19 obserwujących
855 notek
1215k odsłon
548 odsłon

Na stacjach Orlenu naładujesz elektryczny samochód

Ładowarka do aut Tesli na niemieckiej stacji Orlenu, fot. PKN Orlen
Ładowarka do aut Tesli na niemieckiej stacji Orlenu, fot. PKN Orlen
Wykop Skomentuj15

PKN Orlen postanowił zawalczyć o rynek e-tankowania. Firma w ramach pilotażu postawi na swoich stacjach paliw 23 ładowarki do samochodów elektrycznych o mocy 50 kW i 100 kW. Pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w tym roku.

Punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu  elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut. W 40-50 minut możliwe jest już naładowanie do 100%. Pojedyncze doładowanie baterii pozwala na przejechanie do 460 km.

Przeczytaj: Dobre wiadomości dla posiadaczy aut elektrycznych. Szykują się duże ułatwienia

Na razie nie są znane jeszcze dokładne adresy stacji, na których będzie można doładować samochody elektryczne. Wiadomo, że powstaną przy trasach tranzytowych oraz pod siedzibami firmy w Płocku i Warszawie. - Chcemy, by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z naszych punktów ładowania – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Ciekawe: Elektryczną mini-ciężarówkę z Ursusa naładujesz w 15 minut!

Już teraz w ramach współpracy z firmą Tesla, na stacjach Grupy Orlen w Kostomłotach oraz w Katowicach działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w Polsce. W Niemczech ładowarki są na stacjach Orlenu w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. W Czechach koncern planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina w partnerstwie z CEZ. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi.

Zobacz: Tesla wyprodukuje elektryczną ciężarówkę. Ma imponujący zasięg

Na świecie sprzedaje się rocznie około 300 tysięcy pojazdów elektrycznych, a światowa sieć punktów ładowania tego typu pojazdów liczy już prawie 100 tysięcy obiektów, z czego w Europie – 22 tysiące. Według ekspertów w 2020 roku światowa sprzedaż w tym segmencie wyniesie 7 milionów samochodów rocznie, co stanowi 10 proc. łącznej sprzedaży samochodów osobowych, a liczba punktów doładowań wzrośnie do kilku milionów.

źródło: PKN Orlen

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka