27 obserwujących
765 notek
1007k odsłon
  759   0

Nasza-Klasa kończy działalność

Foto ekranu: Romuald Kałwa
Foto ekranu: Romuald Kałwa

Serwis nasza-klasa.pl a od 2010 r. nk.pl to „polski serwis społecznościowy, który został uruchomiony 11 listopada 2006 r., a od 2015 r. kontrolowany jest przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska”, który ma w nim 100 proc. udziałów.

Serwis wraz z trzema współpracownikami założył student Uniwersytetu Wrocławskiego Maciej Popowicz. Na początku miał to być portal dla znajomych, ale bardzo szybko zyskiwał popularność. Można mówić nawet o „Naszo-klaso-manii”.

W 2007 r. M. Popowicz sprzedał 20 proc. udziałów wycenianego na 15 mln zł serwisu niemieckiemu funduszowi venture capital European Founders, tym samym zostając jednym z najmłodszych polskich milionerów. Wartość portalu szybko rosła. W 2007 r. 70 proc. udziałów Naszej-Klasy.pl (mówiło się o 200 milionów złotych) kupił Estoński fundusz Forticom.

Szybko zaczęły pojawiać się spekulacje, że za Naszą Klasą stoi inwestor ze Wschodu, a faktycznie rosyjskie służby, które mają łatwy dostęp do danych milionów polskich użytkowników. Przyczyniły się do tego informacje, że Nasza-Klasa wstydzi się nowego inwestora, ponieważ informacje o transakcji ukrywane były przez 5 miesięcy.

Nasza Klasa zrobiła prawdziwą rewolucją internetową wśród Polaków. Jednak popularność portalu zaczęła gwałtownie spadać. Przed zmianami w 2010 r. korzystało z niej 14 mln użytkowników. W 2020 r. portal odnotował 1,08 mln użytkowników i 38,38 mln odsłon. W 2007 r. portal odnotował 7 mld odsłon. Tymczasem w samym sierpniu 2020 r. Facebooka odwiedziło 22,11 mln polskich użytkowników, którzy dokonali 4,32 mld odsłon.

Tymczasem użytkownicy N-K rozłoszczeni byli nowym regulaminem, który dawał Naszej Klasie prawo do wszystkich zdjęć, informacji i wpisów. Facebook robił to samo, ale... W pewnym momencie pamiętam swego rodzaju hejt na Naszą-Klasę w mediach i zamiast niej polecanie Facebooka, jako serwisu społecznościowego, m.in. w państwowych mediach. Pytanie, na ile miały na to wpływ plotki, że za nowymi właścicielami stały służby specjalne Rosji?

Wszakże „Rzeczpospolita” w artykule pt. „Media i internet” T. Boguszewicza pisała:

„Nowy właściciel portalu, fundusz Forticom, ma dwóch głównych udziałowców. Pierwszy z nich to Digital Sky Technologies, któremu szefuje Yuri Milner, rosyjski inwestor branży internetowej. Stworzył on między innymi firmę NetBridge, która później przekształciła się w Mail.ru. To największy dostawca poczty elektronicznej w Rosji. Co ciekawe, Mail.ru jest własnością funduszu Naspers, który kupił komunikator Gadu-Gadu. Drugi udziałowiec Forticomu to Fundusz Tiger Global, który w Polsce ma udziały w portalu rynku pracy Pracuj.pl”.

26 maja 2021 ogłoszono, że serwis zakończy działalność z dniem 27 lipca 2021. Czy pustka zostanie zapełniona i w Polsce powstanie kolejny portal nawiązujący do przeszłości z czasów szkolnych?

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie