Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
128
BLOG

Filozofia a cywilizacja. Wstęp

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

 "Istota systemów filozoficznych i ich wpływ w kształtowaniu cywilizacji - w nawiązaniu do myśli Feliksa Konecznego".

Wprowadzenie


Gwoli wyjaśnienia sposobu wywodu: mam wykształcenie politechniczne i stąd przedstawię te relacje "po inżyniersku".


Klasyczne rozumienie filozofii to poznawanie i wyjaśnianie zjawisk i rzeczy. Jednak filozofia nie jest samoistną nauką ogarniającą wszystkie dziedziny życia i wyjaśniającą je wg uniwersalnego kodu kulturowego, gdyż takiego nie ma, a zajmuje się definiowaniem pojęć i ich opisem w zgodności z cywilizacyjnym kodem kulturowym. Określenie istotnych cech cywilizacji pozwala na ustalenie podstaw filozofii i ich dalszego, wzajemnego oddziaływania.

 Prof. Koneczny cywilizację zdefiniował jako „metodę życia zbiorowego”.   Można użyć innych słów: "cywilizacja - to filozofia życia zbiorowego". Znaczenie to samo, ale wydźwięk nieco inny.

W pracach prof. Konecznego dostrzegalny jest pogląd , że pełnia cech cywilizacyjnych związana jest z Cywilizacją Łacińską, gdy inne cywilizacje są „skażone” niedorozwojem.

Przy tym założeniu prof. Koneczny stworzył kryterium porównawcze cywilizacji w postaci słynnego quincunksa zawierającego prawdę, dobro, piękno, dobrobyt i zdrowie. Te pojęcia są znaczeniowo umocowane w Cywilizacji Łacińskiej.


 Tymczasem każda cywilizacja obejmując wszystkie dziedziny życia tworzy własny zestaw pojęć o znaczeniu dopasowanym do swej odrębności.

 Porównań międzycywilizacyjnych można dokonać jedynie po ujednoliceniu znaczenia pojęć lub wskazaniu elementów uniwersalnych.

Należy dodać, że ważną rolę w opisie cywilizacji, oprócz elementów quincunksa, pełnią  takie pojęcia jak: wolność, honor, własność, godność, prawo, pieniądz, czy dualne grzech/wina i wiele innych; mogą one mieć w innych cywilizacjach odmienne znaczenia lub nawet nie występować. Ujednolicenie znaczenia tych pojęć jest niemożliwe - nie ma kodu umożliwiającego ujednolicenie.

Błędne założenia prowadzą do błędu systemowego. W koncepcji prof. Konecznego takim błędem było stwierdzenie istnienia Cywilizacji Łacińskiej, gdy faktycznie jest to jedynie imaginacja jego umysłu; CŁ nie da się sklasyfikować jako cywilizacji.


Dlatego wprowadziłem odmienne zasady określania istotności cywilizacyjnych w oparciu inne zasady.


CDN (jutro, albo w sobotę).


członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo