Blog
Superklaster
Romuald Kałwa
Romuald Kałwa Publikator
15 obserwujących 421 notek 490548 odsłon
Romuald Kałwa, 2 grudnia 2018 r.

YouTube – nowy przeciwnik Parlamentu Europejskiego?

331 5 0 A A A
Foto ekranu: Romuald Kałwa
Foto ekranu: Romuald Kałwa

"Wyobraź sobie, że nie możesz obejrzeć swoich ulubionych filmów... ".

Pragnący wolności w Internecie mają nieoczekiwanego sojusznika. Od kilku dni na stronach serwisu YouTube pojawiają się komunikaty:

Uchwalenie artykułu 13 w obecnej wersji może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje dla wszystkich. Działajmy razem, by znaleźć lepsze rozwiązanie.

„Artykuł 13 – istnieje lepsze rozwiązanie

Artykuł 13 jest częścią zaproponowanej przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej praw autorskich, której celem jest znalezienie efektywnego sposobu ochrony twórczości i interesów właścicieli praw autorskich w sieci.

Popieramy cele artykułu 13, ale jego obecna wersja napisana przez Parlament Europejski może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje, które mogą zupełnie zmienić oblicze internetu.

Istnieje lepsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej i spraw, by usłyszano Twoją opinię”.

Pod tym linkiem znajdziemy odpowiedzi na najczęstsze pytania:

https://www.youtube.com/saveyourinternet/

ja tylko zacytuję punkt 4.

Co by się stało, gdyby zatwierdzono obecną wersję artykułu 13?

Ryzyko wynikające z zaakceptowania treści, w przypadku których informacje o prawach autorskich są niekompletne lub ma miejsce spór o te prawa, byłoby zbyt wielkie dla takich platform jak YouTube.

Dlatego YouTube byłby zmuszony do blokowania milionów filmów (zarówno nowych, jak i tych przesłanych już wcześniej) w Unii Europejskiej. Spowodowałoby to znaczne ograniczenie ilości treści przesyłanych z Europy na platformę.

Najbardziej ucierpieliby na tym twórcy. Zablokowane treści obejmowałyby: filmy edukacyjne (z kanałów takich jak Kurzgesagt z Niemiec czy Historia bez cenzury z Polski, większość oficjalnych teledysków (jak np. Despacito Luisa Fonsiego lub Mafioso od Lartiste), muzyczne covery fanów, mashupy, parodie i wiele innych materiałów.

W wyniku wprowadzenia artykułu 13 pracę mogą stracić setki tysięcy osób, w tym twórcy, firmy i wykonawcy z Europy oraz ich współpracownicy.

Komentarz:

Wielu z nas narzekało na cenzurę prewencyjną na serwisie, za którą winny były przede wszystkie liberalne, czyli de facto totalitarni lewicujący ideolodzy z Polski, ale gdyby nie on, większość z nas nie miałaby gdzie publikować swoich filmów. Sprawa jest poważna, skoro szefowie YouTube są przerażeni.


Opublikowano: 02.12.2018 12:52. Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 12:58.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @osasunna  Żeby odezwała się osasa :)
  • @35stan  Podobnie Emanuel Macrone popiera przewrót w Wenezueli - to mają być politycy?...
  • @Gapiszon2  Niemcy, Niemcy i jeszcze raz Niemcy. Czy zwolennicy/ Sympatycy Niemiec zrozumieją,...

Tematy w dziale Polityka