30 obserwujących
5167 notek
1845k odsłon
186 odsłon

Tydzień w Karpaczu

Wykop Skomentuj

Wakacje wprawdzie zaczną się w przyszłym tygodniu, ale wraz z rodziną wybraliśmy się do Karpacza. Z różnych względów zadecydowaliśmy o wyjeździe na cały tydzień. Karpacz przywitał nas piękną pogodą, chociaż sama droga nie była łatwa. Chodzi o przebudowę dróg z Wrocławia. Niestety, wiąże się to z koniecznością kilku objazdów... nudnych odcinków dookoła świata, które pozwalają na ominięcie przeszkód na dawnej trasie.

W mojej ocenie ta przebudowa jest niewiele warta, bo w myśl komunistycznych założeń - włącza się stare odcinki w trasę nowej drogi - co wcale nie usprawni ruchu jeszcze bardzo, bardzo długo. Uważam, że lepszym rozwiązaniem byłaby budowa zupełnie nowej drogi łączącej Wrocław z Jelenią Górą w taki sposób, aby była to zupełnie nowa trasa o znacznie większej przepustowości i z bezkolizyjnymi węzłami drogowymi. Jest to co prawda rozwiązanie drogie, ale byłoby to skuteczne rozwiązanie problemów komunikacyjnych dzięki rozdzieleniu ruchu lokalnego od ruchu tranzytowego. Pozostawione odcinki starej drogi w połączeniu z nowymi fragmentami wcale nie zwiększą prędkości ruchu tranzytowego i skutecznie utrudnią komunikację lokalną. Podobne rozwiązanie zastosowano na przykład w przebudowie trasy Wrocław - Dzierżoniów i już widać, że przebudowa wcale nie poprawiła komfortu dojazdu do Dzierżoniowa.

Obawiam się, że podobny efekt będzie przy dotarciu do zimowej stolicy Dolnego Śląska - do Karpacza...

A samo miasto znane jest już od XII wieku. Znajdziemy tu relikty tamtych czasów oraz początków osadnictwa. Od II połowy XIX wieku miasto ma charakter turystyczny. A położenie w górach sprzyja rozwojowi sportów zimowych - saneczkarstwo i narciarstwo ma tutaj wyjątkowe warunki do rozwoju.

Niestety, organizacja sportu w Polsce bazuje na szkoleniu wybranych asów poprzez wysyłanie ich na zagraniczne zgromadzenia. A zapominamy o upowszechnieniu tradycji sportowych w społeczeństwie.

Karpacz ma kilka skoczni narciarskich, ma kilka torów saneczkowych i chociaż ponad miastem znajduje się jedna z większych skoczni w Polsce - to pozostaje ona raczej atrakcją miasta niż obiektem sportowym...

Okres letni jest tutaj okazją do wypoczynku wakacyjnego a baza noclegowa pozwala na organizację zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Dojazd... ten kolejowy przestał istnieć w latach 90. XX w. i pozostaje już tylko komunikacja samochodowa...

image

Skocznia Orlinek, foto ilustracyjne, https://www.skijumping.pl/wiadomosci/9653/co-z-ta-skocznia---orlinek-w-karpaczu/ [artykuł z 2008 roku]
   

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości