Homo mensura
"GOD is a mathematician of a very high order. He used advanced mathematics in constructing the universe." -- Paul M. Dirac (1902 - 1984)
23 obserwujących
300 notek
348k odsłon
685 odsłon

Sądzę ,że następnej uroczystości w Yad Vashem już nie będzie.

Uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Wykop Skomentuj12

            Do Władimira Władymirowicza zdaje się już przed tą uroczystością - Światowe Forum Holokaustu, na które wyłożył kasę rosyjski oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor- dotarło, że nie zdoła się przebić ze swoją  fałszywą narracją o Polsce jako jednym ze  sprawców  wybuchu II WŚ. Tam w Izraelu wspomniana wyżej  uroczystość była na wskroś polityczna podczas gdy dzisiejsza  na terenie dawnego KL Auschwitz-Birkenau z polityką nie miała nic wspólnego. O tym jak było naprawdę zaświadczyło ponad 200 uczestników, którzy przeżyli tę niemiecką fabrykę śmierci, która działała do ostatnich chwil, nawet gdy Niemcy już wiedzieli o nieuchronnej klęsce, tej  machiny śmierci nie zatrzymali. To Polacy alarmowali świat czego dokonuje się w Auschwitz-Birkenau - Edward Raczyński będący wówczas szefem polskiego MSZ na uchodźstwie  na podstawie danych dostarczonych przez Jana Karskiego przedstawił aliantom raport o Holokauście jakiego dokonują Niemcy.Jan Karski dotarł nawet do Waszyngtonu i spotkał się z ówczesnym prezydentem USA Franklinem Delano Roosveltem, niestety i nad Potomakiem misja zakończyła się niepowodzeniem.Także rotmistrz Witold Pilecki sporządził raporty o Holokauście jaki miał miejsce w kaźni Auschwitz-Birkenau, znanych pod nazwą Raportów Pileckiego, też nie przebiło się to do świadomości aliantów.

        Co robić gdy zabraknie tych , którzy byli naocznymi świadkami tych  niewyobrażalnych cierpień, tej okrutnej, sięgającej zenitu  nienawiści ze strony niemieckiego okupanta ?
Pielęgnować, zachowywać na wszelkich nośnikach uroczystości taka jak dzisiejsza ( bo to niestety jedna z ostatnich okrągłych rocznic, na której zgromadziło się jeszcze tylu ocalonych z tej niesamowitej, niewyobrażalnego ludobójstwa jakim był Auschwitz-Birkenau ) i przy wszelkiej sposobności przypominać.
        Dziś jest stosunkowo nieźle , świat zdaje sobie sprawę , że narzucana narracja Władymira Putina o Polakach jako spirytus movens II WŚ pruje się i sypie , podobnie jak spaliła chyba na panewce próba ucieczki do przodu Niemców by oderwać się od polityki wstydu i ekspiacji  za krzywdy wyrządzone Żydom, Polakom oraz  innym  nacjom  w czasie II WŚ.

        Zatem pamiętajmy, nie pozwólmy zapomnieć , nie pozwólmy na relatywizację tej historycznej prawdy i tworzenie nowych narracji tych tragicznych dla nas Polaków czasów ( na pewno się takowe będą pojawiać ) przez polityków takich jak Władymir Putin i akolici - to jest naszym nakazem wobec tych, którzy  zapłacili najwyższą cenę ...

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka