Przepisy antysmogowe zaczną obowiązywać już w tym roku

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Przed następną zimą zaczną obowiązywać przepisy dotyczące obowiązku stosowania pieców na paliwo stałe o najwyższej klasie czystości spalin oraz podłączania budynków do sieci ciepłowniczych.

To jedne z głównych posunięć, którymi rząd chce walczyć ze smogiem w miastach. Pierwotnie planowano wprowadzenie tych regulacji od 2018 roku. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rekomenduje rządowi przyspieszenie tego aktu. Jego przyjęcie planowane jest najpóźniej do końca kwietnia tego roku.

Rozporządzenie miałoby obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem następnego sezonu grzewczego w tym roku. Zgodnie z rekomendacją KERM nowe normy jakości paliw stałych powinny zostać przyjęte jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, po nowelizacji ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw. Konsekwencją zmian w prawie ma być zakaz wprowadzania do obrotu węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych. Według szacunków ministerstwa rozwoju w Polsce działa około 5,5 mln domowych kotłów niespełniających wymogów norm czystości spalin.

Rozważane jest też wprowadzenie nakazu podłączania budynków do miejskich sieci ciepłowniczych tam, gdzie pozwalają na to warunki. Ten pomysł może być efektem działań lobbingowych środowiska firm ciepłowniczych. Jego realny wpływ na poprawę jakości powietrza może być znikomy. W przypadku starych budynków barierą mogą być ograniczenia techniczne, a także koszty, trudne do udźwignięcia dla ich mieszkańców.

Nowe budynki wielorodzinne zaopatrzone we własne kotły, zbudowane na terenach objętych zasięgiem sieci ciepłowniczych, dysponują z reguły urządzeniami o wysokiej efektywności i niskiej emisji szkodliwych substancji. Inwestorzy budujący te budynki decydują się na własne kotłownie, a nie podłączenie ich do sieci ze względów ekonomicznych. Ewentualny nakaz administracyjny dałby przede wszystkim korzyści firmom zarządzającym sieciami ciepłowniczymi, gdyż zapewni im znacznie większy dopływ klientów niż dotychczas.

KERM proponuje ponadto skierowanie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszej kolejności na działania prowadzące do jak najszybszej poprawy jakości powietrza. Obecnie Fundusz oferuje dofinansowanie wymiany indywidualnych kotłów (z wygaszanego programu Kawka oraz z nowego programu Region), wspiera rozwój energetyki geotermalnej oraz inwestycje mające służyć poprawie efektywności energetycznej.

Kolejną rekomendacją jest "zapewnienie istotnie obniżonych stawek za pobór energii elektrycznej w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania". W połowie grudnia 2016 roku resort energii informował, że zamierza wprowadzić specjalną nocną taryfę energetyczną przeznaczoną tylko dla celów grzewczych, która zachęcałaby do korzystania z ogrzewania elektrycznego zamiast korzystania z pieców opalanych paliwami złej jakości.

Zmiany mają być też wprowadzone do prawa energetycznego i budowlanego, tak by zachęcić do instalowania w budynkach mieszkalnych pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych. Proponuje się też, by wprowadzić takie unormowania, które zablokują zabudowę klinów napowietrzających miasta.

Aktualizacja (wrzesień 2017): Kotły grzewcze będą musiały spełniać normy emisji spalin

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka