Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
155 obserwujących
1936 notek
2442k odsłony
  192   4

Ukraina rajem podatkowym!!!

Marian Zabłocki (Maryan Zablotsky - Марьян Богданович Заблоцкий), poseł rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu, udzielił wywiadu Dziennikowi Gazeta Prawna, w którym przedstawił wizję liniowego podatku dochodowego na poziomie 10%.

  Jest on członkiem parlamentarnej komisji ds. finansów. Jest też szefem grupy roboczej w gabinecie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, która przygotowuje reformę podatkową.

  Marian Zabłocki popiera skrajnie wolnorynkowe pomysły na odbudowę ukraińskiej gospodarki po wojnie. Ukraina może zrobić dowolne reformy, bo nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc nie jest ograniczona wszystkimi restrykcjami tego socjalistycznego tworu.

  Marian Zabłocki tak mówi w tym wywiadzie:

„Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po wojnie, jest dołączenie do wspólnego rynku. Drugą – wprowadzenie podatku liniowego i prywatyzacja, m.in. ukraińskich kolei.

Pytanie: Jaki model gospodarczy będzie najlepszy dla Ukrainy, gdy wojna już się skończy?

Całkowita wolność gospodarcza. Musimy wypracować przewagę komparatywną dla naszego kraju, dzięki której zdobędziemy nowe inwestycje zagraniczne…”

  Jeśli Ukraina skutecznie obroni się przed Rosją, a po wojnie wprowadzi te rozwiązania, które proponuje Marian Zabłocki to stanie się rajem podatkowym. Bardzo to popieram!!!

  Uważam, że w związku z tym, trzeba jeszcze bardziej pomagać Ukrainie. Trzeba im pomóc w tych ich wolnorynkowych dążeniach. Warto z nimi ściśle współpracować i znieść wszelkie ograniczenia gospodarcze i polityczne między Polską a Ukrainą. To się już dzieje, ale trzeba to robić na maksa. Taka ścisła współpraca i integracja Polski z Ukrainą pozwoliłaby i nam wprowadzić wolnorynkowe reformy. Polskie firmy mogłyby się swobodnie rejestrować na Ukrainie i korzystać z ich statusu raju podatkowego. Dzięki temu nasze gospodarki mogłyby wybuchnąć gwałtownym rozwojem.

  Marian Zabłocki to cholernie mądry człowiek i trzeba trzymać kciuki, by udały się jego reformy, by przeforsował swoje pomysły, by to się ziściło. Uważam, że Konfederacja powinna nawiązać z nim kontakt. Chwała Ukrainie!

  A po­za tym są­dzę, że Fe­de­ra­cję Ro­syj­ską na­le­ży znisz­czyć.

Grzegorz GPS Świderski
t.me/gps65

Tagi: gps65, raje podatkowe, liberalizm, wolny rynek, Ukraina

------------------------------

Walka z klimatem na Marsie <- poprzednia notka

następna notka -> Demokracja płynna matematycznie

------------------------------

PS. A to informacje o nim jakie znalazłem w Internecie (https://latifundist.com/dosye/zablotskij-maryan-bogdanovich-34756):

Marian Zabłocki urodził się we Lwowie.

 • 2007 - ukończył Instytut Ekonomii i Finansów Lwowskiej Akademii Handlowej, gdzie studiował finanse i rynki giełdowe.
 • W Instytucie Studiów Regionalnych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy obronił stopień kandydata nauk ekonomicznych.
 • 2011 - ukończył szkolenie z ekonometrii i zarządzania (pierwsza część studiów MBA) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu oraz w angielskiej Ashridge Business School.

Kariera

 • Marzec 2007 - sierpień 2008. Kierownik działu pracy z funduszami inwestycyjnymi firmy zarządzającej aktywami „Optima Capital”.
 • Sierpień 2008 - grudzień 2012. Analityk Skarbu, a następnie Szef Analiz Ekonomicznych w ErsteBank.
 • Od grudnia 2012 analityk, następnie zastępca szefa i szef zarządu Ukraińskiego Stowarzyszenia Rolniczego.
 • Od sierpnia 2019 r. deputowany ludowy Rady Najwyższej IX kadencji.

Aktywność społeczna

 • Od marca 2015 r. prezes Centrum Skutecznej Legislacji.
 • Od grudnia 2015 - Przewodniczący i założyciel Ukraińskiego Towarzystwa Wolności Gospodarczych. Towarzystwo jest oficjalnym partnerem najważniejszych międzynarodowych organizacji na rzecz ochrony swobód gospodarczych, w tym Americans for TaxReform, World Taxpayers Associations, The Heritage Foundation, Atlas Network i innych.
 • Od 2016 r . Przewodniczący Rady Społecznej przy Radzie Najwyższej Komisji ds. Polityki Podatkowej i Celnej.
 • 2016-2018 — zorganizował udział delegacji ukraińskiej w Kongresie Republikanów USA w 2018 roku z własnym ukraińskim stoiskiem, które relacjonowało fakty rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Działalność polityczna

 • 2019 - został deputowanym ludowym Rady Najwyższej IX kadencji („Sługa Narodu”).

Działalność

 • Uczestniczył w opracowaniu około 50 projektów aktów prawnych, z których 12 zostało przyjętych przez Radę Najwyższą Ukrainy VII i VIII kadencji.
 • Zaproponował ponad 20 poprawek do Kodeksu podatkowego Ukrainy: w sprawie stworzenia jednolitej bazy danych podatków lokalnych, deregulacji przemysłu winiarskiego, zniesienia udziału kapitałowego w budownictwie rolno-przemysłowym itp.
 • Pomógł zlikwidować 29 różnych zezwoleń, zdemonopolizować rynek nawozów, uprościł płacenie niektórych podatków i obniżył ich wysokość.
 • Uczestniczył w opracowaniu ważnych ustaw w zakresie stosunków gruntowych: wprowadzono minimalny okres dzierżawy, zniesiono obowiązkowe aneksy do umów dzierżawy, wprowadzono obowiązkowe licytacje gruntów przy dzierżawie gruntów państwowych i inne.

Działania antykorupcyjne

 • Uczestniczył w opracowaniu ram regulacyjnych dotyczących badań fitosanitarnych. Mogą być przeprowadzane przez prywatne laboratoria, co zmniejsza ryzyko korupcji przy pozyskiwaniu dokumentów na eksport produktów rolnych.
 • Jest autorem kilkudziesięciu publikacji, w których demaskował korupcję struktur państwowych, w tym Państwowej Komisji ds. Żywności i Zboża Ukrainy, Funduszu Rolnego, a także w zakresie rynku nawozów i piramid finansowych grupy FOREX MMCIS i inwestycji QB Finance.

Cytaty

 • O rynku ziemi: „W porównaniu z innymi krajami europejskimi ziemia ukraińska jest najtańsza na rynku. Po zniesieniu moratorium na rok lub dwa ceny ukraińskiego czarnoziemu mogą znacznie wzrosnąć. Większość naszych właścicieli gruntów to ludzie starsi. Swobodna sprzedaż ziemi pozwoli zapewnić im i ich potomkom godne życie. Jednocześnie nikt nikogo nie zmusza do sprzedawania swoich działek. Nie chcesz sprzedawać — nie sprzedawaj! Ale nie ograniczaj tych praw innym.”
 • O „sowieckim” podejściu do tworzenia Strategii rozwoju kompleksu rolno-przemysłowego: „Naukowcy nadal planują plony, wielkość produkcji i eksportu, bez pytania rolników. Spośród 4,5 mln osób pracujących w ukraińskim rolnictwie tylko kilkadziesiąt tysięcy pracuje w przedsiębiorstwach państwowych. Dlatego nie ma sensu stawiać żadnych planów rynkowych.”
 • O oligarchach i monopolach: „Każdego dnia znacznie przepłacamy za szereg towarów i usług. Cukier na Ukrainie kosztuje 26 hrywien, a w Brazylii tylko 8. Używany samochód, który w Europie można kupić za 4 tys. euro, na Ukrainie kosztuje już 12 tys. Za energię elektryczną płacimy trzy razy więcej niż ceny, po jakich sprzedają ją nasze państwowe elektrownie. Jak to w ogóle możliwe w najbiedniejszym kraju Europy? Odpowiedź jest tylko jedna – są to ukryte podatki i sztucznie stworzone monopole. Wiele lat temu wprowadzono je, by wspierać biznes, ale tylko zaszkodziły Ukraińcom. Sprawiły, że portfele oligarchów były jeszcze grubsze”.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale