7 obserwujących
178 notek
462k odsłony
  796   1

PKO BP idzie na ugody z frankowiczami. Kiedy kolejne banki?

Oddział PKO BP, fot. pkobp.pl
Oddział PKO BP, fot. pkobp.pl
W PKO RP ruszył program ugód dla kredytobiorców frankowych. Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na złote tak, jakby od początku był to kredyt złotowy.

"Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank. Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta" - napisano w komunikacie PKO BP.

Polecamy:

Kto i jak może złożyć wniosek

Wniosek składa się przez internet w serwisie transakcyjnym banku. Spotkania mediacyjne odbywają się również online. Wizyta klientów w oddziale będzie niezbędna dopiero przy podpisywaniu ugody. Koszty sądowe mediacji ponosi bank.

Bank zastrzegł, że rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest kredyt wzięty na własne cele mieszkaniowe.

„Mediacja odbywa się przed Sądem Polubownym przy KNF. W jednym wniosku o mediację klient może wskazać tylko jedną umowę kredytową. Z propozycji ugód nie mogą skorzystać klienci, których kredyt został już spłacony, wypłacony w całości w CHF lub którzy skorzystali z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców” – napisano w komunikacie PKO BP.

Jak będzie rozliczany kredyt

Jak podał bank, kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych. Pozostałe parametry pozostają bez zmian, m.in.: okres kredytowania, forma spłaty oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe.

Do wyliczenia kwoty kredytu przeliczonego na złotych zostanie przyjęte oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia umowy. Oprocentowanie zostanie ustalone jako suma wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M i marży. Szczegółowe wyliczenia bank przekaże klientom na kilka dni przed posiedzeniem mediacyjnym w Sądzie Polubownym.

czytaj w temacie:

Mediacja przed Sądem Polubownym

Klienci, którzy chcą skorzystać z rozwiązania proponowanego przez PKO Bank Polski, muszą podpisać umowę o mediację. Mogą zrobić to w serwisie transakcyjnym banku. Po podpisaniu umowy przez kredytobiorców i bank, umowa jest przesyłana on-line do Sądu Polubownego. Kolejny krok to wyznaczenie przez sąd terminu spotkania mediacyjnego oraz określenie sposobu, w jaki się odbędzie. Jeśli strony dojdą do porozumienia, to efektem końcowym jest także ugoda podpisywana przez kredytobiorców i bank. W tym przypadku konieczna będzie wizyta we wskazanym oddziale banku.

„To rozwiązanie pozwala w pełni wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, szybciej niż w sądzie i z pewnym wynikiem. Chcemy, aby skorzystało z niego jak najwięcej naszych klientów i wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski. 

Komentarz KNF

"Jest to dobra droga do tego, aby z korzyścią zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców, eliminować ryzyka związane z portfelem kredytów we frankach szwajcarskich posiadanym przez banki. Model zakładający zawieranie ugód, który zaproponował bankom Przewodniczący KNF, od początku opierał się na zasadzie dobrowolności, jeśli chodzi o przystąpienie do tego procesu" - napisała KNF w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

"Oczekujemy, że do procesu zawierania ugód przystąpią także pozostałe banki posiadające portfele kredytów we frankach szwajcarskich. Takie deklaracje banków pojawiają się w przestrzeni medialnej" - przypomina Komisja.

A jak jest w innych bankach

Santander Bank Polska na razie prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi. Z kolei Bank Millennium zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach.

Gotowość do ugód z frankowiczami deklaruje ING Bank Śląski. Miałyby to być ugody oparte na propozycji przedstawionej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Bank Pekao również informował o tym, że planuje zawierać ugody, ale pracuje jeszcze nad szczegółami mechanizmu konwersji.

BNP Paribas nie podjął jeszcze decyzji, bo czka na wydanie uchwały przez Sąd Najwyższy. mBank i Raiffeisen nie podjęły żadnych kroków w tej sprawie. 

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka