25 obserwujących
328 notek
294k odsłony
  1599   0

Czy Xi Jinping obalić się da – spekulacje o Chinach

Z Internetu
Z Internetu
W ciągu ostatnich kilku dni rozchodzą się w mediach społecznościowych pogłoski o zamachu wojskowym w Chinach. Autorzy pogłosek twierdzą, że Xi Jinping pozostaje w areszcie domowym. Według mediów z Hongkongu, jak dotąd nie ma żadnych dowodów na zamach stanu. Jakiekolwiek zmiany w pozycji Xi Jaopinga w Chinach mogłyby mieć doniosłe znaczenie dla chińskiej polityki międzynarodowej w Azji i stosunków z USA i Rosją.

W ciągu ostatnich kilku dni rozchodzą się w mediach społecznościowych pogłoski o zamachu wojskowym w Chinach. Autorzy pogłosek twierdzą, że Xi Jinping pozostaje w areszcie domowym i że następnym prezydentem Chin jest generał chińskiej armii (PLA), Li Qiaoming.

Pogłoski i plotki pojawiły się w ZEE News India; zaraz po tym jak przywódca Chin Xi Jinping wrócił do Chin po rozmowach z Władimirem Putinem w Uzbekistanie, gdzie obaj uczestniczyli w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO).

Obserwatorzy zanotowali, że Xi Jinping zniknął z pola widzenia na kilka dni, co było dla niego czymś niezwykłym.

Pogłoski, które opisał sobotni Newsweek, mają związek z rozpoczynającym się 16 października w Pekinie XX krajowym Zjazdem Komunistycznej Partii Chin (KPCh), który rozstrzygnie sprawę trzeciej kadencji Xi Jinpinga jako sekretarza generalnego partii. W czasie swoich blisko 10-letnich rządów Xi skonsolidował władzę nad krajem i partią, zostanie najprawdopodobniej mianowany na kolejną kadencję.

O pogłoskach mówił w sobotnim programie telewizyjnym Newsmax Saturday Agenda, ekspert ds. Zagranicznych Dalekiego Wschodu Gordon Chang, twierdząc - 'Something Is Terribly Wrong in China' -

Tekst telewizyjnego wystąpienia Changa powtórzyło wiele międzynarodowych mediów i agencji informacyjnych.

Pogłoski o wojskowym zamachu w Chinach skomentował South China Times z Hongkongu w którego wczorajszym artykule napisano -

“Rumours of a coup against Chinese President Xi Jinping are going around on social media, but experts have highlighted that there is no concrete evidence of coup or any disturbance in China so far.”

"Pogłoski o zamachu stanu przeciwko chińskiemu prezydentowi Xi Jinpingowi krążą w mediach społecznościowych, ale eksperci podkreślają, że jak dotąd nie ma konkretnych dowodów na zamach stanu lub jakiekolwiek zakłócenia w Chinach".

Hinduski ekspert South China Morning Post, Aadil Brar zauważył, że Xi jest prawdopodobnie w kwarantannie po powrocie ze szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), co tłumaczyłoby jego chwilową nieobecność w sprawach publicznych.

Inny dziennikarz, Zakka Jacob przypomniał, że Xi ma potężną instytucjonalną władzę nad Chinami, co czyni zamach stanu mało prawdopodobnym; na Twitterze napisał -

"O wojskowym zamachu stanu w Chinach krąży wiele plotek. Nic wiarygodnego do tej pory nie ustalono. Wojskowe zamachy stanu są mało prawdopodobne w Chinach, ponieważ Armia Ludowo-Wyzwoleńcza podlega Centralnej Komisji Wojskowej. Xi, jako sekretarz generalny partii komunistycznej, stoi na czele CMC. Armia jest partią, a nie rządem, rządzi Xi " 

Znany dziennikarz i polityczny publicysta z Indii Ananth Krishnan podkreślił, że jak dotąd nie ma żadnych dowodów na zamach stanu.

Należy się spodziewać, że w najbliższych dniach, aż do nadchodzącego XX Zjazdu KPCh, będzie się pojawiało wiele plotek i spekulacji związanych z Xi Jaogpingiem i jego przyszłą rolą w kierownictwie chińskim.

Biorąc pod uwagę sposób z jakim Xi Jaoping utrzymuje władzę, jego długi żywot jako władcy Chin jest bardzo prawdopodobny.

Z całą pewnością, Xi Jaoping i Vladimir Putin należą do dwóch czołowych postaci światowej polityki. Obaj są nacjonalistami, posiadają silną osobowość i pragmatyzm w działaniach międzynarodowych (co to znaczy pragmatyzm?). Aż się prosi o trzecią postać, która powinna tworzyć trójkąt najważniejszych obecnie światowych polityków... to prezydent Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden żadnej z powyższych cech polityka nie posiada, gdyż jest marionetką w rękach egzekutywy Partii Demokratycznej. Fakt, że został prezydentem USA wywindował go na czoło mediów, albo odwrotnie – media wywindowały go na prezydenturę.

Prezydent Biden powiedział w wywiadzie, który został wyemitowany w niedzielnym  programie telewizji CBS 60 minutes, że USA będą bronić Tajwanu jeśli Chiny zaatakują wyspę.

Jednocześnie powiedział też, że zgadza się z polityką "One China", która od 1979 roku uznaje Tajwan za część Chin jako politykę USA. Wkrótce potem, sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że polityka USA wobec Chin się nie zmieniła.

Wcześniej, Biden wygłaszał podobne oświadczenia kilka razy, ale Biały Dom od tych oświadczeń zawsze się odcinał, w raczej powyginany sposób usprawiedliwiając prezydenta - powiedział, nie powiedział; miał na myśli, ale... Trudno nazwać takie stanowisko prezydenta USA w sprawach Chin "twardym".

Xi Jaogping wielokrotnie oświadczał, że istnieją jedne Chiny i że Tajwan jest ich częścią. Tej polityki nigdy nikt w gremiach chińskiej władzy nie kwestionował...

Chiny prowadzą swoją grę zarówno z USA, jak i z Rosją. Nie ulega wątpliwości że jakakolwiek formuła porozumienia z Rosją jest im na rękę. Wobec wzrostu napięcia wokół Taiwanu, pragmatyczny Xi Jaoping włącza w te rozgrywki osłabianie USA poprzez wzrost ich zainteresowania Ukrainą. Pekinowi jest to na rękę, co nie oznacza poparcia Rosji w trójkącie Rosja-Ukraina-USA. 

Jakiekolwiek zmiany w pozycji Xi Jaopinga w Chinach mogłyby mieć doniosłe znaczenie dla chińskiej polityki międzynarodowej w Azji i stosunków z USA i Rosją.

Opinie pochodzące od poważnych źródeł amerykańskich, przekazane m.in. przez NBC News są zdania, że Xi ponownie otrzyma funkcje sekretarza generalnego partii komunistycznej i przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej.

Przy niewielkich zmianach oczekiwanych w szerokim kierunku polityki chińskiej, kluczowe wyniki Kongresu będą obracać się wokół spraw personalnych - kto dołączy do Xi w Stałym Komitecie Biura Politycznego (PSC) i kto zastąpi premiera Li Keqianga, który ma przejść na emeryturę.

Wskazywani są pretendenci do objęcia stanowiska premiera - 67-letni Wang Yang, który kieruje kluczowym politycznym organem doradczym, i 59 letni wicepremier Hu Chunhua... Na razie, reszta jest milczeniem

P.S

Przeczytałem raz jeszcze komentarze do artykułu „Szokujące doniesienia z Chin. Xi Jinping obalony?” który pojawił się na Salonie przedwczoraj, w oparciu o doniesienia Gordona Changa. 

Komentarze są ostrożne, ale niektóre dość zaawansowane; jedni wierzą w te plotki, inni nie. Ale interesujące były próby dotarcia do źródeł zamachu i zewnętrznych inspiratorów - Niemcy… Rosja… kto poza nimi?

Jeden z komentatorów sądzi, że Rosja najbardziej boi się utraty Syberii którą niechybnie zagarną Chiny; w domyśle, że na destabilizacji w Chinach Rosji zależy najbardziej. Inny bloger sądzi, że Niemcom zależy jeszcze bardziej.

Ale komu zależy naj, najbardziej?... Polska jest w czołówce, tuż za Ukrainą. Czy może ktoś jeszcze w tej kolejce jest?Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka