76 obserwujących
2910 notek
1591k odsłon
1034 odsłony

Senat RP wykazał się zdrowym rozsądkiem nie wyrażając zgody

Wykop Skomentuj44

  na aresztowanie senatora Stanisława Koguta.  Postąpił tak mimo, że składa się głównie z członków PiS, a na ową zgodę naciskał sam Jarosław Kaczyński.  Według PAP:

  "Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. (...) 
Wcześniej w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział dziennikarzom, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas czwartkowego posiedzenia senackiego klubu PiS, rekomendował poparcie wniosku prokuratury ws. wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. "Pan prezes był na posiedzeniu klubu senackiego i nas o to poprosił, rekomendował" - oświadczył wicemarszałek.
   We wtorek senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Przewodniczący komisji Sławomir Rybicki (PO) powiedział dziennikarzom, że prokuratura może postawić zarzuty Kogutowi bez konieczności zatrzymania go i aresztowania, a także postawić go w stan oskarżenia bez tych narzędzi, o jakie prokuratura występowała do Senatu.
   "Myślę, że senatorowie podczas tej debaty uznali, że zatrzymanie, które byłoby bez wątpienia medialnie spektakularne, w niczym nie przyśpiesza postępowania. Senator Kogut złożył deklarację, że może natychmiast zeznawać i nic nie stoi na przeszkodzie, by ten proces nastąpił" - dodał Rybicki." {TUTAJ(link is external)}.

  Rzecz polega na tym, że senator Kogut nie jest byle kim.  W nowosądeckim uważany jest niemalże za anioła i dobroczyńcę.  Od dwudziestu lat prowadzi charytatywną fundację pomagającą niepełnosprawnym, która naprawdę wiele dla nich zrobiła.  Zarzuty korupcyjne wobec Stanisława Koguta maja dość słabe podstawy.  W mojej pierwszej notce na ten temat {TUTAJ} cytowałam portal RMF24.pl:

  " "Ani złotówka z łapówek, o przyjęcie których podejrzewa prokuratura senatora PiS Stanisława Koguta, nie trafiła bezpośrednio do jego kieszeni - ustalili się reporterzy śledczy RMF FM. (...) Dwa przelewy po 250 tysięcy złotych każdy zasiliły konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator PiS Stanisław Kogut społecznie jest prezesem. 170 tysięcy złotych warte było natomiast kruszywo, które krakowska firma - za pomoc polityka w załatwieniu jednej ze spraw - dostarczyła na budowę boiska przy fundacji. 24 tysiące złotych za pomoc skazanemu w lżejszym odbywaniu kary pozbawienia wolności, to koszt ustawienia sześciu słupów z oświetleniem na tym boisku.".

  To właśnie były te trzy zarzuty prokuratury.  Mogłabym nawet posądzać ją o chęć zastosowania wobec Stanisława Koguta tzw. aresztu wydobywczego.  Być może, niektórym senatorom też to przyszło do głowy.  Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zadecydowało coś innego.  Moją drugą notkę o senatorze Kogucie {TUTAJ} zakończyłam słowami:

  "Jedno wydaje się pewne - ewentualne aresztowanie Stanisława Koguta będzie katastrofą dla nowosądeckiego PiS.  Działalność senatora cieszy się w tym regionie powszechnym poparciem wśród wyborców PiS.  Partia ta może łatwo stracić swój bastion w jesiennych wyborach samorządowych.".

  Możliwe, iż to właśnie postawa wyborców PiS wpłynęła na wynik głosowania w Senacie.  Jednego nie rozumiem.  Dlaczego prezes PiS osobiście zaangażował się w te sprawę?  Doznał przez to prestiżowej porażki - "pisowski" Senat zagłosował przeciw niemu.  Dziś [19.01.2018] marszałek Senatu, Karczewski ubolewa nad tą decyzją Senatu.  Zarówno Kaczyński jak i Karczewski twierdzą, ze wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być przywilejów.  Nie oznacza to jednak, ze powinno się wszystkich wsadzać do aresztu.  Areszt tymczasowy powinien być stosowany raczej rzadko i z umiarem.  W przypadku senatora Koguta takiej potrzeby nie ma i nie było.

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka