Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
2 obserwujących 129 notek 117724 odsłony
Karol Górniak, 31 lipca 2017 r.

Najtańsze sposoby na sfinansowanie zakupu auta

519 5 0 A A A
Kredyt samochodowy i leasing to najtańsze formy sfinansowania zakupu auta. Fot. Pixabay
Kredyt samochodowy i leasing to najtańsze formy sfinansowania zakupu auta. Fot. Pixabay

Zakup auta bez problemu sfinansujemy kredytem gotówkowym. Kredyt taki dostaniemy szybko, jednak może to nie być najtańsze rozwiązanie. Bardziej opłacalny będzie kredyt samochodowy. Z drugiej strony, starając się o niego, będziemy musieli spełnić dodatkowe formalności. Jeśli kupujemy auto z salonu, to warto spytać o ofertę finansowania. To może być najtańsze rozwiązanie.

Dla przedsiębiorców jedną z najkorzystniejszych metod sfinansowania zakupu auta jest leasing. Koszt jest niski, a formalności ograniczone do minimum. Dodatkowo przedsiębiorca może do kosztów prowadzenia działalności zaliczać całą ratę leasingową. Dzięki temu obniży swój podatek. Korzystając z kredytu, przychód może obniżyć jedynie o część odsetkową raty. 

W przypadku klientów indywidualnych leasing jest mało popularny. Co prawda funkcjonuje leasing konsumencki, to jednak nie jest on tak korzystny i łatwo dostępny jak oferty dla firm.

Kredyt gotówkowy

Zakup auta z łatwością sfinansujemy kredytem gotówkowym. Może on zostać przeznaczony na dowolny cel, z którego nie musimy rozliczać się z bankiem. Dzięki temu zakupimy również takie auto, którego wiek uniemożliwia nam skorzystanie z kredytu samochodowego. Kredyt gotówkowy jest łatwo dostępny. Bank nie wymaga od nas przedstawiania dokumentów pojazdu i nie ma potrzeby ustanawiania zabezpieczenia. Niestety przez to jest relatywnie drogi. Przeciętne oprocentowanie wynosi około 8-9% w skali roku, a prowizja za uruchomienie sięga nawet kilkunastu procent.

Przykład: Załóżmy, że chcemy kupić auto za 80 tys. złotych i potrzebujemy 60 tys. zł kredytu. Chcemy go spłacić w ciągu 5 lat. Rata wyniesie 1 217 złotych (przy oprocentowaniu 8% w skali roku), prowizję możemy przyjąć na poziomie 8%, czyli 4 800 zł.

Zobacz też: Jak wybrać kredyt bankowy?

Kredyt samochodowy

Kredytem samochodowym sfinansujemy nie tylko zakup auta, ale również motoru, czy przyczepy kempingowej. Pieniądze muszą jednak zostać przeznaczone na realizację konkretnego celu. Przed wydaniem decyzji bank musi od nas dostać informacje dotyczące samochodu, który chcemy kupić. Konieczne jest również ustanowienie zabezpieczenia na pojeździe, co wiąże się z dodatkowymi formalności. W przypadku zastawu rejestrowego musimy go dokonać w sądzie, a w przypadku przewłaszczenia bank zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu. Kredytem samochodowym najczęściej finansujemy auta nowe lub najwyżej kilkuletnie. Wiek pojazdu i okres kredytowania nie mogą zazwyczaj przekroczyć 10 lat. Kredyt taki jest za to zdecydowanie tańszy.  Z łatwością znajdziemy ofertę z oprocentowaniem na poziomie 5-7% i prowizją nieprzekraczającą 5% kwoty kredytu.

Przykład. W przypadku kredytu samochodowego na taką samą kwotę i okres, co wcześniej rata wyniesie 1 132 zł (przy oprocentowaniu na poziomie 5% w skali roku), a prowizja 1 300 zł (3% kwoty kredytu).

Zobacz też: Co to jest RRSO?

Kredyt z ratą balonową

Ofertę finansowania posada również większość salonów samochodowych. Są to często kredyty z tzw. ratą balonową, które różnią się od kredytów tradycyjnych. Na początku wpłacamy określony wkład własny np. 10% wartości pojazdu. Kolejną, większą część kredytu spłacamy w typowych, miesięcznych ratach, które są jednak zdecydowanie niższe niż w przypadku zwykłego kredytu samochodowego. Różnica na razie może wynieść nawet 40 procent. Na koniec pozostaje nam spłata ostatniej raty, która może stanowić np. 20 proc. wartości pojazdu. Wtedy zazwyczaj możemy zdecydować, czy spłacamy kredyt do końca i zatrzymujemy auto, czy zostawiamy je w rozliczeniu u dilera. Kredyt taki możemy zazwyczaj dostać bez prowizji. 

Kredyt załatwiany przez salon, to zazwyczaj najtańsza opcja, ale przeznaczona na zakup jedynie nowego auta i to określonej marki.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bardzo dziękuję:)
  • Kredyty indeksowane i denominowane do CHF były kredytami zaciągniętymi i wypłaconymi w PLN....
  • Tak, słusznie, użyłem zbyt dużego skrótu. Chodziło o argumentację, która przekonała...

Tematy w dziale Gospodarka