Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
82 obserwujących
1347 notek
491k odsłon
236 odsłon

Trzej Królowie a Jezus

Wykop Skomentuj6

Święto Trzech Króli jest jednym z ważniejszych dla chrześcijaństwa. Skąd ta zależność?

Samo święto pojawiło się dość późno i wskazuje na powiązania między chrześcijaństwem, a religiami Wschodu – tu chodzi o zaratusztrianizm (zoroastryzm).

Dlaczego ten związek miał takie znaczenie, aby go eksponować? Warto poświęcić kwestii trochę uwagi odchodząc od populistycznej narracji obowiązującej w KK. Czyli w ujęciu nieortodoksyjnym.

Kilka uwag wstępnych – tworzących tło.

Wiadomo, że znaczna część dogmatów KK jest związana z zoroastryzmem. To z tego źródła jest „życie wieczne”, Sąd Ostateczny i wiele innych. Należy zdawać sobie z tego sprawę.

Więcej – zoroastryzm można uznać za korzenie chrześcijaństwa. Także przepowiednie, że pojawi się Odnowiciel/ Zbawiciel – człowiek lepszy niż dobry, który wskaże drogę odnowy.

Narodzi się on z młodej (…) po kąpieli w świętym jeziorze (…) z nasienia Zaratusztry.

Nawiasy, których użyłem wskazują na specyficzny przekaz tej przepowiedni. Czy ma ona coś wspólnego z Chrystusem?

Tej kwestii chcę poświęcić tę notkę i to nie nadając jej waloru prawdy bezwzględnej – raczej opcji interpretacyjnej.

Zacznijmy od wiarygodności przekazu. Czym różni się przekaz chrześcijański od biblijnego?

Szacunkiem dla SŁOWA.

Wśród ludów aryjskich (Ariów) wiarygodne było słowo, a nie pismo; to uważano za dzieło szatana.

Dlatego zachowywano tradycje dzięki świętym przekazom w formie ustnej. Przecież Wedy, czy Upaniszady zostały spisane niedawno. Podobnie Awesta.

Kiedy?

Po inwazji muzułmańskiej, gdzie za nieco gorszych, ale jednak ludzi, uznawano „ludy księgi”.

(Wszystko wskazuje, że Koran był podyktowany Mahometowi przez Żyda. A to dało asumpt, aby Żydów, jako ludzi „księgi”, traktować ulgowo).

Stąd spisano Awestę, aby zaratusztrianie też byli uznani za „ludzi księgi”. Bez tego byli „giaurami”, czyli na równi ze zwierzętami.

Przekaz Wed i innych przekazów był zachowany przez setki, czy tysiące lat bez zmian. Zaratusztrianie mieli gorzej, gdyż Aleksander Wielki wymordował olbrzymią ilość kapłanów, co doprowadziło do utraty ciągłości przekazu. Awesta – to tylko próba odtworzenia starych przekazów i to mocno okrojona.

A jak SŁOWO traktowali Żydzi (i inni Semici)? Dla nich przecież słowo nie jest wiarygodne. Można fantazjować. Biblia – to zbiór rasowanych legend – hagad, które tylko luźno wiązane były z faktycznymi zdarzeniami. Do tego – „z potrzeby” zmieniano zapisy dostosowując je do obowiązujących trendów.

Biblia i Ewangelia.

O ile Biblia to zbiór haggad pisanych dla uwiarygodnienia doktryny judaistycznej, to Ewangelie dotyczą opisu życia i nauk przekazywanych przez konkretnego człowieka.

Są różnice w Ewangeliach; czym je tłumaczyć?

Wydaje się, że właśnie semickimi wpływami, gdzie chciano zaznaczyć i podkreślić nadnaturalne cechy Jezusa. Bez szacunku dla SŁOWA.

Czy są to sprawy, które mogą wzmagać wielkość Jego nauki? Moim zdaniem – przeciwnie. Zwrócenie uwagi na niekonsekwencje powoduje często odrzucenie całego przekazu. Warto zatem odrzucić te niepotrzebne narośla deformujące obraz postaci.

Środowisko.

Tu warto zastanowić się nad warunkami życia i obyczajami jakie panowały w czasie życia Chrystusa. Tu także tworzenie jakichś specyficznych okoliczności – gmatwa przekaz.

Jak ludzie żyli? A porównajmy to np. z życiem krakowskiej wsi współcześnie. I takie uwagi. Obowiązuje doroczna pielgrzymka na Wawel, co wiąże się z ofiarą na świątynię.

Ale już obrzezanie w świątyni – jest wątpliwe. Należało to zrobić 8 dnia po narodzeniu. Nie zawsze kobieta po połogu mogła odbyć wędrówkę do świątyni. Zatem obrzędu dokonywano na miejscu – stworzono synagogi.

Jak by to było u nas?

Dlaczego zatem Chrystus był obrzezany w świątyni?

Sprawa jest dosyć prosta. Jezus nie był synem Józefa. Kiedy zorientowano się, że Maria jest w ciąży – wydano ją za mąż za starszego już Józefa. Ale aby ukryć ten fakt – wobec zbliżającego się porodu, Józef zabrał małżonkę w podróż podczas której urodziła Jezusa. Formalnie miała to być jakaś wizyta rodzinna. Skoro jednak, mimo fatalnych warunków, i matka i dziecko przeżyli – Józef udał si ę do Egiptu. Po to, aby wiek dziecka nie kolidował z czasem zawarcia związku. Po circa roku – różnica w rozwoju mogła już być niezauważalna.

Czy potrzeba fałszywej narracji o spisie, aby uwiarygodnić konieczność podróży? A nawet – spisany miał być Józef; po co zabierał żonę tuż przed porodem?

I wątek równoległy.

Jaka była pozycja Żydów w ówczesnym świecie? Jak tłumaczyć pozycję Heroda, który poparł Antoniusza, a następnie od Oktawiana uzyskał nie tylko wybaczenie, ale i dodatkowe przywileje?

To wymaga wyjaśnień. Otóż podczas niewoli babilońskiej Izraelczycy zorientowali się o korzyściach z handlu z Chinami i w znacznym stopniu przejęli kontrolę nad Jedwabnym Szlakiem. Znaczna część wysiłku skierowana była na kontrolę i udział, ale też utrzymanie Jedwabnego Szlaku.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo