Świąteczne zakupy warto zaplanować wcześniej. Fot. Pixabay
Świąteczne zakupy warto zaplanować wcześniej. Fot. Pixabay
Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik
373
BLOG

Zakupy świąteczne zrób przez Internet

Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Świąteczne zakupy na ostatnią chwilę to nie tylko niepotrzebny stres, ale też duże ryzyko, że wielu rzeczy nie uda nam się w ogóle kupić. Żeby uniknąć kłopotów i niepotrzebnych nerwów, warto zaplanować je z wyprzedzeniem. 

W grudniu prawdziwy szturm przeżywają zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. W tych pierwszych spędzimy sporo czasu w kolejkach, ale te drugie mają tak naprawdę większy problem – często wydłuża się czas wysyłki spowodowany dużym obłożeniem firm kurierskich. Prezent kupiony na ostatnią chwilę może w ogóle nie trafić na czas pod choinkę. Jedyna szansa na uniknięcie tej sytuacji to przygotowanie się do świąt dużo wcześniej. 

Lista zakupów i do dzieła!

Żeby wykonać racjonalne zakupy, trzeba najpierw opracować dobry plan działania: czego tak naprawdę potrzebujemy i ile na mamy zamiar na to wydać. Jeśli na co dzień prowadzimy budżet domowy, to grudzień nie powinien być dla nas dużym wyzwaniem. Zasady są bardzo podobne – mamy określoną kwotę na zakupy i różne kategorie wydatków, od prezentów, przez ozdoby świąteczne, kończąc na artykułach spożywczych, których pewnie nie zamówimy z dużym wyprzedzeniem. 

Prezenty oraz ozdoby możemy wyszukać, porównać ceny i zamówić w wolnej chwili, nawet nie czekając na grudzień. E-commerce, czyli nie znający ograniczeń geograficznych i czasowych, handel w Internecie umożliwia nam dostęp do wszystkich produktów już teraz.

Zobacz też: Polski rynek e-commerce rośnie najszybciej w Europie

Wykorzystaj promocje

Koniec roku i okres świątecznych zakupów coraz częściej zaczynają się nie w grudniu, a już na początku listopada, co widać po wielu wystawach w centrach handlowych. W tym czasie konsumenci mają także kilka dodatkowych okazji na zrobienie tańszych zakupów. 

Przeceny o skali międzynarodowej, takie jak Black Friday i Cyber Monday to okazja do zrobienia części zakupów w bardzo okazyjnych cenach. Jeśli jednak korzystamy ze sklepów zagranicznych, to musimy liczyć się z długim oczekiwaniem na przesyłkę i dodatkowo z kosztem przewalutowania. Dobrą okazją był też 11 listopada, który w Chinach jest „dniem singla” - na tamtejszych platformach handlowych są tego dnia ogromne przeceny. Warto o tym pamiętać w kolejnych latach. Chiny chciały wprowadzić swój odpowiednik czarnego piątku, więc wymyślono dzień singla. Tytułowy singiel może pozwolić sobie na kupno prezentu w dniu, w którym spotykają się w dacie cztery jedynki, czyli 11 listopada. W tym roku sprzedano towary za ponad 25 miliardów dolarów. 

Ostatni dzwonek na wcześniejsze zakupy ze sklepów internetowych to Dzień Darmowej Dostawy, który mamy na początku grudnia i w którym biorą udział tylko sklepy na terenie Polski. Wcześniej przygotowana lista zakupów i dobrze wykonane porównanie cen wystarczy, aby tego jednego dnia wykonać kilka transakcji i czekać tylko na swoje przesyłki.

Pamiętaj o bezpiecznych płatnościach

Niezależnie od tego, kiedy robimy zakupy, zawsze możemy trafić na nierzetelnego kontrahenta lub wadliwy towar. W związku z tym warto dobrze znać swoje prawa jako konsument i w razie jakichkolwiek problemów szybko zwrócić towar. Wcześniejsze zakupy świąteczne to także większy margines bezpieczeństwa – mamy czas na ewentualną reklamację bądź wymianę towaru jeszcze przed świętami. 

Ze względów bezpieczeństwa warto płacić za zakupione w Internecie towary kartą. Klienta chroni wtedy mechanizm chargeback, czyli możliwość dokonania reklamacji, gdy mamy do czynienia z nierzetelnym sprzedawcą. To może być przydatne narzędzie, jeśli zamówiony wcześniej świąteczny prezent nie będzie zgodny z opisem towaru w sklepie. 

Na rynku jest jeszcze inne ciekawe rozwiązanie do płatności kartą - jest nim tzw. wirtualny portfel, np. masterpass. Dane karty (lub kilku kart) przechowuje i chroni portfel, ale sama płatność jest traktowana jako płatność kartą. To doskonały przykład jak w finansach można „mieć ciastko i zjeść ciastko”, ponieważ transakcja traktowana jest jako płatność kartą, więc obejmuje nas mechanizm chargeback, ale nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo. Poza tym taka transakcja trwa szybciej, ponieważ nie musimy za każdym razem, gdy kupujemy masterpassem, wpisywać numeru karty.


Zobacz też: Złote zasady bezpiecznego kupowania w sieci


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka