31 obserwujących
1792 notki
1207k odsłon
253 odsłony

Trybunał Konstytucyjny, dalszy ciąg skandalu personalnego

Wykop Skomentuj14

image

W piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojnę-Duch - poinformował Ryszard Terlecki.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/stanislaw-piotrowicz-i-krystyna-pawlowicz-kandydatami-pis-do-tk-komentarze/lfgscwv

Wszelkie nadzieje, że PiS kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego ma głębszy plan modernizacji państwa polskiego w zgodzie z cywilizacyjną demokracją XXI wieku spalił na panewce. Trend politycznej rozwagi w obozie rządzącym Polską rozsypał się w proch wraz z nominacją do Trybunału Konstytucyjnego najzacieklejszych, antydemokratycznych „jastrzębi” PiS w osobach Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz, którzy zasłynęli w polskim sejmie jako przeciwnicy wielopartyjnego parlamentaryzmu traktujących opozycję sejmową jako osobistych wrogów zamiast partnerów parlamentarnych debat.

Te propozycje dowiodły wielkiej arogancji PiS wobec reguł demokracji, czego dowodzą komentarze wybitnych prawników i publicystów, na przykład:

*Odmawiam komentowania tych kandydatur - mówi w rozmowie z Onetem prof. Ewa Łętowska odnosząc się do wskazania Krystyny Pawłowicz oraz Stanisława Piotrowicza. Prof. Stanisław Biernat mówi wprost: to policzek dla Polaków.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/pawlowicz-i-piotrowicz-kandydatami-pis-do-tk-prof-ewa-letowska-odmawiam-komentarza/ck3k5hr

*Te osoby dyskwalifikowały Sejm, teraz mogą zdyskwalifikować Trybunał Konstytucyjny - tak o kandydaturach Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, wskazanych przez PiS do pełnienia misji w tym sądzie, mówi były prezes Trybunału prof. Andrzej Zoll. Jak podkreśla, władzy może chodzić właśnie o to, by całkowicie zlikwidować ustrojową rolę TK.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/pis-proponuje-piotrowicza-i-pawlowicz-do-tk-prof-zoll-jakas-masakra/5r852n1

*Widzę, że gra na to, by @AndrzejDuda nie wygrał wyborów zaczęła się z przytupem ... Igor Janke (@IgorJanke) November 4, 2019 ... Źródło: Twitter. / api.

*Zdaniem publicysty Przemysława Szubartowicza, Pawłowicz i Piotrowicz to "skompromitowani politycy z poparciem łamiącej konstytucję władzy"

* ”PiS, najdelikatniej mówiąc, nie pomaga prezydentowi" - napisał Łukasz Warzecha

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/stanislaw-piotrowicz-i-krystyna-pawlowicz-kandydatami-pis-do-tk-komentarze/lfgscwv

To bardo smutne, że politycy PiS nie wykazują podstaw politycznego rozsądku w typowaniu kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego szczególnie w aktualnej atmosferze światowego niepokoju o polskie sądownictwo i reguły ustrojowe państwa prawnego.

Świat pamięta głosy polskiego prezydenta i premiera zabierane w obronie reform polskiego sądownictwa naczelnymi argumentami, że w polskich sądach są nadal sędziowie z czasów komunistycznego stanu wojennego, których trzeba stamtąd usunąć. A dzisiaj zaplecze polityczne prezydenta i premiera typuje na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - właśnie prokuratora stanu wojennego, aktywistę byłej komunistycznej PZPR, siły politycznej odpowiedzialnej za ów komunistyczny terror w Polsce tak namiętnie w podniosłym i surowym tonie krytykowany przez prezydenta i premiera jako argument na uwolnienie sądów z takich osobników.

*Tłumacząc się ze swej komunistycznej przeszłości, poseł PiS Stanisław Piotrowicz zachowuje się niczym mało wiarygodny podejrzany — zmienia wersje i plącze się w zeznaniach. Najbardziej jednak zdumiewa to, że władze partii go w tym wspierają. Wszak PiS miało być ugrupowaniem ufundowanym na antykomunizmie”.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zaniki-pamieci-prokuratora-piotrowicza/094qvym

Arogancja PiS zatraca podstawowe zasady lojalności wobec swoich najważniejszych przedstawicieli na najwyższych stanowiskach w państwie stawiając ich na pozycji politycznych manipulatorów z czasów kampanii obrony reformy sądów polskich w oczach zachodnich, unijnych sojuszników głównym argumentem „oczyszczania sądów z komunistycznych złogów stanu wojennego PRL”, kiedy dzisiaj typują do najważniejszego sądu ustrojowego Polsce jakim jest TK b. komunistyczny prokurator owego, zbrodniczego stanu wojennego.

Prezydent i premier w obronie swoich wypowiedzi na temat zasadności reform w sądownictwie o „komunistycznych złogach w polskim sądownictwie” powinni zademonstrować swoje oburzenie publicznym proteście przeciw tym kandydaturom, co już prezydent zastosował wobec innych sędziów:

*„…zostanie zaprzysiężona sędzia Julia Przyłębska jako piąta z grupy pięciorga sędziów wybranych przez obecny parlament - powiedział dziś dziennikarzom Marek Magierowski, minister w Kancelarii Prezydenta. I zapowiedział jednocześnie, że nie odbierze przysięgi od trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedni parlament”.

http://wyborcza.pl/1,75398,19311602,magierowski-prezydent-nie-przyjmie-slubowania-od-sedziow-wybranych.html?disableRedirects=true

Czekamy czy w razie powołania przez Sejm obecnych kandydatów na sędziów TK prezydent w obronie swoich przekonań „o czyszczeniu” sądów z komunistycznych kadr zastosuje ów wypróbowany już manewr nie zaprzysiężenia na sędziego TK komunistycznego weterana Stanu Wojennego,

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka