9 obserwujących
222 notki
62k odsłony
  75   0

Oświadczenie Benny’ego Wendy z Okazji 59. Rocznicy Porozumienia z Nowego Jorku

W związku ze 59. rocznicą podpisania Porozumienia z Nowego Yorku, Benny Wenda, jako Prezydent Tymczasowy z ramienia Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) opublikował specjalne oświadczenie:

„15 sierpień 1962 to dzień zdrady dla Zachodnich Papuasów. To dzień potajemnej ugody pomiędzy USA, Indonezją i Holandią, za sprawą której zadecydowano o naszej przyszłości bez konsultacji z ludem Papui. Ugoda ta odbyła się, bez udziału nawet jednego przedstawiciela naszego narodu.

Postanowienia te były przyczyną inwazji Indonezji, jaka dokonała się w roku 1963, za przyzwoleniem mocarstw. Postanowiono, że odbędzie się referendum na zasadzie “jeden człowiek-jeden głos”, w celu ustalenia losu Papui Zachodniej w dalszej perspektywie, lecz takie demokratyczne referendum nigdy się nie dokonało. Akt Wolnego Wyboru z 1969 roku (PEPERA 1969) to dla nas “Akt bez wyboru”- jedno wielkie oszustwo. Nasze prawo do samostanowienia zostało nam skradzione przez Zjednoczoną Republikę Indonezji.

image

Wzywam wszystkich mieszkańców Papui Zachodniej, czy to odbywających karę więzienia za {działalność niepodległościową}, czy to w obozach uchodźców, gdziekolwiek się znajdujecie, abyście nie dołączyli do świętowania Dnia Niepodległości Indonezji 17 sierpnia. To nie jest nasz dzień niepodległości, bowiem nasza niepodległość została wykorzeniona przez indonezyjskich żołnierzy. My mamy swą własną konstytucję! Mamy swój własny Rząd Tymczasowy (Pemerintah Sementara) oraz własnego Prezydenta Tymczasowego (Presiden Interim).

My wszyscy wiemy, że służba bezpieczeństwa będzie chodzić, pukać od drzwi do drzwi, zmuszając Zachodnich Papuasów do poniesienia czerwono-białej flagi Republiki Indonezji. Nie chcemy podnosić tej flagi! Jesteście w Papui Zachodniej, gdzie w majestacie tej flagi morduje się moich ludzi! Republika Indonezji musi uznać nasze prawa! Indonezjo – nie możesz zmuszać mojego ludu do uroczystego podniesienia Twojej flagi! My przeżywamy dzień 15 sierpnia, jako Dzień Żałoby, kiedy to dokonała się zdrada wobec naszego narodu.

Rząd Republiki Indonezji powinien dokonać korekty historii, czego wyrazem byłoby uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, łącznie z Rzecznikiem Międzynarodowym KNPB Victorem Frederikiem Yeimo i Fransem Wasini, członkiem Rządu Tymczasowego ULMWP. Ich kondycja jest bardzo niepokojąca, ponieważ są traktowani bardzo niehumanitarnie. Istnieje ryzyko ich rychłej śmierci w więzieniu, jeżeli nie uczyni się czegoś , aby jej zaradzić. Republika Indonezji musi pozwolić na przybycie Wysokiej Komisarz Praw Człowieka ONZ do Papui Zachodniej, aby przekonała się co w istocie dzieje z moim ludem i jakie cierpienia są mu zadawane.

My nigdy nie zapomnimy zdrady, jaka miała miejsce 15 sierpnia 1962 roku i była przyczyną niekończącego się rozlewu krwi i korzeniem impasu, w jakim się znaleźliśmy. Nigdy nie zaprzestaniemy walki, aż odzyskamy prawo do samostanowienia i przeprowadzimy referendum niepodległościowe w drodze międzynarodowych mediacji.

Przygotował: Rafał Szymborski

Artykuł opublikowany także na: Free West Papua Campaign Poland, Wolnemedia.Net i Krew Papuasow

Zobacz:

Interim President: Remember August 15 as a day of betrayal https://www.ulmwp.org/interim-president-remember-august-15-as-a-day-of-betrayal

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka