Blog
głos emerytki, ADMINISTRACJO, PRZEGINASZ !!!
elig
elig jestem na emeryturze
72 obserwujących 2853 notki 1518738 odsłon
elig, 19 stycznia 2018 r.

Senat RP wykazał się zdrowym rozsądkiem nie wyrażając zgody

1034 44 0 A A A

  na aresztowanie senatora Stanisława Koguta.  Postąpił tak mimo, że składa się głównie z członków PiS, a na ową zgodę naciskał sam Jarosław Kaczyński.  Według PAP:

  "Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. (...) 
Wcześniej w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział dziennikarzom, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas czwartkowego posiedzenia senackiego klubu PiS, rekomendował poparcie wniosku prokuratury ws. wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. "Pan prezes był na posiedzeniu klubu senackiego i nas o to poprosił, rekomendował" - oświadczył wicemarszałek.
   We wtorek senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Przewodniczący komisji Sławomir Rybicki (PO) powiedział dziennikarzom, że prokuratura może postawić zarzuty Kogutowi bez konieczności zatrzymania go i aresztowania, a także postawić go w stan oskarżenia bez tych narzędzi, o jakie prokuratura występowała do Senatu.
   "Myślę, że senatorowie podczas tej debaty uznali, że zatrzymanie, które byłoby bez wątpienia medialnie spektakularne, w niczym nie przyśpiesza postępowania. Senator Kogut złożył deklarację, że może natychmiast zeznawać i nic nie stoi na przeszkodzie, by ten proces nastąpił" - dodał Rybicki." {TUTAJ(link is external)}.

  Rzecz polega na tym, że senator Kogut nie jest byle kim.  W nowosądeckim uważany jest niemalże za anioła i dobroczyńcę.  Od dwudziestu lat prowadzi charytatywną fundację pomagającą niepełnosprawnym, która naprawdę wiele dla nich zrobiła.  Zarzuty korupcyjne wobec Stanisława Koguta maja dość słabe podstawy.  W mojej pierwszej notce na ten temat {TUTAJ} cytowałam portal RMF24.pl:

  " "Ani złotówka z łapówek, o przyjęcie których podejrzewa prokuratura senatora PiS Stanisława Koguta, nie trafiła bezpośrednio do jego kieszeni - ustalili się reporterzy śledczy RMF FM. (...) Dwa przelewy po 250 tysięcy złotych każdy zasiliły konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator PiS Stanisław Kogut społecznie jest prezesem. 170 tysięcy złotych warte było natomiast kruszywo, które krakowska firma - za pomoc polityka w załatwieniu jednej ze spraw - dostarczyła na budowę boiska przy fundacji. 24 tysiące złotych za pomoc skazanemu w lżejszym odbywaniu kary pozbawienia wolności, to koszt ustawienia sześciu słupów z oświetleniem na tym boisku.".

  To właśnie były te trzy zarzuty prokuratury.  Mogłabym nawet posądzać ją o chęć zastosowania wobec Stanisława Koguta tzw. aresztu wydobywczego.  Być może, niektórym senatorom też to przyszło do głowy.  Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zadecydowało coś innego.  Moją drugą notkę o senatorze Kogucie {TUTAJ} zakończyłam słowami:

  "Jedno wydaje się pewne - ewentualne aresztowanie Stanisława Koguta będzie katastrofą dla nowosądeckiego PiS.  Działalność senatora cieszy się w tym regionie powszechnym poparciem wśród wyborców PiS.  Partia ta może łatwo stracić swój bastion w jesiennych wyborach samorządowych.".

  Możliwe, iż to właśnie postawa wyborców PiS wpłynęła na wynik głosowania w Senacie.  Jednego nie rozumiem.  Dlaczego prezes PiS osobiście zaangażował się w te sprawę?  Doznał przez to prestiżowej porażki - "pisowski" Senat zagłosował przeciw niemu.  Dziś [19.01.2018] marszałek Senatu, Karczewski ubolewa nad tą decyzją Senatu.  Zarówno Kaczyński jak i Karczewski twierdzą, ze wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być przywilejów.  Nie oznacza to jednak, ze powinno się wszystkich wsadzać do aresztu.  Areszt tymczasowy powinien być stosowany raczej rzadko i z umiarem.  W przypadku senatora Koguta takiej potrzeby nie ma i nie było.

Opublikowano: 19.01.2018 21:21.
Autor: elig
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206) (http://obiektywnie.com.pl )

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Warto przeczytać wywiad z E.Mistewiczem:...
  • Komentarz z Ekspedyt.org:   Proca22 listopada 2018 godz. 17:02Priscillia Ludosky (33 lat)...
  • @ogrodniczka   Czasami - bardzo rzadko.

Tematy w dziale Polityka