20 obserwujących
835 notek
1188k odsłon
2573 odsłony

Najbogatszy Polak chce zbudować modułowy reaktor jądrowy

Zakład produkcyjny Synthos, fot. synthosgroup.com
Zakład produkcyjny Synthos, fot. synthosgroup.com
Wykop Skomentuj40

Polski chemiczny koncern Synthos należący do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa i firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) rozważają wybudowanie w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300. Wstępne memorandum w tej sprawie zostało już podpisane. 

Jak podkreśliło GEH, Synthos jest zainteresowany niezawodnym, "dedykowanym" źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

Według informacji "Rzeczpospolitej", lokalizacją dla pierwszego polskiego minireaktora SWR mógłby być chociażby obszar oświęcimskiego Synthosu, jednego z największych zakładów chemicznych w Polsce i w Europie.

Zobacz: Naimski: Sześć reaktorów jądrowych w Polsce. Wdrożenie w 2033 roku

Synthos to producent m.in. kauczuków syntetycznych używanych np. do opon, półproduktu do wytwarzania styropianu, składników farb i lakierów oraz środków ochrony roślin. Wytwarza też surowce do produkcji tym materiałów. W sumie w zakładach spółki powstaje ok. 2 mln ton produktów i surowców rocznie.

Według wiceprezesa GEH Jona Balla, firma zaprojektowała reaktor w ten sposób, aby koszty energii były konkurencyjne do innych źródeł, takich jak gaz czy OZE. Jego zdaniem dla przemysłu, w którym koszty energii stały się "znaczącą barierą", BWRX-300 będzie "przełomową innowacją". GEH szacuje, że dzięki doświadczeniom firmy i użyciu sprawdzonej technologii pierwsze egzemplarze mogłyby ruszyć w 2028 r.

Właściciel Synthosu Michał Sołowow, to najbogatszy człowiek w Polsce. Jego majątek wyceniany jest na 13,3 mld zł. Według niego użycie SMR do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo. 

GEH to joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. GE od pół wieku zajmuje się budową reaktorów wodno-wrzących (BWR). BWRX-300, który miałby powstać w Polsce jest uproszczoną wersją technologii SMR (small modular reactor), czyli o mniejszym potencjale, za to szybszej i tańszej w budowie niż konwencjonalne elektrownie atomowe.

BWRX-300 jest konstruowany w fabryce, dostarczany na miejsce budowy takiej mini elektrowni w modułach i tam składany. Firma szacuje, że koszt budowy 1 MW jest o 60 proc. niższy niż w innych projektach SMR. GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok 2 tys. dol., co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej", który jako pierwszy podał tę informację, reaktor ma zostać zbudowany w ciągu najbliższych 10 lat.

Zobacz: Polityka Energetyczna Polski na najbliższe 20 lat - założenia. Węgiel, atom, OZE i gaz

ja


Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka