Blog
dobrezycie
Wojtek
31 obserwujących 4881 notek 1737755 odsłon
Wojtek, 7 stycznia 2018 r.

W poszukiwaniu środków na utrzymanie...

97 0 0 A A A

Pieniądz podobno został wymyślony przez Fenicjan. Był to przełomowy zwrot w rozliczaniu transakcji gospodarczych. Wcześniej rozliczano się przy pomocy dóbr dostępnych, ale też i policzalnych i bardzo trudnych do podrobienia. W wielu przypadkach było to albo ziarno zboża, albo sól, albo też skóry zwierzęce...


Nie zawsze taki środek płatniczy spełniał oczekiwania sprzedającego, który trafił na targ by zbyć produkty wytworzone przez siebie, ale też i nabyć surowce do dalszej pracy oraz środki niezbędne do zaspokojenia rodziny w potrzeby bytowe. Powoli, przez długie lata kształtowały się systemy wzajemnej wymiany wartości a produkcję znaków pieniężnych chronił autorytet władcy. Ponieważ było wiele państw, było też wiele walorów pełniących funkcje pieniądza a wizerunek na awersie zazwyczaj odnosił się do głowy samego władcy.

Pewną trudność w wymianie pieniądza powodowała śmierć jednego władcy i potrzebny był dłuższy czas na przyjęcie się w społeczeństwie wizerunku nowego władcy. Wojny, epidemie dziesiątkowały nie tylko ludność, powodowały też dewastację istniejącej gospodarki. Złoto stosowane do bicia monety zastępowano srebrem, a jeszcze wygodniejszym systemem stawał się bilet banku potwierdzający depozyt złożony w kruszcu w skarbcu emitenta biletu potwierdzającego posiadanie środków płatniczych.

Ten system był bardzo wygodny dla osób podróżujących - którzy deponowali swoje kosztowności w bankowym skarbcu i na mocy poświadczenia bankowego mogli korzystać ze swoich środków w dowolnej filii swojego bankiera a wkrótce w dowolnej filii całej sieci banków współpracujących ze sobą.

Chciałbym zaproponować obejrzenie filmu wykonanego na zamówienie Narodowego Banku Polskiego i chociaż mam wiele zastrzeżeń do tego przekazu - uważam, że warto jest poświęcić godzinę na dokładne obejrzenie tego materiału.

Problem pojawi się dopiero później - bo przeglądarki zaproponują kolejne materiały multimedialne na temat roli i znaczenia bankowości w gospodarce międzynarodowej...


https://youtu.be/EHukyAGd-mw

Opublikowano: 07.01.2018 17:50.
Autor: Wojtek
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

O mnie świadczą moje słowa...


Ogółem odsłon w 2018 roku: monitoring pozycji
.
. Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
.
Geo Visitors Map 1 tracker

1 I - 31 XII 2018 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2018 r. - monitoring pozycji.

w 2017 r. - 7 340
w 2016 r. - 14 480
w 2015 r. - 10 760
w 2014 r. - 16 620
w 2013 r. - 17 160

.free counters

.Mój fotoblog :
Wrocław, 'spacer'


Zobacz moje fotografie :


1
tracker

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Już sam tytuł mówi nieprawdę. Na początku lat 90. XX w. funkcjonowała w Polsce sieć stacji...
  • @r306...
  • @r306 ----------------------------------------------------------------------------...

Tematy w dziale Gospodarka