Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3279 notek 4338116 odsłon
Sowiniec, 10 maja 2017 r.

Wspólny front walki ze smogiem

278 30 0 A A A


              Prezydent Krakowa, profesor Jacek Majchrowski, wystosował list do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w którym prosi metropolitę o pomoc w antysmogowych działaniach, przede wszystkim w rozpropagowaniu podczas mszy świętych informacji o nowych zasadach dotyczących palenia węglem i drewnem.


               „W trosce o stan środowiska Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a tym samym o zdrowie i poziom życia jego mieszkańców, zwracam się do Jego Eminencji z uprzejmą prośbą o udzielenie wsparcia i pomocy w realizacji działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie” - czytamy w udostępnionym mediom piśmie.


                List ma związek z niedawną decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego, który zdecydował, że od lipca br. w Krakowie będą obowiązywać normy jakościowe wykorzystywanych paliw stałych, głównie węgla mającego posiadać wartość opałową nie mniejszą niż 26 kJ/kg, zawartość popiołu nie większą niż 10 procent, siarki nie większą niż 0,8 proc., a wilgotność nie większą niż 20 proc.


               „Jestem głęboko przekonany, że inicjatywa ta zaowocuje w niedalekiej przyszłości poprawą warunków życia w naszym mieście i jednocześnie stanie się przykładem praktycznego zastosowania w życiu codziennym działań na rzecz wdrażania zasad ekologii integralnej opisanej w encyklice Ojca Świętego Franciszka” - napisał prezydent. podwawelskiego grodu.


               Rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Piotr Studnicki powiedział dziennikarzom, że pismo dotarło już do abp. Jędraszewskiego i zostały  podjęte stosowne kroki. Apel trafi do parafii z możliwością wykorzystania podczas ogłoszeń i w kościelnych gablotach. Pojawi się też na stronie diecezji.


               Nie jest to pierwsza wspólna akcja magistratu i Kurii Metropolitalnej. Wcześniej w podobny sposób rozpowszechniane były informacje o możliwości wymiany pieców oraz o budżecie obywatelskim.


              - Sprawy związane z kształtowaniem postaw obywatelskich czy ekologia to płaszczyzny, na których możemy współpracować. Kwestie współpracy w sprawie smogu pojawiły się już podczas pierwszego spotkania prezydenta z arcybiskupem Jędraszewskim - dodał ks. Studnicki.


 


Opublikowano: 10.05.2017 09:44.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • AlexanderG Jest się czego bać?
  • noo W życiu!
  • W kiblu damskim czy męskim?

Tematy w dziale Polityka