elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
10 obserwujących
534 notki
139k odsłon
91 odsłon

30 lat kapitalizmu w Polsce

Wykop Skomentuj6

Oczywiście tytuł jest uproszczeniem i przybliżeniem. Można było dać inny, np. "28 lat wolnej Polski", albo "31 lat demokracji w Polsce". Mamy rok 2020, ale zdaniem niektórych wolność i demokracja zakończyły się w Polsce z chwilą opanowania TVP przez władzę totalitarną. Ja się z tym nie zgadzałem. Zamach na TVP traktowałem jak prowokację, jak wybryk władzy upojonej sukcesem wyborczym, która chciała zademonstrować narodowi, że teraz może wszystko, może pluć telewidzom w twarz i nikt jej nic nie może zrobić. Dzisiaj jednak z Radiem dzieje się to samo, więc to już nie jest wybryk - być może mamy do czynienia z przełomem w szerszym procesie likwidacji wolnej Polski..

Możliwe więc, że w roku 2021 znów będziemy żyć w PRL (o nazwie IV RP). Dotychczasowy program dyskretnej nacjonalizacji może zostać przyśpieszony jesienią. Jak wiemy epidemia wykosiła wiele firm prywatnych z rynku, a władza odmówiła im pomocy, odmawiając wprowadzenia stanu klęski. Oficjalne tłumaczenie było takie, że to by było zbyt kosztowne - zmusiłoby państwo do uruchomienia miliardów złotych na pomoc i odszkodowania. Nieoficjalnie mogło chodzić o coś innego - o wykorzystanie kryzysu, aby przywrócić socjalizm. Możliwe więc, że upadek Radia przejdzie do historii jako moment symboliczny upadku wolnej Polski.

Nasz program oczywiście zakłada, że media publiczne, takie jak TVP, będą całkowicie niezależne od polityki i biznesu. Muszą być wolne od reklam i od pracowników związanych z partiami politycznymi. Mam nadzieję, że już o tym pisałem szerzej w naszym programie. W razie czego pytajcie o szczegóły, jeśli ktoś ma dobrą wolę i pragnie uzdrowić TVP, to chętnie mu pomogę lub wyjaśnię co potrafię.

Wracając do kwestii kapitalizmu, to warto podkreślić, że kapitalizm to nie tylko własność prywatna firm produkcyjnych. Denotacja danego pojęcia nie wystarczy, żeby je rozumieć. Koniecznie trzeba mieć w sobie dobry gestalt tego pojęcia. A gestalt kapitalizmu obejmuje takie pojęcia, jak wolny handel, wolna prasa, wolny przemysł, decentralizacja, społeczeństwo obywatelskie, dobre prawo, uczciwe państwo itd.

Tymczasem działania takie jak nacjonalizacja idą ręka w rękę z działaniami takimi jak zamordyzm  w TVP, cenzura, niszczenie sądownictwa, łamanie i omijanie Konstytucji, centralizacja władzy, odbieranie miastom podmiotowości itd. Te wszystkie działania są istotą zła o nazwie "socjalizm".

Czy Kazik przejdzie do historii, jako symbol przegranej kapitalizmu i powrotu socjalizmu do Polski - jako pierwsza ofiara II PRL? 

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura