27 obserwujących
334 notki
301k odsłon
  1208   0

Czy zamachowcy 9/11 w Nowym Jorku unikną kary - prawo i sprawiedliwość

Z Internetu
Z Internetu

Pierwsza sesja wznowionego procesu rozpoczęła się od „enter the dragon”, wejścia na salę sądową z eskortą wojskową „rzekomego” architekta 9/11, a następnie kolejnych „domniemanych" współspiskowców -  Ammara al-Baluchi, Walida bin Attasha, Ramzi bin al-Shibha i Mustafa al-Hawsawiego... Co do słowa - rzekomy, domniemany (alleged) –

Rzekomy (alleged), to przymiotnik używany do opisania rzeczy, które zostały zgłoszone do wyjaśnienia i stwierdzenia.. ... Może być również używany jako czas przeszły czasownika „allege”, co oznacza twierdzenie bez dowodu lub przed udostępnieniem dowodu. Takie oskarżenie nazywa się zarzutem. Musi być udowodnione. Prawo amerykańskie jest bezlitosne

Sąd był wypełniony prokuratorami wojskowymi, tłumaczami, ochroną wojskową i pięcioma zespołami obrony, po jednym dla każdego oskarżonego.

W galerii publicznej, za grubą szybą, byli zgromadzeni członkowie rodzin 2 976 osób, o których zamordowanie oskarża się ich 20 lat temu.

Mohammed miał na sobie niebieski turban i dopasowaną maskę na twarz, którą zdjął odsłaniając długą, brodę. Rozmawiał ożywiony z bin Attashem, przeglądając stos dokumentów.

Bin Attash, który rzekomo pomógł zaplanować ataki 9/11, nosił różowe nakrycie głowy kefije i wojskową kurtkę kamuflażową pustynną, chodząc powoli z protezą na jednej nodze, którą stracił w strzelaninie w Afganistanie w 1996 roku.

Al-Shibh, również nosił pustynny kamuflaż na białych bawełnianych spodniach, przypominając jego dni jako dżihadysty Al-Kaidy.

Baluchi, znany również jako Ali Abdul Aziz Ali i siostrzeniec Mahometa, pokazał krótką, czarną brodę pod maską i nosił czapkę Sindhi ze swojego rodzinnego Beludżystanu, wraz z tradycyjną kamizelką na białej szacie. Jest oskarżony o obsługę przekazów pieniężnych w spisku.

Piąty oskarżony, Hawsawi, który współpracował z Baluchi, wszedł w białą szatę w stylu saudyjskiego thobe. Miał również przy sobie poduszkę, którą położył na zarezerwowanym dla niego krześle szpitalnym z powodu uszkodzeń odbytnicy które, jak twierdzą jego prawnicy, zostały poniesione podczas bolesnych przesłuchań przez CIA.

Wszyscy oskarżeni nie wyglądali na zmartwionych albo przestraszonych... Czasy, kiedy „bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych” było zadaniem # 1 i zaniepokojone społeczeństwo to akceptowało – dawno minęły.

Przewodniczący sesji McCall, rozpoczął od pytań skierowanych do każdego z oskarżonych, czy rozumieją zapisy dotyczące rozprawy. Każdy z nich, niektórzy po angielsku, a niektórzy w swoich językach, odpowiedzieli „Tak!”

Następnie sędzia rozpoczął dyskusję na temat potrzeby noszenia masek, gdy nie zwraca się do sądu - chociaż Mahomet i kilku innych to ignorowali. Według obrońców, wszyscy oskarżeni zostali zaszczepieni na Covid-19.

Obrońcy powiedzieli, że są żądają kontynuowania badań, które zostały wstrzymane w lutym 2019 r., konsekwentnie budując sprawę zdyskredytowania większość dowodów oskarżenia z powodu tortur, które pięciu poniosło podczas pobytu w rękach CIA, w latach 2002-2006.

Warto przypomnieć, że Mohammed prowadził operacje dla Al-Kaidy w latach 1999-2001. Został schwytany 1 marca 2003 r. przez CIA i pakistański wywiad; potem przesłuchany i uwięziony w amerykańskiej bazie w Zatoce Guantanamo na Kubie, wraz z czterema innymi oskarżonymi terrorystami oskarżonymi o zbrodnie wojenne związane z 9/11... Stosowanie tortur, w tym waterboarding -podtapianie, podczas przesłuchania Mohammeda, zyskało międzynarodowy rozgłos, ale głównie ogólne potępienie, jako niehumanitarne i niezgodne z prawem międzynarodowym.

Sędzia w procesie w którym od początku groziła kara śmierci dla osób oskarżonych o przeprowadzenie ataków terrorystycznych 11 września 2001 r. w USA orzekł, że prokuratorzy nie mogą korzystać z kluczowych przesłuchań FBI przeprowadzonych w ośrodku detencyjnym w Guantanamo wkrótce po zakończeniu lat nadużyć CIA w tzw. czarnych miejscach.

W systemie sądów wojennych USA zeznania muszą być dobrowolne. Tak więc prokuratorzy już na początku zobowiązali się nie wykorzystywać tego, co jeńcy powiedzieli swoim śledczym CIA podczas lat przetrzymywania ich w tajnych agencjach szpiegowskich, które obejmowały tortury. Zamiast tego, jako substytut, prokuratorzy planowali, aby agenci FBI opisali to, co podejrzani powiedzieli im wkrótce po ich transferach do Guantanamo we wrześniu 2006 r. w rzekomo zgodnych wywiadach...

Wiadomo, że sędzia sądu wojskowego USA w Zatoce Guantanamo, w sierpniu 2019, wyznaczył datę procesu Mohammeda i pozostałych czterech mężczyzn oskarżonych o planowanie ataków terrorystycznych 9/11dopiero na rok 202, ale proces został później przełożony z powodu pandemii COVID-19...

Od początku, w postępowania procesowe włączyła się Human Watch Rights. Oskarżała publicznie, że Departament Sprawiedliwości USA i Federalne Biuro Śledcze (FBI) zaatakowały amerykańskich muzułmanów o niszczenie dowodów tortur podczas przesłuchań (niektórzy powiedzieli by – dowodów przestępstw terrorystów), jak również o prowadzenie „obraźliwych” operacji antyterrorystycznych opartych na tożsamości religijnej i etnicznej.

Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka