20 obserwujących
835 notek
1188k odsłon
1574 odsłony

Polska zwiększa dostawy LNG z USA. Umowa na osiem miliardów dolarów

PGNiG kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Fot. Ambasada Polska w USA/Twitter
PGNiG kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Fot. Ambasada Polska w USA/Twitter
Wykop Skomentuj54

PGNiG kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez dwadzieścia lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG. 

Porozumienie dotyczące zwiększenia ilości kupowanego gazu z USA podpisano podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. W uroczystości w Eisenhower Executive Office Building Białego Domu udział wzięli Sekretarz Energii USA Rick Perry oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. 

– Podpisana kolejna umowa na dostawę gazu z USA do Polski jest warta około ośmiu miliardów dolarów - poinformował w środę podczas konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump.

Zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminalu Plaquemines. 

Prezesi Venture Global LNG Mike Sabel i Bob Pender oświadczyli, że cieszą się z rozszerzenia „strategicznego partnerstwa z Polską i PGNiG, jedną z najważniejszych międzynarodowych firm naftowych i gazowych w Europie”. 

Trump: Umacniamy energetyczny sojusz z Polską 

W ostatnim okresie Polska podpisała zobowiązania 25 mld dolarów nowych kontraktów wobec firm amerykańskich do nabycia ponad 6 mld metrów sześciennych amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG. – Obecnie nasze kraje również podpisują kolejną umowę dotyczącą dwóch dodatkowych mld metrów sześciennych gazu za około osiem mld dolarów – stwiedził Donald Trump podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą. 

Donald Trump: Polska i Stany Zjednoczone mają silny i strategiczny sojusz
Donald Trump: Polska i Stany Zjednoczone mają silny i strategiczny sojusz. Fot. PAP/EPA/ZACH GIBSON

– Polska i Stany Zjednoczone mają silny i strategiczny sojusz i przyjaźń, którą wzmacnia wspólne zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne i zrozumienie, że prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne osiąga się poprzez różnorodność energetyczną. Dzisiejsze ogłoszenie znaczącego rozszerzenia istniejącego partnerstwa LNG między Venture Global i PGNiG jeszcze bardziej umacniają ten cel – podkreślił Sekretarz Energii USA Rick Perry. 

– Pod kierownictwem Prezydenta Trumpa nasze dwa narody rozpoczęły strategiczny dialog energetyczny między USA a Polską, który wzmacnia i wspiera partnerstwa takie jak to. Oczekujemy jeszcze więcej w nadchodzących miesiącach i latach – dodał Perry. 

PGNIG: LNG z USA na konkurencyjnych warunkach 

Od 2022 i 2023 roku z terminali eksportowych należących do Venture Global LNG zlokalizowanych w Luizjanie nad Zatoką Meksykańską spółka będzie odbierać każdego roku łącznie 3,5 mln ton gazu LNG, co odpowiada ok. 4,73 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. – Amerykańskie LNG staje się coraz bardziej konkurencyjne i kolejne kwartały zwiększonego importu do Europy tylko to potwierdzają – podkreślił wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.

– Zwiększamy nasz portfel LNG w zakresie wolumenów, które odbierać będziemy z USA po 2022 r., czyli po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego. Dzięki dobrym relacjom z naszymi amerykańskimi partnerami i skutecznym negocjacjom uzyskaliśmy możliwość pozyskania dostaw LNG z terminalu Plaquemines na bardzo konkurencyjnych warunkach – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak 

Kontrakty PGNiG z Venture Global LNG: Free-on-Board 

W maju br. amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała ostateczną decyzję środowiskową dla terminalu Plaquemines LNG oraz towarzyszącej mu infrastruktury gazociągowej – Gator Express Pipeline. 

Kontrakty PGNiG z Venture Global LNG zostały zawarte we wrześniu 2018 roku na 20 lat w formule FOB (Free-on-Board). Oznacza to, że od momentu załadunku w terminalu skraplającym to nabywca, czyli w tym wypadku PGNiG, dysponuje ładunkiem LNG i może decydować o jego porcie docelowym – skierować go do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku. 

Venture Global LNG z siedzibą w Arlington w Wirginii jest dostawcą LNG, które będzie pochodzić z bogatych w gaz ziemny, północnoamerykańskich złóż. Firma rozpoczęło budowę terminalu Venture Global Calcasieu Pass o przepustowości 10 milionów ton LNG rocznie zlokalizowanego u ujścia Kanału Calcasieu do Zatoki Meksykańskiej. Kolejne dwa budowane terminale to Venture Global Plaquemines LNG i Venture Global Delta LNG – oba posiadać będą moc produkcyjną po 20 milionów ton LNG rocznie i oba leżą nad rzeką Missisipi na południe od Nowego Orleanu. Venture Global pozyskało dotychczas około 2,2 mld dolarów kapitału na wsparcie rozwoju swoich projektów. 

KW

Wykop Skomentuj54
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka