22 obserwujących
445 notek
342k odsłony
4050 odsłon

Salon24, epidemia i blogi

Portal informacyjno-blogowy Salon24.pl.
Portal informacyjno-blogowy Salon24.pl.
Wykop Skomentuj283

W tym tygodniu w Salonie24 powstało blisko tysiąc tekstów. Tematy, które zdominowały dyskusję, to wybory prezydenckie i epidemia koronawirusa.

Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja czy nie? Jak będziemy głosować? PiS chce, żeby wszyscy głosowali korespondencyjnie. Pomysł wywołał lawinę krytycznych komentarzy opozycji, ale też części zwolenników obecnego rządu. Brak spójności w komentarzach PO, która w 2014 r. mówiła o głosowaniu korespondencyjnym zupełnie inaczej niż dziś, punktuje wiesława w tekście „Nie czas urządzać wybory, kiedy ludzie umierają".

Mamy w Polsce gwałtowny wzrost liczby zarażonych i zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego powodu codziennie zaglądam do notki blogera Balticc "Polska wygrała drugą bitwę z koronawirusem" i obserwuję tabelkę, w której autor pokazuje stan zachorowań i prognozy. Jako chyba jedyny w polskich mediach Balticc próbuje pokazać trend, a nie podaje tylko suche liczby, które często nic nie mówią. Autor twierdzi, że jest u nas dobrze, Polska ma szansę wyjść z epidemii najszybciej w Europie i stać się wzorem dla świata, jak sobie radzić z pandemią. Balticc na bieżąco aktualizuje swój tekst. Jego notka ma już ponad 200 tysięcy odsłon!

Od pierwszych dni epidemii zastanawiamy się w Salonie24, jak o niej pisać, aby rzetelnie przekazywać Państwu aktualne informacje i nie siać przy tym paniki. Dziennikarz to zawód zaufania społecznego. Na koniec dnia publikujemy na blogu newsowym raport dnia – z aktualną liczbą chorych i zmarłych w Polsce, informacjami z pola walki z COVID-19 w kraju i na świecie.

Jan mak zwrócił uwagę na rolę mediów w tym szczególnym czasie, a konkretnie na to, że media sprzyjające opozycji podgrzewają atmosferę zagrożenia i strachu. Niestety sama to obserwuję wśród osób moim otoczeniu. „We wszystkich filmach katastroficznych jest dziennikarz, który pod pozorem służenia prawdzie i społeczeństwu próbuje zbić kapitał na nieszczęściu i przekazuje szerszej publiczności informacje, które prowadzą do paniki” – pisze jan mak.

Od piątku 3 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do lasów z powodu koronawirusa. Słuszna decyzja – pomyślałam. Ale zaskoczyły mnie komentarze do tej informacji. Nagle wszyscy zapragnęli pójść do lasu! Większość komentujących nie rozumie prostego przekazu tego zarządzenia: Zostańcie w domu. Wychodząc na dwór narażacie siebie i innych.

Mija trzeci tydzień społecznej kwarantanny i niektórzy pękają, bo nie mogą pobiegać po parku lub wypić ulubionego latte w kafejce – zauważa hephalump. Obyśmy mieli tylko takie problemy – pisze w notce "Od powietrza, głodu, ognia i wojny". Zgadzam się z nim. Niedaleko od nas, na wschodzie Ukrainy, ludzie od kilku lat boją się każdego następnego dnia. My cierpimy, bo musimy przez chwilę posiedzieć w domu i to nie z powodu czyjegoś widzimisię, tylko w trosce o nasze zdrowie.

Przymusowa izolacja ma swoje dobre strony. Jest więcej czasu na bycie z rodziną, na czytanie, oglądanie filmów, zaległe domowe porządki czy pracę w ogrodzie. Jest i inna pozytywna strona tej sytuacji. Otóż okazuje się, że koronawirus cyfryzuje. W niedzielę rano, po przeczytaniu tekstu "PIT 2019. Urzędy skarbowe przygotowały wybrane PIT-y za nas", weszłam na stronę "Twój e-PIT" i od ręki złożyłam jeden z PIT-ów za 2019. Program jest bardzo klarowny. Całość zajęła dosłownie kilka minut. Przy okazji warto wiedzieć, że z powodu epidemii koronawirusa deklaracje PIT 2019 i CIT 2019 można składać do końca maja, a nie standardowo do końca kwietnia.

Z dalekiego podwórka. Nasz brytyjski korespondent Siukum Balala w ostatnich dniach "popełnił" trzyodcinkową, epicką historię o szpitalach polowych i siostrze Florence Nightingale. Pretekstem do napisania tych tekstów było otwarcie w Londynie Nightingale Hospital z czterema tysiącami łóżek. Zajrzyjcie, warto.

Opisałam tylko kilka wątków z wielu dyskusji w Salonie24 w tym tygodniu. W natłoku wydarzeń i komentarzy ciekawe teksty niestety dość szybko muszą ustępować miejsca na stronie głównej następnym. Warto więc zaglądać na strony działów i sekcji, gdzie notki są dobierane tematycznie i są widoczne znacznie dłużej. 

Życzę Państwu udanego, zdrowego przedświątecznego tygodnia. Rozpoczął się Wielki Tydzień, czas pojednania, refleksji i wyciszenia. Oby przyniósł nam jak najmniej smutnych wiadomości z pola walki z epidemią.   


Wykop Skomentuj283
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura