15 obserwujących
452 notki
558k odsłon
343 odsłony

YouTube – nowy przeciwnik Parlamentu Europejskiego?

Foto ekranu: Romuald Kałwa
Foto ekranu: Romuald Kałwa
Wykop Skomentuj5

"Wyobraź sobie, że nie możesz obejrzeć swoich ulubionych filmów... ".

Pragnący wolności w Internecie mają nieoczekiwanego sojusznika. Od kilku dni na stronach serwisu YouTube pojawiają się komunikaty:

Uchwalenie artykułu 13 w obecnej wersji może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje dla wszystkich. Działajmy razem, by znaleźć lepsze rozwiązanie.

„Artykuł 13 – istnieje lepsze rozwiązanie

Artykuł 13 jest częścią zaproponowanej przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej praw autorskich, której celem jest znalezienie efektywnego sposobu ochrony twórczości i interesów właścicieli praw autorskich w sieci.

Popieramy cele artykułu 13, ale jego obecna wersja napisana przez Parlament Europejski może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje, które mogą zupełnie zmienić oblicze internetu.

Istnieje lepsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej i spraw, by usłyszano Twoją opinię”.

Pod tym linkiem znajdziemy odpowiedzi na najczęstsze pytania:

https://www.youtube.com/saveyourinternet/

ja tylko zacytuję punkt 4.

Co by się stało, gdyby zatwierdzono obecną wersję artykułu 13?

Ryzyko wynikające z zaakceptowania treści, w przypadku których informacje o prawach autorskich są niekompletne lub ma miejsce spór o te prawa, byłoby zbyt wielkie dla takich platform jak YouTube.

Dlatego YouTube byłby zmuszony do blokowania milionów filmów (zarówno nowych, jak i tych przesłanych już wcześniej) w Unii Europejskiej. Spowodowałoby to znaczne ograniczenie ilości treści przesyłanych z Europy na platformę.

Najbardziej ucierpieliby na tym twórcy. Zablokowane treści obejmowałyby: filmy edukacyjne (z kanałów takich jak Kurzgesagt z Niemiec czy Historia bez cenzury z Polski, większość oficjalnych teledysków (jak np. Despacito Luisa Fonsiego lub Mafioso od Lartiste), muzyczne covery fanów, mashupy, parodie i wiele innych materiałów.

W wyniku wprowadzenia artykułu 13 pracę mogą stracić setki tysięcy osób, w tym twórcy, firmy i wykonawcy z Europy oraz ich współpracownicy.

Komentarz:

Wielu z nas narzekało na cenzurę prewencyjną na serwisie, za którą winny były przede wszystkie liberalne, czyli de facto totalitarni lewicujący ideolodzy z Polski, ale gdyby nie on, większość z nas nie miałaby gdzie publikować swoich filmów. Sprawa jest poważna, skoro szefowie YouTube są przerażeni.


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka