Dimitris Koasidis - fb nie loguje Dimitris Koasidis - fb nie loguje
172
BLOG

"Dziwne" dane o zadłużeniu i nadwyżkach. Inne pochdzące z krajów, inne ogłaszane przez KE.

Dimitris Koasidis - fb nie loguje Dimitris Koasidis - fb nie loguje Gospodarka Obserwuj notkę 4
przykładowo: https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/9493633,dlug-publiczny-i-deficyt-budzetowy-w-krajach-ue.html   - a nie odpowiada to danym, jakie przekazywane są do Komisji Europejskiej. Czy ktoś wciąż jeszcze miesza w informacjach ?

Moja zeszłoroczna jeszcze notka: https://www.salon24.pl/u/dimdim/1417707,grecki-rzad-zaklopotany-za-duzo-pieniedzy  przytacza, cytuje  zupełnie inne dane, w tym z bardzo wysoką nadwyżką budżetową.  Czyli które to są te dane, dostarczane do UE faktycznie, teraz, dziś ?  Oraz jakie są już ich SKUTKI PRAKTYCZNE ?  


Informacja Ministerstwa Gospodarki, z b.m. : 
============================================

Szacowana nadwyżka budżetowa wyniesie w br. 3,2% PKB. To jest znacznie ponad 6 mld Euro nadwyżki do wydania. może i prawie 7 mld.  2 mld z tego zostaną przeznaczone na programy zmniejszania obciążeń obywateli. Co obejmie prawie milion gospodarstw domowych. Ale nie, mojego nie obejmie... 

Dług publiczny na koniec roku wyniesie 145,7% PKB.  

Przy jednoczesnych bardzo wysokich wydatkach na obronność: 

Myśliwce Rafale, modernizacja (w greckich zakładach) 82 myśliwców F-16 do wersji "V",  najnowocześniejsze w świecie fregaty z Francji, przy tym z dużym greckim softwarem,  no i realizacja "Tarczy Achillesa". Czyli zsieciowanej obrony przeciwlotniczej, przeciw pociskom balistycznym, przeciw dronom, przeciw okrętom i przeciw okrętom podwodnym - uwaga:  która gotowa ma być już do roku 2027. Kosztować będzie €2,8 mld, znacznie drożej od instalowanego w Polsce AMERYKAŃSKIEGO (tj. bez polskich praw własności intelektualnej, zmian, ulepszeń... ) systemu IBCS. Gdy Grecy cały czas realizują to z własnymi prawami autorskimni, jakkolwiek (wiele wskazuje) w ciągłej konsultacji z Izraelem. I prawdopodobnie z Izraela pochodzić będzie większość nowych baterii rakietowych czy innych efektorów.  
Otóż dzięki temu, że tarcza ta będzie softem greckim (a nie jak w Polsce - obcym), Grecy mogą dołączać do niej co im się tylko spodoba. A nie jedynie nieliczne systemy wskazane przez zagranicznego dostawcę (przypadek Polski).  
Przykładowo aktualnie Grecja dysponuje 82 bateriami obrony p/lotniczej, z różnych okresów i od różnych producentów, zachodnimi i także rosyjskimi. Ktoś powie: większość, to nienowoczesne. Fakt, niemniej świetne do strącania pocisków manewrujących i dronów, zwłaszcza, że to w otwartej przestrzeni, nad morzem.  A przybędzie ich teraz więcej i znacznie nowocześniejszych. 

Zapytany "dlaczego Izrael ?" premier wyjaśnił, że decydują o tym krótkie oferowane terminy dostaw.  Ma je jedynie Izrael. Ale chyba nie tylko  ? -  Gdyż także współpraca projektowa i dydaktyczna. Grecy wciąż latają do izraelskich fabryk, obserwują  próby nawet pierwszych prototypów,  a Izraelczycy otworzyli w Grecji akademię top-gun i nie tylko branży lotniczej. Dla przypadku Polski oczywiście ten kierunek "nie wydaje się" dość bezpieczny, ale to dygresja.
Negocjacje trwają także z innymi, głównymi Europejskimi producentami i niektóre z broni dostarczone zostaną z innych państw.
Grecy z reguły wymagają mozliwości także własnego wkładu przemysłowego. Zatem 25% wyniesie udział greckiego przemysłu. Jednocześnie w greckich zakładach powstaje całkiem sporo produkcji dla Europy i państw pozaeuropejskich, Polakom znanej jako "made in Germany". Ot, choćby znaczna część czołgu Leopard 2 A7+, A8. Albo podzespołów dla pocisków rakietowych firmy Diehl Defence (tu i tu jako podywkonawstwo). Oraz  wiele produkcji izraelskiej, do krajów trzecich. Plus znakomita grecka optyka i dobra elektronika. Przykładowo, Grecy kompleksowo integrują transmisję danych wojska np. w Indonezji... i Japonii (sic !). Polacy tego oczywiście nigdy nie słyszeliście. Gdyż ta jest właśnie murz* ńskość polskich mediów - będą chwalić wyłącznie przemysły  Naszych Panów Chlebodawców... 


Wracając do pkb i zadłużeń: 
Przykładowo dla sąsiednich Włoch, na koniec 2024, dług publiczny wynosił 135,30% PKB, przy średnich wydatkach obronnych.
Przykładowo zdarzało się już, że ponad 133% PKB osiągał dług publiczny Belgii, mimo jej minimalnych wtedy wydatków na obronność.
Jak kto nie wie... to właśnie Belgia najbardziej pyskowała przeciw Grecji w Unii Europejskiej, w latach kryzysu.
Zapewne sporo info znajdziecie Państwo i w dyskuji. pod notką. 

Nie ciągnę dłużej. Nacisk jest na obronność, gdyż nie ma teraz ważniejszej sprawy, dla obu moich Ojczyzn. 


Fota jest moja własna i bardzo ją lubię, istnieją powody :)
Pozdrawiam z Aten. 



News wczoraj: 

8 śmigłowców Airbus H215, specjalizowana wersja p/pż, z dostawą w ciągu 4 lat, podpisała właśnie Grecja. ale mogą służyć także uniwersalnie do transportu.

Na uwagę zasługuje jeden z warunków: Przeciętnie 95% wynosić ma gotowość startowa tej eskadry, w ciągu 20 minut od wydania rozkazu. Przypomnę z "Caracalami" dla Polski - w armii francuskiej okazało się potem, taka gotowość wynosiła tylko 25% 



Zakładam to konto, gdyż wyświetla się informacja, że na "Dimitris Koasidis" nie mogę już zalogować się przez F/b.  Wcześniej iks razy już znikały całe moje konta. Teraz konto imienne wciąż istnieje, jednak ja nie mogę już na nie wejść... Może, że to F/b znów "zwiększył bezpieczeństwo" ?  Diabli z nim, tak czy owak. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Gospodarka