55 obserwujących
518 notek
586k odsłon
  5467   0

Stale wam trzeba powtarzać, żydzi wynocha z Polski…

 

Wrzesień 2012 r.

 

Nic nie pomogło zamknięcie furtek przy głównej bramie cmentarza. Znowu ktoś zamalował farbą zabytkowe macewy pisząc na nich nazwę kapeli trash metalowej.

 
 
W czerwcu cmentarz został wysprzątany przez uczniów ze szkoły społecznej „Chocimska”, którzy zebrali na nim kilkaset kilogramów śmieci. W tym samym czasie zamknięto na klucz furtki przy bramie głównej, więc nie ma już oficjalnego wejścia na teren nekropolii. Wydawało się, że skończą się imprezy, pikniki bezdomnych, spacery z psami i wyrzucanie odpadków. Nic z tego.
 
Zamknięte wejście nie przeszkodziło wandalom. Jak donosi Wirtualny Sztetl, portal prowadzony przez  Muzeum Historii Żydów Polskich, niedawno na macewach przytwierdzonych do lapidarium nieznani sprawcy namalowali farbą m. in. nazwę thrash metalowego zespołu „Slayer”; potrójną cyfrę 6 oraz wulgarne słowa.
 
Wirtualny Sztetl powiadomił już o sprawie opiekującą się cmentarzem Fundację Rodziny Nissenbaumów, a także Gminę Wyznaniową Żydowską. Miejmy nadzieję, że uda im się znaleźć sposób na wandali.
Cmentarz Żydowski przy ul. św. Wincentego to jeden z najcenniejszych zabytków w naszej dzielnicy. Został zdewastowany podczas II Wojny Światowej, a w PRL pozostawiony sam sobie. Niszczał i i sukcesywnie był rozkradany. Dopiero w latach osiemdziesiątych z inicjatywy Fundacji Nissenbaumów teren nekropolii częściowo uporządkowano i ogrodzono wysokim płotem. Renowacja nigdy nie została jednak całkiem zakończona. Na cmentarzy wciąż przygnębiające wrażenie robią stosy macew, zwiezione w jedno miejsce.
 
Dla tych, którzy nie znają Cmentarza Żydowskiego, mamy kilka zdjęć w jesiennej scenerii:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródło: targowek.to - Piszemy o Bródnie, Targówku Mieszkaniowym
 
 
Sierpień 2012 r. Bródno – Warszawa
 
Na cmentarzu żydowskim na Bródnie znów pojawili się wandale. Tym razem na macewach napisali niecenzuralne słowa i nazwę zespołu Slayer. Zniszczonych zostało 14 nagrobków.
 
Wandale nie rezygnują z dewastowania kirkutu, leżącego u zbiegu ulic Odrowąża i św. Wincentego. Tym razem, na macewach okalających cokół mającego powstać w tym miejscu pomnika Zamordowanej Kultury Żydowskiej, napisali farbą niecenzuralne słowa, nazwę zespołu grającego metal "Slayer" i "666".
 
O dewastacji poinformował portal "Wirtualny Sztetl".
 
Foto: D. Kozarzewska /sztetl.org.p
Źródło: TVN Warszawa
 
 
Znowu atak wandali. Miasto odda Gminie Cmentarz Żydowski

Zabytkowy kirkut na Bródnie znów jest profanowany przez chuliganów. Na kamiennych macewach nabazgrali ordynarne napisy. Zapowiadana od lat ochrona nekropolii wciąż pozostaje w sferze życzeń.
 
 
O zbezczeszczeniu nagrobków poinformował nas Krzysztof Bielawski, koordynator portalu Wirtualny Sztetl. Kilka dni temu zgłosiły się do niego osoby, które właśnie odwiedziły żydowską nekropolię na Bródnie. Wstrząsnął nimi widok świeżych napisów na macewach przytwierdzonych do cokołu niedoszłego pomnika.
 
Jego budowę na środku cmentarza rozpoczęła przed laty Fundacja Rodziny Nissenbaumów, ale przerwała z powodu braku funduszy. Na otaczających postument nagrobnych tablicach ktoś namalował teraz farbą wulgarne wyrazy. Jest też nazwa thrashmetalowego zespołu Slayer i powtórzona trzy razy cyfra 6 (symbol Szatana). - Rozmawiałem o tym ze stołecznym konserwatorem zabytków. Wysłał na miejsce pracownika, który ma ocenić wielkość zniszczeń. Na pewno napisy będą szybko usunięte - zapewnia wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński odpowiedzialny m.in. za ochronę zabytków.
 
 
 
 
 
 
Źródło: Gazeta.pl Warszawa, Nasze miasto.pl
Fot: Dariusz Borowicz - ilustracyjne (© fot. Piotr Krzyżanowski/Polskapresse)
 

Kirkut na Bródnie w maju 2009 r. został wpisany do rejestru zabytków. Został założony w 1780 r. Spoczywają tu m.in. Abraham Stern, konstruktor i wynalazca, przodek Antoniego Słonimskiego i Szmul Zbytkower, założyciel cmentarza, przodek francuskiego filozofa Henriego Bergsona.
 
Runął ceglany mur oddzielający Stare Powązki od Cmentarza Żydowskiego. Zniszczone jest nie tylko ogrodzenie, ale około 70 nagrobków katolickiej nekropolii. Fot. Stefan Romanik
Lubię to! Skomentuj194 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale