313 obserwujących
4826 notek
5864k odsłony
547 odsłon

Pomylił epoki

Wykop Skomentuj52

                    Około 70-letni pasażer lotu czarterowego z Chicago został wczoraj zatrzymany w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawłą II w Krakowie-Balicach, ponieważ przekroczył granicę naszego kraju z paszportem PRL - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

                   „Jak przekazała Straż Graniczna, zatrzymany podróżnik miał przy sobie paszport Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej serii RA wydany w roku 1992 w Chicago. Deklarował, że ma polskie obywatelstwo. Mężczyzna nie miał żadnych innych dokumentów poświadczających jego polskie obywatelstwo, jego danych nie ma także w systemie PESEL” - czytamy w depeszy PAP. 

                   Towarzysząca mu żona miała ważne dokumenty potwierdzające, że jest polską obywatelką, a w aktach Urzędu Stanu Cywilnego udało się odnaleźć wpis o zawarciu związku małżeńskiego. Dzięki temu mężczyzna otrzymał zgodę na przekroczenie polskiej granicy.

                   - W związku z pandemią koronawirusa mamy szczególną sytuację: granicę Polski przekraczać mogą tylko poszczególne grupy osób. Pan, który deklarował, że ma polskie obywatelstwo, miał też paszport amerykański, jednak w myśl obecnych przepisów nie mógł jako obywatel Stanów Zjednoczonych przekroczyć granicy. Wyjątek od tego ograniczenia stanowią sytuacje, kiedy są dowody, że cudzoziemiec jest związany z Polską, ma np. żonę polskiego obywatelstwa albo pracuje na terenie Polski - powiedziała PAP rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej Dorota Kądziołka. 

                   Mężczyzna został poinformowany o konieczności złożenia u wojewody mazowieckiego wniosku o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego, który to dokument będzie podstawą do wyrobienia paszportu RP.

                  „Podczas tej samej odprawy granicznej pasażerów lotu czarterowego z Chicago na lotnisku w Krakowie-Balicach zatrzymano jeszcze we środę 11 innych pasażerów z paszportami, które utraciły ważność. Dane tych podróżników widniały jednak w bazie PESEL i dlatego osoby te otrzymały stosowne zaświadczenia i zostały pouczone o konieczności złożenia wniosków o wydanie nowych dokumentów paszportowych” - napisała Polska Agencja Prasowa.


Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości