61 obserwujących
1167 notek
1145k odsłon
725 odsłon

Czajka - jak robią z nas idiotów.

Wykop Skomentuj14

 Portal wPolityce informuje: "Nawet do 40 mln zł! Szef Wód Polskich: Trzaskowskiego nie „przeraża” ilość ścieków. Może przemówi do niego wielkość kar"

We wzmiankowanym artykule cytowany jest mocny twit p. Dacy - szefa Wód Polskich:

"Trzaskowskiego nie „przeraża” ilość ścieków, wpadających do Wisły i „nie zamierza się z nikim ścigać” przy budowie rurociągu. Może przemówi do niego wielkość kar. Jeżeli budowa potrwa „cztery - pięć tygodni”, to opłata wyniesie 3-4 razy więcej niż w zeszłym roku (10 mln zł)"

Spójrzmy na budżet Warszawy:

"Budżet w 2020 roku to: 

planowane dochody - 19,290 mld zł 

proponowany limit wydatków – 21,411 mld zł

planowany deficyt na poziomie – 2,121 mld zł

Ujemny wynik budżetu planujemy sfinansować m.in. nowym długiem na kwotę 1,8 mld zł. Zadłużenie na koniec 2020 r. wzrośnie do 4,66 mld zł, czyli 24,18% dochodów miasta." (za um.warszawa.pl)

Za I awarię Czajki Wody Polskie ukarały W-wę karą 10 mln zł. Jakie to obciążenie, jeśli przyjmiemy, że budżet W-wy to ok. 20 mld zł? Otóż jest to obciążenie rzędu 0,5 promila. 

A jaką karą straszy p. Daca? Otóż karą w wysokości nawet 2 promili budżetu.

Spróbujmy odnieść te kwoty do zwykłego zjadacza chleba, zarabiającego 2000 netto miesięcznie. Ile wynosi w jego przypadku mandat w wysokości 0,5 promila dochodu? Otóż 1 zł. A jaką karą "straszy" go p. Daca? Otóż karą sięgającą nawet 4 zł.

Ale to nie wszystko. Oto "straszący" karami p. Daca właśnie przekazał W-wie rurociąg o wartości 12 mln zł. Czyli o 2 mln więcej niż kara, którą W-wie wyznaczono rok temu z 1 Czajkę.

W dodatku p. Daca motywuje to tym, że procedura sprzedaży trwałaby 2 tygodnie -  o 2 tygodnie za dużo. W kraju gdzie normą jest, że firmy sprzedają sobie towar z płatnością opóźnioną o miesiąc albo i dłużej. I gdzie ustawę uchwala się w 24h.

*************

Wniosek? 

Mają nas za idiotów i wcale nie kryją się z tym.

Widać zasłużyliśmy. 

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka