Getty Images
Getty Images
Eternity Eternity
367
BLOG

Gdyby żył, kończyłby 86 lat. Daniel Passent, jeden z najlepszych dziennikarzy

Eternity Eternity Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 45

Co Wy myślicie? Czytaliście ówczesną ‘Politykę’? Proszę uzupełniać, twórzmy razem
ważne postacie odgrywające szczegonlą rolę w naszym życiu.

Bogdan Poterański
Dla Niego kupowało się "Politykę".Tak jak dla Kisiela, Hennelowej, Wierzbickiego, Obrazu Tygodnia, kupowało się w wielkim trudzie " Tygodnik Powszechny ".W czasach bolszewi, to byli autorzy, którzy nie zeszli, mimo różnic, poniżej poziomu wartościowego dziennikarstwa.
Małgorzata Malanowska-Staniszewska

Fantastyczny dziennikarz i człowiek.

image

Daniel Passent, stypendysta Nieman Fellow w 1980 roku, dziennikarz, pisarz, bloger i podcaster, zmarł 14 lutego 2022 roku* w Polsce w wieku 83 lat.

Passent był znaną postacią w swoim kraju, od dawna związaną z polskim tygodnikiem "Polityka", gdzie przez sześć dekad pisał cotygodniowe felietony na różne tematy polityczne, społeczne, gospodarcze, międzynarodowe i kulturalne. W 2006 r. zaczął publikować swój blog polityczny "En passant" na stronie internetowej Polityki.

image
W 2012 roku zaczął prowadzić program "Goście Passenta" w Radiu TOK FM. Dodatkowo wraz z córką Agatą Passent, również dziennikarką, autorką i absolwentką Uniwersytetu Harvarda, współprowadził podcast "Passent & Passent: Mój pierwszy raz", podcastu, w którym opowiadał o swoim życiu, wartościach, pracy i dziennikarstwie w Polsce.
Passent urodził się w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk, część zachodniej Ukrainy) 28 kwietnia 1938 roku. Jako żydowskie dziecko dorastające podczas II wojny światowej, został ukryty w celu ochrony i uratowany przed Holokaustem.
Jako student ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim pisał do czasopisma Sztandar Młodych. Tworzył również materiały satyryczne dla kabaretów i studenckiej grupy stand-up comedy.

image

Oprócz studiów na Uniwersytecie Warszawskim, Passent studiował na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, Uniwersytecie Princeton i na Uniwersytecie Harvarda jako stypendysta Niemana w roku akademickim 1979-1980. Był żonaty z Martą Dobromirską-Passent.

Na początku lat 90. był redaktorem The World Paper, dodatku o tematyce międzynarodowej wydawanego w Bostonie, który był publikowany w różnych językach i dystrybuowany w ponad dwóch tuzinach krajów.
W 1997 roku został mianowany ambasadorem Polski w Chile.
image

Passent opublikował kilkanaście książek na różne tematy, począwszy od jego relacji z wojny w Wietnamie i Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, a skończywszy na polskim tenisiście Wojciechu Fibaku i jego pracy w Chile. Jego ostatnia książka, "W 80 lat dookoła Polski", to wybór jego tekstów o dziennikarstwie i historii Polski. Książka została opublikowana w 80. urodziny Passenta w 2018 roku. Passent przetłumaczył również na język polski książki Jamesa Baldwina i Martina Luthera Kinga Jr.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

image

Poznajecie?


https://www.polskieradio.pl/395/7789/artykul/2902305,polish-journalist-and-writer-daniel-passent-dies-aged-83
https://independent.ng/journalist-writer-daniel-passent-dies-at-84/

Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura