312 obserwujących
4775 notek
5802k odsłony
301 odsłon

Kukliński ważniejszy od Pułaskiego i Kościuszki

Wykop Skomentuj79

                   Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko są wymieniani jednym tchem jako wielcy bohaterowie Polski oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.  

                   Niczego im nie ujmując chcę podkreślić, że ich zasługi dla obu naszych bratnich narodów są w sensie strategicznym znacznie mniejsze od tych, które położył w dziele ratowania świata przed wybuchem III wojny światowej generał Ryszard Kukliński.  

                  Były dyrektor CIA William Casey stwierdził, że „nikt na świecie w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak”. Jego następca Robert Gates powiedział, że „Kukliński był najcenniejszym naszym źródłem informacji w całym bloku sowieckim od Władywostoku do Berlina Wschodniego, co pozwoliło USA uprzedzić agresywne zamiary Kremla”. A kolejny z nich George Tenet dopowiedział: „To w dużej mierze dzięki odwadze i poświęceniu pułkownika Kuklińskiego odzyskała wolność jego ojczyzna Polska, a także inne, niegdyś zniewolone państwa Europy Środkowej, Wschodniej i byłego Związku Sowieckiego”.  

                 Warto o tym pamiętać zwłaszcza dzisiaj, kiedy prezydenci USA i Polski zacieśniają współpracę militarną w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Kukliński był bowiem pierwszym polskim oficerem, który uznał, że bezpieczeństwo Polski jest możliwe tylko wówczas, gdy zostanie ona przyjęta  do NATO. Swoją patriotyczną misję przypłacił śmiercią synów, ale  nigdy nie żałował swojej decyzji, ponieważ wiedział, że na szali była wówczas przyszłość świata.

Wykop Skomentuj79
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka