Polski samochód na prąd ze wsparciem firm energetycznych

Czy samochody elektryczne podbiją wkrótce polski rynek? fot. Flickr
Czy samochody elektryczne podbiją wkrótce polski rynek? fot. Flickr

ElectroMobility Poland – tak będzie się nazywać spółka tworzona przez Eneę, Energę, PGE i Tauron. Jej celem będzie wsparcie rozwoju polskiego rynku pojazdów elektrycznych.

Prezes UOKiK wydał właśnie zgodę na utworzenie spółki.

Wniosek złożony 9 września do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wywołał spore zamieszanie. W jego pierwotnej wersji koncerny energetyczne zadeklarowały, że nowa spółka miałaby skonstruować prototyp samochodu elektrycznego i uruchomić jego masową produkcję. Firmy wycofały jednak ten wniosek, a w poprawionej wersji o produkcji samochodów elektrycznych nie było już mowy. Zastąpiło je sformułowanie o stymulowaniu rozwoju krajowego rynku pojazdów elektrycznych.

UOKiK wyjaśnił, że treść wniosku została zmieniona na prośbę pełnomocnika składających go firm. Ze skorygowanego wniosku nie wynika, czy nowa spółka w ogóle będzie się angażować w prace nad konstrukcją pojazdów elektrycznych i ich produkcję.

Milion samochodów na prąd

Podczas odbywającej się w czerwcu konferencji „W kierunku elektromobilności” minister energii Krzysztof Tchórzewski twierdził, że za 10 lat po polskich drogach może jeździć 1 mln samochodów elektrycznych. Produkcja tego typu pojazdów została wpisana do „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Kilka dni po złożeniu do UOKiK wniosku koncernów energetycznych ministerstwo energii przedstawiło założenia „Planu na rzecz Rozwoju Elektromobilności”. Ministerstwo prognozuje w nim, że w 2020 roku po naszych drogach będzie jeździć 75 tysięcy pojazdów elektrycznych, a pięć lat później ma ich być już milion. Oznaczałoby to, że w latach 2021-2025 w Polsce będzie przybywać średnio 185 tys. samochodów elektrycznych każdego roku. W 2025 roku samochody elektryczne mają stanowić ponad połowę wszystkich samochodów używanych przez administrację publiczną.

Zobacz też:

Samochody elektryczne w USA

Z szacunków portalu insideevs.com wynika, że w 2015 roku na całym świecie sprzedano ponad 550 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z czego ponad jedna piąta znalazła nabywców w Stanach Zjednoczonych. Warto odnotować, że na tamtejszym rynku sprzedaż samochodów elektrycznych w 2015 roku – wyniosła ona wówczas ponad 116 tys. sztuk – była o ponad 5 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Najpopularniejszymi w Stanach Zjednoczonych samochodami elektrycznymi są Tesla S, Nissan Leaf i Chevrolet Volt. W ubiegłym roku sprzedano blisko 58 tysięcy tych samochodów.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka