19 obserwujących
202 notki
179k odsłon
  698   0

Zdrady i oszustwa są nieśmiertelne - fakty i ludzie

Na wszelki wypadek, sprawdzam znaczenie słowa „zdrada” w słownikach języka polskiego... Jest, znalazłem; synomimy też. Terminu „zdradka” nie ma, ale będę jeszcze szukał. 

Co to jest zdrada. Pierwsza definicja –

„Zdrada”, to świadome złamanie przysięgi lub odstępstwo od przyjętych (przez siebie, najbliższe osoby lub daną społeczność) norm czy wartości, działanie przeciwko tym normom i wartościom, zaparcie się ich, a także jawna lub skryta ich negacja. Człowiek dopuszczający się zdrady określany jest mianem zdrajcy.

Na ten temat wszyscy wiele wiedzą, szczególnie w Polsce. Wiedzą też, co to są „zdradki” i kogo dotyczą.

Znalazłem jeszcze  coś – Zdrada to:

1. «działanie na szkodę narodu lub kraju itp.»

2. «niedochowanie wierności małżeńskiej lub partnerskiej»

3. «odstąpienie od jakichś zasad, wartości i idei»

Tak zwane „zdrady małżeńskie” są problemem i tematem w wielu rodzinach i ich otoczeniu. Jest to najbardziej znany rodzaj zdrady w społeczeństwie polskim. Zdrada małżeńska ma dwie warstwy – zdradę fizyczną i psychiczną.

Zdrada fizyczna, jest nawiązaniem relacji intymnej z inną osobą niż małżonek (partner). Natomiast zdrada psychiczna dotyczy nawiązania głębokiej relacji emocjonalnej opartej na przyjaźni, przeplatanej miłością platoniczno-fizyczną.

Jest to nic innego jak brak lojalności wobec partnera, złamanie zasady poufności oraz intymności emocjonalnej. Zdrada emocjonalna objawia się wyjściem poza granice związku i dzieleniem z kimś innym tego, co powinno być zarezerwowane dla relacji  z małżonkiem (partnerem lub partnerką)

Niepisana umowa w związku dwojga ludzi, to przede wszystkim oczekiwania. Oczekiwania, że partner będzie zaspakajał potrzeby intymności i emocjonalności drugiego partnera, że nikt inny nie będzie tego robił. Z reguły, partnerzy ogólnikowo mówią o swoich potrzebach czy oczekiwaniach, tym samym omijając, świadomie lub mniej świadomie zdefiniowanie pojęcia „zdrada”.

Przez pojęcie zdrada małżeńska prześlizgne się. Z Zosią wyjaśniliśmy sobie to pojęcie już dawno temu.

Zdrada małżeńska obecna była i jest od zawsze, bo jest oparta na pierwotnym instynkcie poszukiwania odpowiedniej partnerki lub partnera do prokreacji... W takich związkach stroną aktywną był zawsze osobnik męski. 

Zdrada jako sytuacją intymnego zaangażowania poza łożem małżeńskim, przez długi czas była jedyną definicja zdrady... Z czasem nabrała jednak znacznie szerszego znaczenia; zdrada ewoluowała.

Inne wyrazy bliskoznaczne słowu „zdrada” to - nielojalność, nieuczciwość, podstęp, obłuda, sprzeniewierzenie się, haczyk, krzywoprzysięstwo, bluf, oszustwo, zaprzaństwo, współpraca z wrogiem... są też inne. 

Każda osoba ma własną definicję zdrady, tyle ile osób na świecie i blogerów na salonie – tyle określeń i definicji każdego rodzaju zdrady .

Jedna definicja zdrady nie istnieje. Każdy rozumie zdradę inaczej in nadaje jej własne granice. Sytuacja, która przez wielu określana jako błahy flirt dla innych może być równoznaczna z faktem podpisania dokumentów rozwodowych.

W uogólnionym pojęciu zdrady - oznacza ona działania niektórych członków jednej grupy interesów, niezgodne z interesami swojej grupy, na rzecz interesów drugiej grupy.

W sytuacjach zachodzących w związkach obywatelskich , krajach i państwach, takim błahym początkowo „flirtem” mogą być rozliczne sytuacje - bilateralna współpraca polityczno-gospodarcza, umowy handlowe, fundacje, stypendia i wiele innych, z korzyściami finansowymi kierowanymi bezpośrednio do kieszeni, włącznie.

„Najsmutniejsze w zdradzie jest to, że nigdy nie pochodzi od wrogów” – ta sentencja pochodzi jeszcze z czasów starożytnych Greków.

Rodzajów „niemałżeńskich” zdrad bywa wiele i mają one różny wymiar – zdrada stanu, zdrada tajemnicy spowiedzi, zdrada własnych przekonań... itp 

Dla chrześcijan, przykładem najgorszej zdrady było sprzedanie Chrystusa przez Judasza, zaraz po wyjściu z Wieczernika, za 30 srebrników; ale podobnych zdrad we wcześniejszej historii cywilizacji było więcej.

Znalazłem zestawienie 7 największych zdrad w historii ludzkości (?), a w nim wymienione przypadki Marcusa Brutusa i Juliusza Cezara; Harolda Cole (z historii II WŚ); Rosenbergów, Hanssena i Amesa (w powojennej historii USA)... Sądzę, że niektóre nazwiska są salonowym blogerom nieznane... Lista mogła być inna.

Z światowej historii zdrad można znaleźć wiele przypadków i do zdrajców zaliczyć wiele postaci... Historia Polski też w zdrady i zdrajców jest bogata, 

Różno-wymiarowe zdrady są w historii cywilizacji, państw i narodów... Często zmieniały bieg historii i wpływały na losy całego świata, a na losy Polski w szczególności.

Poczet zdrajców Polski nie ma ograniczeń czasowych ani terytorialnych.

Ważne jest, że każdy zdrajca Polski powinien zostać napiętnowany; nieważne, czy żył w XVIII wieku, czy w XX, czy w XXI; czy był Polakiem, folksdojczem, Niemcem, Ukraińcem czy Żydem; magnatem, politykiem, przedsiębiorcą, profesorem czy wieśniakem – zdrada pozostaje zdradą.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura