30 obserwujących
5173 notki
1848k odsłon
276 odsłon

Mieszkanie pod Śnieżką...

Wykop Skomentuj1

Śnieżka jest jednym z najwyższych w Polsce szczytów górskich. Jest to trzeci z z kolei szczyt pod względem wysokości po Rysach (2499 m n.p.m., Tatry) i Babiej Górze (1825 m.n.p.m., Beskid Żywiecki) i wyprzedza Śnieżnik (1425 m. n.p.m., Masyw Śnieżnika) w grupie 28 szczytów Korony Gór w Polsce.

Śnieżka jest jednym z wielu szczytów granicznych Polski oraz Czech i Słowacji. Szczególny krajobraz górski oraz roślinność doprowadziły do założenia tu Parku Narodowego, który miałby chronić ten obszar przed dewastacją.

Piękno Śnieżki znane jest już od początków współczesnego państwa, bo już w XIV wieku kuracjusze przybywający do wód w Cieplicach Śląskich starali się dotrzeć na ten szczyt przez większą część roku przykryty śniegiem.

Osadnictwo w tym regionie także ma swoją tradycję już od X-XII wieku a same góry były celem Walonów przybywających tutaj w poszukiwaniu cennych złóż, a w szczególności złota i srebra.

Penetracja archiwalnych zasobów, które zachowały się w archiwach, pozwoliły na zrozumienie znaków pozostawionych tutaj przez poszukiwaczy skarbów oraz kolejne pokolenia wędrowców. Część z nich osiadła tutaj tworząc kolejne osady.


Samo miasteczko uzyskało status osady pielgrzymkowej - ciągnęły tędy grupy z modnymi w XVII-XVIII w. pielgrzymkami do miejsc ważnych z religijnego punktu widzenia. To właśnie w tamtym czasie (1681)wzniesiono na szczycie kaplicę św. Wawrzyńca a naturalne zasoby leśne stały się bardzo ważnym surowcem do wznoszenia kolejnych domostw.

W miasteczku znajdują się parafie katolicka oraz protestancka (1844 - Świątynia Vang). Mają one swoje kościoły - rzymsko-katolicki kościół parafialny wzniesiony w latach 1909-1910 i rozbudowany w późniejszym okresie oraz katolicki (pierwotnie protestancki, wzniesiony w 1908 roku, po II wojnie światowej przejęty przez katolików) pomocniczy kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.


image

Kościół katolicki, 1910


image

Kościół protestancki (1908), po II wojnie światowej kościół pomocniczy p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa


Te dwa kościoły znajdują się blisko siebie.

Z kolei drewniana świątynia przeniesiona tutaj z miejscowości Vang w Norwegii została sprowadzona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV za podpowiedzią norweskiego malarza Jana Krystiana Dahla przebywającego wtedy w Dreźnie. Mieszkańcy Vang potrzebowali pieniędzy na budowę nowego, większego kościoła, ponieważ wzniesiona w XII-XIII wieku świątynia była już zbyt mała. Kościół został rozebrany i przewieziony do Berlina, tam zadecydowano o wniesieniu kościoła dla wiernych w obecnie Karpaczu-Bierutowicach - nie posiadała swojej świątyni.

image

Świątynia Vang w Bierutowicach

Sprowadzone z Norwegii fragmenty zostały dostarczone na Śląsk drogą wodną Odrą do Malczyc i stamtąd dowieziono je drogą lądową. Na miejscu okazało się, że nie wszystkie elementy nadają się do ponownego użycia a także, że nie wszystkie elementy z rozbiórki zostały dostarczone na nowe miejsce. Nie pozostało nic innego, jak uzupełnić brakujące elementy z rodzimego surowca przez lokalnych cieśli na podstawie rysunków świątyni. Na nowym miejscu dokonano też niezbędnych modernizacji konstrukcji a kamienna wieża została dobudowana w celu ochrony kościółka przed silnymi wiatrami wiejącymi ze szczytu Śnieżki.

Obiekt jest w trakcie przebudowy... (https://youtu.be/8__RwXPOens)


Karpacz zdecydowanie rozrastał się a moda na turystykę stała się motorem inwestycji w kwatery dla gości. Tak powstało centrum turystyki letniej oraz zimowych sportów. Dzisiaj obok wielu mniejszych i większych wyciągów narciarskich i turystycznych możemy dostrzec pozostałości wcześniejszych obiektów sportowych, które czekają na przywrócenie dawnego blasku.


Zobacz też:

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/963564,tydzien-w-karpaczu

========================

materiały źródłowe - https://www.google.com/search?q=karpacz&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

   

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości