiornika, kontrolujący stężenie par węglowodorów w przestrzeni między płaszczowej. Informacje dotyczące szczelności zbiornika przekazywane są na bieżąco do sterowni głównej. System zabezpieczeń środowiska naturalnego zamyka układ kanalizacji deszczowo-przemysłowej z możliwością odprowadzenia ścieków zawierających substancje ropopochodne.Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka