19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
281 odsłon

Przy rafinerii w Płocku powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe

Hala Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Budowa na początku lipca 2020 r. Fot. PKN ORLEN
Hala Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Budowa na początku lipca 2020 r. Fot. PKN ORLEN
Wykop Skomentuj3

PKN ORLEN buduje Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym naukowcy będą pracować nad nowymi technologiami i produktami.

Płockie Centrum ma rozpocząć działalność do końca 2020 r. Będzie platformą współpracy pomiędzy PKN ORLEN a światem nauki i biznesu. To szczególnie ważne dla młodych naukowców z uczelni technicznych, m.in. z Politechniki Gdańskiej czy Politechniki Warszawskiej oraz jej filii w Płocku. Zyskają solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów – zapewnia koncern.

Centrum pozwoli nie tylko zacieśnić współpracę z naukowcami, ale też umożliwi PKN ORLEN rozwój i wdrażanie własnych technologii, licencji czy produktów, optymalizowanie już istniejących i uzyskiwanie dla nich patentów. To oznacza, że będzie mógł ograniczyć, a nawet zrezygnować z kupowania ich u zewnętrznych dostawców. Centrum umożliwi też testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem w instalacje.

- Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie miejscem tworzenia innowacyjnych rozwiązań, kluczowych dla utrzymania wysokiej marżowości z podstawowej działalności koncernu, a także skutecznej ekspansji na nowe obszary – ocenia prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas wmurowania kamienia węgielnego po budowę 6 lipca 2020 r. mówił, że PKN ORLEN staje się firmą coraz innowacyjną. 


W Centrum pracę znajdzie ok. 40 pracowników PKN ORLEN, w tym doktorów, doktorantów, ekspertów i specjalistów, a także zewnętrznych naukowców. Dla projektów, które są planowane do uruchomienia w CBR, będzie to m. in. 6 profesorów i 10 doktorów nauk. 

Najważniejszą częścią Centrum w Płocku będzie zaplecze badawczo-rozwojowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko dwóch tysięcy metrów kwadratowych. W chwili otwarcia kompleks będzie wyposażony w pięć konstrukcyjnie i technologicznie zaawansowanych pracowni badawczych oraz trzy instalacje pilotowe. W tym czasie kolejna – czwarta – będzie na etapie budowy.


Centrum Badawczo-Rozwojowe
Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN ORLEN w Płocku.


Centrum Badawczo-Rozwojowego (wartość projektu to ok. 184 mln zł) jest kluczową inwestycją Programu Rozwoju Petrochemii przyjętego przez koncern. - Realizujemy strategiczne dla przyszłości PKN ORLEN inwestycje zgodnie z zapowiedziami. Budując silny koncern multienergetyczny, angażujemy się w nowe obszary działalności, ale jednocześnie rozwijamy też te podstawowe, czyli rafinerię i petrochemię – mówi prezes Obajtek. Według szacunków PKN ORLEN, po zakończeniu wszystkich inwestycji, które są realizowane w rafinerii w Płocku, czyli po 2022 r. (instalacja visbreakingu i modernizacje), zysk operacyjny EBITDA koncernu wzrośnie o ponad 600 mln zł rocznie. Z kolei finalizacja Programu Rozwoju Petrochemii do 2023 r. przyniesie dodatkową EBITDA ponad 1,5 mld zł rocznie.BG


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka