brat Damian brat Damian
715
BLOG

Bożonarodzeniowa prośba do Pań

brat Damian brat Damian Społeczeństwo Obserwuj notkę 11

Zapomniałem złożyć wszystkim, którzy przypadkowo i nieprzypadkowo na ten blog zabłądzili, życzenia Bożonarodzeniowe, co niniejszym czynię: Niech Jezus nowonarodzony wszystkim w Nowym Roku błogosławi.

A poniżej temat (Bożo)narodzeniowy:

Internet kobiecy jest pełen porad na dwa tematy: jak nie zajść i jak zajść.

Pierwszy temat interesuje Panie około 20, a drugi te po 30. Zacznijmy od tyłu.  Oczywiście powodów, że kobieta ma problemy z zajściem w ciąże jest wiele, choćby chemia, którą dodają do wszystkiego co jemy. W ostatnim czasie zetknąłem się z paroma kobietami między 30 i 40, które rozpaczliwie chcą zajść, mając świadomość, że czas nieubłaganie biegnie do przodu i szanse coraz mniejsze. Więc stosowane są wszelkie środki wspomagające, od wody św. Ignacego do in vitro. Przy okazji niezłe pieniądze wielu zarabia na pomaganiu w rozwiązaniu tego problemu (jak i zresztą pierwszego).

Z moich rozmów z Paniami jednak, a także z tego, że w internecie te dwa pytania rozpychają się obok siebie, dochodzę do wniosku, że te kwestie muszą być ze sobą jakoś związane.

Więc po pierwsze antykoncepcja – oczywiście zawsze bezpieczna i nieszkodliwa. Innej byśmy przecież do ręki nie wzięli. Ale mimo zapewnień producentów i miłej reklamy, według mojej chłopskiej logiki coś tu musi być na rzeczy, że te które stosują, potem nie rodzą.

A po drugie rzecz jeszcze ważniejsza to wiek. Nie myślę, że Panie nie chcą zajść z tej przyczyny, że lubią życie rozwiązłe. Raczej chodzi o studia, pracę, wykorzystanie młodości, brak mieszkania, niepewność co do partnera i wielu innych przyczyn mi nieznanych. Ale, ale… Dziewczyna w wieku 18 czy 20 lat – to wystarczy, że wiatr mocniej powieje i już jest dzidziuś. A wiatr to Natura, czyli ekologia. Czyli możemy sobie wymyślać jakiekolwiek teorie o życiu, najbardziej światłe, wolnościowe, a na wiaterek to nie wpływa – około 20tki wieje, ile dusza zapragnie, a po 30tce podmuchy rzadkie i słabe. I co byśmy Matce Naturze nie tłumaczyli, pozostaje głucha jak pień. Dodajmy jeszcze, że statystyka wykazuje, że po pierwszej ciąży z następnymi zazwyczaj nie ma problemu, choćby w okolicy 40. Więc można się mądrzyć z naszymi teoriami i planami na życie, a Matka Natura swoje.

W związku z tym moja taka prośba, żeby te Panie po 30, jeśli się taka okazja przydarzy, z tymi Paniami około 20 na powyższy temat porozmawiały i w ten sposób wiele łez i pieniędzy zaoszczędzimy.

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Współpracował z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny”, Alateia i „Opoka”. 2017-2023 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, dyrektor kurii, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul, budowniczy katedry. Obecnie pracuje w Kolegium jezuitów w Gdyni i pomaga Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej.  Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Jakucję, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo