Przy rafinerii w Płocku powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe

Hala Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Budowa na początku lipca 2020 r. Fot. PKN ORLEN
Hala Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Budowa na początku lipca 2020 r. Fot. PKN ORLEN

PKN ORLEN buduje Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym naukowcy będą pracować nad nowymi technologiami i produktami.

Płockie Centrum ma rozpocząć działalność do końca 2020 r. Będzie platformą współpracy pomiędzy PKN ORLEN a światem nauki i biznesu. To szczególnie ważne dla młodych naukowców z uczelni technicznych, m.in. z Politechniki Gdańskiej czy Politechniki Warszawskiej oraz jej filii w Płocku. Zyskają solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów – zapewnia koncern.

Centrum pozwoli nie tylko zacieśnić współpracę z naukowcami, ale też umożliwi PKN ORLEN rozwój i wdrażanie własnych technologii, licencji czy produktów, optymalizowanie już istniejących i uzyskiwanie dla nich patentów. To oznacza, że będzie mógł ograniczyć, a nawet zrezygnować z kupowania ich u zewnętrznych dostawców. Centrum umożliwi też testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem w instalacje.

- Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie miejscem tworzenia innowacyjnych rozwiązań, kluczowych dla utrzymania wysokiej marżowości z podstawowej działalności koncernu, a także skutecznej ekspansji na nowe obszary – ocenia prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas wmurowania kamienia węgielnego po budowę 6 lipca 2020 r. mówił, że PKN ORLEN staje się firmą coraz innowacyjną. 


W Centrum pracę znajdzie ok. 40 pracowników PKN ORLEN, w tym doktorów, doktorantów, ekspertów i specjalistów, a także zewnętrznych naukowców. Dla projektów, które są planowane do uruchomienia w CBR, będzie to m. in. 6 profesorów i 10 doktorów nauk. 

Najważniejszą częścią Centrum w Płocku będzie zaplecze badawczo-rozwojowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko dwóch tysięcy metrów kwadratowych. W chwili otwarcia kompleks będzie wyposażony w pięć konstrukcyjnie i technologicznie zaawansowanych pracowni badawczych oraz trzy instalacje pilotowe. W tym czasie kolejna – czwarta – będzie na etapie budowy.


Centrum Badawczo-Rozwojowe
Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN ORLEN w Płocku.


Centrum Badawczo-Rozwojowego (wartość projektu to ok. 184 mln zł) jest kluczową inwestycją Programu Rozwoju Petrochemii przyjętego przez koncern. - Realizujemy strategiczne dla przyszłości PKN ORLEN inwestycje zgodnie z zapowiedziami. Budując silny koncern multienergetyczny, angażujemy się w nowe obszary działalności, ale jednocześnie rozwijamy też te podstawowe, czyli rafinerię i petrochemię – mówi prezes Obajtek. Według szacunków PKN ORLEN, po zakończeniu wszystkich inwestycji, które są realizowane w rafinerii w Płocku, czyli po 2022 r. (instalacja visbreakingu i modernizacje), zysk operacyjny EBITDA koncernu wzrośnie o ponad 600 mln zł rocznie. Z kolei finalizacja Programu Rozwoju Petrochemii do 2023 r. przyniesie dodatkową EBITDA ponad 1,5 mld zł rocznie.BG


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka