Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
295 obserwujących 3968 notek 4970075 odsłon
Sowiniec, 24 listopada 2018 r.

Serce najlepiej bije w smogu

442 55 0 A A A

                Nikt nie ma wątpliwości, że ruch na świeżym powietrzu sprzyja zdrowiu, korzystnie wpływając na serce i na cały układ krążenia. Czy zalecana przez kardiologów z całej Polski, a także z zagranicy, którzy spotykają się w ten weekend na swoim kongresie w Krakowie aktywność fizyczna co najmniej trzy razy w tygodniu nie powinna być jednak ograniczana do ćwiczeń w zamkniętych pomieszczeniach, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone? Komu jak komu, ale lekarzom na pewno nie godzi się popełniać poważnych błędów w tej materii.

              W dzisiejszy poranek smog był w centrum podwawelskiego grodu niemal widoczny, a każdy głębszy oddech przekonywał, że jedyne co można zrobić dla ratowania zdrowia, to pozostać w domu i szczelnie zamknąć okna. A co zrobili kardiolodzy? Zorganizowali w tym czasie półgodzinny bieg po Plantach, aby pokazać praktyczny wymiar troski o serce.

              Patrząc na uczestników plenerowej imprezy radośnie przemierzających wyznaczoną trasę i mijających na niej ludzi w maskach antysmogowych na twarzach pukających się w głowy na ich widok przypomniałem sobie trzy stare powiedzenia, które chyba nieźle pasują do tej absurdalnej sytuacji: „medice, cura te ipsum (lekarzu, ulecz się sam)”, „dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane” i „szewc bez butów chodzi”.


Opublikowano: 24.11.2018 19:22.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @qwardian Może nie jest samodzielny?
  • Kapitalny tekst. Jeden z Twoich najlepszych.
  • https://www.tysol.pl/a29597--Tylko-na-Tysol-pl-Tadeusz-Pluzanski-General-Fieldorf-Nil-historia-ni...

Tematy w dziale Rozmaitości