Wojtek Wojtek
216
BLOG

Spółdzielnia Pracy Inwalidów

Wojtek Wojtek Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Pamiętam, jak jeszcze w latach 80. XX w. funkcjonowały w Polsce spółdzielnie pracy inwalidów. Były to zakłady pracy szczególnie chronione przez państwo. Wiem, że zatrudniano tam nie tylko osoby niewidome, ale osoby z różnymi schorzeniami, które wykluczały takie osoby z normalnego funkcjonowania. I nie było możliwości prawnej, aby osoba w pełni sił mogła prowadzić działalność gospodarczą o profilu zastrzeżonym dla inwalidów.

W wielu miastach funkcjonowały punkty skupu makulatury. Tu przynoszono papier przeznaczony do wtórnego przerobu. Podobnie było ze szmatami, z punktami skupu butelek. Te dziedziny były zastrzeżone dla osób legitymujących się zaświadczeniem o pewnym stopniu inwalidztwa uniemożliwiającym zatrudnienie w normalnych warunkach.

Także ceny na wyroby produkowane przez zakłady pracy dla inwalidów były chronione przez państwo. Spółdzielnia pracy inwalidów nie mogła mieć konkurencji w postaci produktu o niższej cenie. Taka spółdzielnia musiała zdobywać środki na wynagrodzenia dla swoich członków choćby tylko dlatego, że proces rehabilitacji bywał bardzo kosztowny a wydajność tych osób była taka, jaka była. Jedni pracowali bardziej wydajnie, inni mniej wydajnie, ale była to rehabilitacja przez pracę zawodową, praca za wynagrodzeniem - zawsze przecież zbyt niskim na pokrycie kosztów utrzymania... ale taka osoba nie była wykluczona z codziennego trudu i chociaż nie była aż tak bardzo wydajna, to miała chociaż świadomość przydatności.

Innym problemem był też poziom wykształcenia pracowników. Często były to osoby, które z racji choroby nie mogły zdobyć kwalifikacji technika. Często takie osoby były przyuczane do wykonywania prostych czynności stosownie do stopnia swojego ograniczenia, ale miały pracę... I to był szczególnie cenny aspekt terapii.

Niestety, rewolucja gospodarcza z sierpnia 1980 roku nie spełniła oczekiwań społeczeństwa, które liczyło na równość wobec prawa. Państwo zlikwidowało swój potencjał produkcyjny, wyzbyło się prawa do monopolu i utraciło zdolność finansową, chociaż rekiny gospodarki pozostały. Zabrakło partii politycznej, która chciałaby pamiętać o ludziach bezbronnych wobec potęgi kapitału...

dzisiaj jesteśmy świadkami dramatu tych osób, które nie mogą świadczyć pracy z uwagi na konieczność stałej opieki na osobą bliską dotkniętą kalectwem. Pół biedy, jeżeli ktoś utraci zdolność do świadczenia pracy już po uzyskaniu wyższego wykształcenia. Takie osoby, jeżeli mogą komunikować się z otoczeniem, mogą pracować za niemałe przecież wynagrodzenie. Jednak los osób trwale niesprawnych, które nie zdobyły żadnego wykształcenia, jest tragiczny a za tę sytuację odpowiada państwo, a właściwie ludzie zarządzający tym państwem, ludzie, którzy pasożytują na społeczeństwie.

Trudno dzisiaj jest dociekać, kto jest bardziej winien a kto mniej. Trzeba wprost powiedzieć, że wiele osób, które uzyskały mandat zaufania społecznego, sprzeniewierzył się swoim wyborcom. Wiele osób, po zdobyciu stanowisk nadużywały posiadane kompetencje na szkodę współobywateli.


Myślę, ze warto jest pamiętać o spółdzielniach pracy zatrudniających inwalidów i starannie dochodzić - kto imiennie doprowadził do likwidacji tych spółdzielni... Władza sądownicza powołana jest do rozstrzygania sporów między organami państwowymi i samorządowymi, między obywatelami a także między obywatelami i instytucjami państwowymi. Zastanówmy się - kto taką władzę piastował i z jakim skutkiem. Przed nami kolejne wybory - wybory do władz samorządowych, wybory do parlamentu europejskiego, kolejne wybory do parlamentu oraz wybory prezydenta państwa.


Myślę, że nie o gadulstwo tu chodzi ale o rzetelne przedstawienie problemu. Ktoś zlikwidował nie tylko spółdzielnie pracy, ale przedsiębiorstwa dające utrzymanie społeczeństwu. A protest opiekunów osób niepełnosprawnych jest tylko czubkiem góry lodowej skutków niekompetencji osób zajmujących najwyższe stanowiska w państwie...



Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo