Na marginesie listu Episkopatu o patriotyzmie i wielu celnych spostrzeżeń w nim zawartych warto zwrócić uwagę na pewne nowe, a niepokojące zjawisko. Biskupi słusznie zauważają, że w ostatnich latach zauważamy renesans patriotyzmu, szczególnie wśród młodzieży. Mimo programowego opluwania polskości i deprecjonowania miłości do Ojczyzny duża część młodzieży poszła kontra tym tendencjom. Iluż różnych autorytetów i idoli powtarzało w mediach, że „nie chcą żyć w tym kraju i się go wstydzą”. Że zaścianek, głupota, obciach i brzydko pachnie. Reakcją na to było tłumne chodzenie na Marsz Niepodległości. Sterowane przez UE deprecjonowanie wartości narodowych przynosiło dokładnie odwrotny skutek niż planowany. Próba zamienienia orła kurą z czekolady spowodowała masowe używanie gadżetów patriotycznych.
W ostatnim jednak czasie sytuacja się zmieniła. Na przykład do niedawna żołnierze wyklęci byli dalej wyklęci. Rządzące, intelektualne i artystyczne elity wypowiadały się o nich pogardliwie, a często nawet wrogo. Ta niechęć do patriotyzmu ze strony mainstreamu wzbudzała wśród młodych postawę buntu i zainteresowania polskością oraz „swojskością”. Tymczasem teraz idzie za pieniądze państwa bardzo silna propaganda doceniania dorobku podziemia antykomunistycznego. Nowe władze przykładają też dużą uwagę do popierania postaw patriotycznych. W sumie dobrze. Pytanie jednak jak to się robi i jakiej to jest jakości? Nachalne i mało atrakcyjne machanie biało-czerwoną flagę może przynieść odwrotne efekty. Prości ludzie, a szczególnie młodzież, szybko się zorientuje, że władza próbuje wycierać sobie buzię flagą narodową. Będzie bardzo źle, jeśli młodzi zaczną myśleć, że patriotyzm to jedynie część politycznej gry. Młodzi szukają prawdy i są w kontrze do wszelkiego zakłamania, nawet tego, które ma szczytne ideały na sztandarach. Dla przykładu skarżenie się PO do UE na Polskę nie przysłużyło się wizerunkowo tej partii, a na odwrót wzmocniło poczucie tożsamości wielu Polaków. Dlatego może lepiej trochę przyhamować? Niech patriotyzm będzie dalej w dużej mierze inicjatywą oddolną niezbyt nachalnie wspieraną przez państwo. Z miłości do Ojczyzny byłoby lepiej jeśli niektórzy mniej by się tą miłością chwalili, szczególnie jeśli otrzymują za to państwowe pieniądze.
br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Współpracował z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny”, Alateia i „Opoka”. 2017-2023 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, dyrektor kurii, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul, budowniczy katedry. Obecnie pracuje w Kolegium jezuitów w Gdyni i pomaga Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Jakucję, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo